2018-01-03 ARTYKUŁ
Bakterie wraz ze śluzem i innymi cząstkami tworzą lepką, bezbarwną płytkę na zębach. Szczotkowanie i używanie nici dentystycznej pozwala pozbyć się płytki nazębnej. Płytka, która nie jest usuwana, może się utwardzać i tworzyć kamień nazębny. W przypadku stanu zapalnego dziąsła stają się zaczerwienione, opuchnięte i mogą krwawić. Głównym celem leczenia jest zwalczanie infekcji, usuwanie płytki nazębnej i przeciwdziałanie zapaleniu dziąseł w jamie ustnej. W terapii stosuje się substancje przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz miejscowo znieczulające. Poleca się również preparaty ziołowe o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym.
reklama kartka wielkanoc
2017-07-07 ARTYKUŁ

Nie będę Państwa zamęczał dywagacjami na temat ketoprofenu – OTC i elleOne – Rp, bo po prostu temat medialnie się wyczerpał (nastało coś w rodzaju znanej nam z historii „dziwnej wojny” z lat 1939-40, określanej jako: drôle de guerre, the phoney war, Sitzkrieg, kiedy to na Zachodzie spokojnie czekano, aż Niemcy i ZSRR pospołu dorżną Polskę). Czekamy kiedy to media wszystkich orientacji z równą gwałtownością rzucą się na inny temat zastępczy, który zapewne podrzucą działające ochoczo Komisje Sejmowe ds. Różnych Spraw. To wszystko sprawiło, że prime time dla większości stacji TV to obecnie nie pora wieczorna, ale poranna, bo owe Komisje zaczynają działalność jak dla dziennikarzy bladym świtem, czyli ok. godziny 9.00. No, ale czego tam się można dowiedzieć!

2017-05-29 ARTYKUŁ

Jestem już głęboko zniesmaczony i znudzony konferencjami, panelami, okrągłymi stołami i innymi bzdetami poświęconymi tak zwanej „reformie służby zdrowia”, gdzie to rzekomo chodzi tylko, ale tylko i wyłącznie o pacjenta. Tak naprawdę spierają się lobby różnych obediencji – a to lekarzy, a to farmaceutów, a to firm farmaceutycznych wspieranych przez tzw. organizacje pacjentów, kancelarie adwokackie i kogo jeszcze tam się da. Jak wiadomo, w naszym nieszczęśliwym kraju absolutnie wszyscy znają się „na zdrowiu” i są w stanie udzielać a vista prostych, cudownych porad – odpłatnie i nawet nieodpłatnie, byle się wedrzeć do jakiejś stacji telewizyjnej czy radiowej, a nawet do Internetu i nagadać to, co ciśnie na wątrobie lub to, czym zostali nakarmieni przez zawodowych populistów, czyli znaczną część polityków i nie tylko. Sprzyjają temu zmienne konfiguracje parlamentarne i opisana powyżej walka bardzo licznych buldogów pod dywanem.

2017-04-07 ARTYKUŁ

Większość farmaceutów boi się doradzać w samoleczeniu kobietom w ciąży, ponieważ wiemy, że każda decyzja może być potencjalnie związana z ryzykiem powikłań dla płodu. Niektóre leki mogą komplikować przebieg ciąży, np. być przyczyną przedwczesnej akcji porodowej. Inne mogą wpływać na rozwój dziecka już po urodzeniu. Niejednokrotnie jako farmaceuci zalecamy kobietom w ciąży jedynie homeopatię lub wizytę u lekarza prowadzącego. Pamiętajmy jednak, że wiele chorób, które występują u ciężarnych, leczy się tak samo, jak w populacji pozostałej grupy pacjentów.

2016-11-10 ARTYKUŁ

Menedżer a strateg w aptece

Co zrobić, aby stać się strategiem?

