2014-01-16

Grupa Sanofi ogłosiła wyniki badania EDITION II wykazujące, że nowa, eksperymentalna insulina U300 zapewnia podobne wyrównanie stężenia cukru we krwi z mniejszą o 23% liczbą epizodów nocnych hipoglikemii u pacjentów, w porównaniu z preparatem Lantus® (insulina glargine [uzyskiwana z użyciem rDNA] w iniekcjach). Wyniki zostały przedstawione  podczas Światowego Kongresu Diabetologicznego Międzynarodowej Federacji Cukrzycy (ang. International Diabetes Federation) w Melbourne w Australii.

reklama Prenumerata_e-lek
2014-01-09

Dzienne spożywanie błonnika w diecie na poziomie 7 g może zmniejszać ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych (udaru mózgu zakończonego bądź niezakończonego zgonem) oraz wystąpienia choroby wieńcowej. Tak wynika z najnowszej metaanalizy opublikowanej w grudniowym wydaniu British Medical Journal.

2014-01-02

Europejska Agencja Leków (EMA) zarejestrowała nową szczepionkę przeciwko grypie – Fluenz Tetra, wskazaną do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku od 2 do 18 lat. Jest to pierwsza szczepionka czterowalentna, zawierająca 4 żywe, atentowane szczepy wirusa grypy A i B (typ A-H1N1, A-H3N2 oraz typy B z linii Victoria i Yamagata). Skład szczepionki został oparty na aktualnych, oficjalnych zaleceniach WHO dotyczących grypy sezonowej.

2014-01-02

Wpływ diuretyków, β-blokerów i statyn na ryzyko wystąpienia cukrzycy

u pacjentów z nieprawidłową tolerancją glukozy

β-blokery, statyny i diuretyki  charakteryzują się korzystnym, udowodnionym w badaniach klinicznych działaniem w chorobach układu krążenia. Pomimo niewątpliwej skuteczności tych leków istnieją doniesienia o ryzyku wystąpienia cukrzycy typu 2 w trakcie prowadzonej terapii. W najnowszym wydaniu British Medical Journal zostały opublikowane wyniki badania NAVIGATOR, przeanalizowane ponownie pod kątem wpływu stosowania β-blokerów, diuretyków tiazydowych oraz statyn na ryzyko wystąpienia świeżej cukrzycy typu 2 u pacjentów z nieprawidłową tolerancją glukozy.

2013-12-09

Na początku grudnia Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała pierwszy lek w terapii choroby Peyroniego – kolagenazę produkowaną przez bakterie Clostridium histolyticum (Xiaflex). To pierwsza uznana niechirurgiczna metoda leczenia tego schorzenia.

2013-12-09

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest czwartą co do częstości przyczyną zgonów w Europie i Stanach Zjednoczonych. Pacjenci z POChP znajdują się grupie osób ze zwiększonym ryzykiem sercowo-naczyniowym oraz niższym krótko- i długoterminowym przeżyciem po zawale serca, który stanowi w 1/3 przypadków bezpośrednią przyczynę zgonu. Skuteczność β-adrenolityków w redukcji śmiertelności u osób po zawale serca została udowodniona w wielu badaniach klinicznych. Mogą one również redukować śmiertelność wśród pacjentów z POChP, u których wystąpił ostry zespół wieńcowy.

2013-12-06

Wyniki pierwszego badania klinicznego z udziałem zdrowych ochotników, przedstawione po raz pierwszy na posiedzeniu naukowym American Heart Association (AHA), wskazują na potencjał fragmentu przeciwciała (Fab) jako swoistego antidotum, które natychmiastowo, całkowicie i trwale odwraca wpływ przeciwkrzepliwy dabigatranu. Fragment przeciwciała nie jest jeszcze zatwierdzony do stosowania klinicznego. Nadal trwają badania, których celem jest ustalenie jego profilu skuteczności i bezpieczeństwa. W 2014 r. firma Boehringer Ingelheim planuje rozpoczęcie kolejnej fazy badań z udziałem pacjentów.

2013-11-15

YERVOY® (ipilimumab)

dopuszczony do stosowania w Europie

YERVOY® (ipilimumab) otrzymał pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Europie w leczeniu pierwszego rzutu dorosłych pacjentów z zaawansowanym czerniakiem
* Pierwszy lek immunoonkologiczny o udowodnionym wpływie na długotrwałe przeżycie1,2 będzie teraz można stosować w Europie na wcześniejszym etapie leczenia zaawansowanego czerniaka.

    
 

2013-11-01

Infekcje górnych dróg oddechowych, których szczyt przypada na okres jesienno-zimowy, mogą być jedną z przyczyn wyjaśniających częstsze występowanie incydentów zakrzepowych u chorych z chorobą niedokrwienną serca bądź chorobą naczyń mózgowych w owej porze roku. W obecnej chwili większość wytycznych zaleca przeprowadzanie uniwersalnych szczepień przeciwko grypie, aczkolwiek ich wpływ na redukcję ryzyka niekorzystnych zdarzeń, na podstawie przeprowadzonych pojedynczych badań, nie został jednoznacznie ustalony.

2013-11-01

Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) wydał pozytywną decyzję o dopuszczeniu do obrotu macitentanu (Opsumit), leku wskazanego w długotrwałej mono- bądź politerapii nadciśnienia płucnego u dorosłych pacjentów w klasie WHO II lub III (chorzy odczuwający niewielkie ograniczenie wydolności fizycznej podczas zwykłej aktywności oraz chorzy odczuwający umiarkowane ograniczenie wydolności fizycznej podczas aktywności mniejszej od normalnej).

2013-10-29

Analiza badania fazy II PRECEDENT

przedstawionego na sesji ustnej Europejskiego Kongresu Raka 2013

Firma MSD (znana jako Merck w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie) oraz Endocyte, Inc.(Nasdaq:ECYT) ogłosiły analizę prezentowanych wcześniej danych badania fazy II PRECEDENT, porównującego lek Vintafolide (MK-8109/EC145) - będący koniugatem kwasu foliowego, podawanym łącznie z pegilowaną liposomalną doksorubicyną (PLD) -  z samą PLD, u kobiet chorych na raka jajnika opornego na związki platyny (PROC).

2013-10-28

Skuteczność i tolerancja lurasydonu

Nowy atypowy lek przeciwpsychotyczny dla chorych na schizofrenię

Podczas 26. Kongresu Europejskiego Kolegium Neuropsychofarmakologii (ECNP), przy edukacyjnym wsparciu finansowym ze strony firm Takeda i Sunovion Pharmaceuticals Europe, przedstawiono nowe dane wykazujące zarówno krótko- jak i długoterminową skuteczność lurasydonu, atypowego leku przeciwpsychotycznego przeznaczonego do leczenia schizofrenii. Prezentowane dane dowodzą, że lurasydon ma  szybki początek działania, korzystny profil działań niepożądanych, jest również skuteczną, dobrze tolerowaną i korzystną opcją leczenia dla pacjentów chorych na schizofrenię, u których zmieniano lek.  Lurasydon został zarejestrowany w leczeniu schizofrenii w USA, Kanadzie i Szwajcarii. Obecnie jest w trakcie oceny rejestracyjnej w Europie.

2013-10-21

W najnowszym wydaniu British Medical Journal naukowcy z Uniwersytetu w Tarragonie (Hiszpania) opublikowali wyniki randomizowanego badania, w którym poddali ocenie wpływ amoksycyliny z kwasem klawulanowym oraz ibuprofenu w postaci doustnej na leczenie niepowikłanego ostrego zapalenia oskrzeli, przebiegającego z wykrztuszaniem bezbarwnej wydzieliny.

2013-10-21

W najnowszym wydaniu pisma Ferility and Sterility opublikowane zostały wyniki dużego retrospektywnego badania, przeprowadzonego przez naukowców z Wydziału Epidemiologii Nowotworów i Genetyki (będącego częścią Narodowego Instytutu Raka w Stanach Zjednoczonych). Oceniano w nim związek pomiędzy stosowaniem leków indukujących stymulację owulacji - cytrynianu klomifenu i preparatów gonadotropin -  a ryzykiem wystąpienia raka jajnika.

2013-10-16

Nowy lek stanowi mieszaninę indakaterolu i bromku glikopironium (Xoterna/Ultibro Breezhaler). Indakaterol należy do grupy długo działających agonistów receptora β2-adrenergicznego (β2-mimetyków). Bromek glikopironium jest nowym lekiem wykazującym długotrwałe działanie antycholinergiczne (antagonista receptorów muskarynowych).

Copyright © Medyk sp. z o.o