Każda osoba pełniąca funkcję kierowniczą jest menedżerem, którego praca polega na planowaniu, organizowaniu, realizacji zadań i dostarczeniu
wyników. Do realizacji tych zadań potrzebne są umiejętności: analityczne, planowania, wyznaczania celów, motywowania i monitorowania. W trakcie wykonywania swoich zadań menedżer może być konfrontowany z oporem, brakiem zaangażowania pracowników, trudnościami zewnętrznymi (klientami, konkurencją, technologią), które wymagają od niego innego sposobu myślenia i działania – myślenia jak przywódca, który inspiruje rozwój, przedstawiając nową wizję firmy, tworzy środowisko akceptacji do jej przeprowadzenia oraz przeprowadza firmę przez zmianę.

2016-10-05 ARTYKUŁ

Od dłuższego czasu w języku polskim robi karierę określenie „marihuana lecznicza”. Przypomnę, że marihuana to suszone i czasem sfermentowane kwiatostany (niejednokrotnie z niewielką domieszką liści) żeńskich roślin konopi (Cannabis sativa), zawierające substancje psychoaktywne z grupy kannabinoli, działające agonistycznie na receptory kannabinoidowe. Za działanie psychotropowe marihuany odpowiada głównie tetrahydrokannabinol (THC) oraz inne kannabinoidy. Marihuana ma w zależności od warunków i przyjętej dawki działanie: uspokajające lub rozdrażniające, euforyzujące, przeciwbólowe, pobudzające apetyt, rozkurczające mięśnie, zmniejszające ciśnienie śródgałkowe i rozszerzające oskrzela. Jest jedną z wielu roślin, które wykorzystywane są w leczeniu, ma też szereg zastosowań przemysłowych.
 

2016-10-05 ARTYKUŁ

W polskim systemie nauczania na poziomie uczelni wyższych zbyt mało w stosunku do potrzeb przekazuje się wiedzy o sztuce komunikacji,
porozumienia się i budowania relacji oraz motywowania, mimo że te umiejętności, zwane również inteligencją społeczną, decydują o dobrych i efektywnych relacjach międzyludzkich, a w kontekście biznesowym – o skutecznym zarządzaniu ludźmi.

2013-04-26 ARTYKUŁ

Rola patentów w sektorze farmaceutycznym

Wywiad z prof. Szczepanowską - Kozłowską

Co roku do Europejskiego Urzędu Patentowego wpływa około 5 tysięcy zgłoszeń wynalazków w dziedzinie farmaceutycznej. W sektorze ochrony zdrowia, firmy aktywnie pracują nad tworzeniem nowych molekuł czy cząsteczek pozwalających na leczenie coraz większej liczby osób. Nadrzędnym celem tych działań jest wyleczenie śmiertelnych chorób i poprawa jakości życia chorych. To trudna i kosztowna walka, a dynamiczny rozwój rynku farmaceutyków sprawia, że kwestie ochrony własności przemysłowej w tym sektorze nabierają szczególnego znaczenia. Profesor Krystyna Szczepanowska-Kozłowska opowiada o roli patentów w sektorze farmaceutycznym.

2013-04-23 ARTYKUŁ

Wapń to nie tylko podstawowy składnik mineralny kości i zębów, ale także pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego (wydzielania neurotransmiterów), mięśniowego (uczestniczy w skurczach mięśni szkieletowych, gładkich i serca), krążenia (bierze udział w regulacji ciśnienia krwi) oraz krzepnięcia krwi. Jego niedobór może prowadzić do tężyczki, zwolnienia rytmu serca, demineralizacji kości i zaburzeń krzepnięcia krwi, z kolei nadmiar powoduje pobudzenia przedwczesne lub tachykardię oraz kamicę nerkową.

2013-04-19 ARTYKUŁ

Sterole są strukturalnymi i funkcjonalnymi analogami cholesterolu, wchodzącymi w skład błon komórkowych. Spożywane przez człowieka fitosterole roślinne zmniejszają wchłanianie cholesterolu w przewodzie pokarmowym, zwiększają jego wydalanie z enterocytów do światła jelita i utrudniają wbudowywanie w chylomikrony, dzięki czemu obniżają we krwi stężenie cholesterolu całkowitego oraz zawierającej go „niezdrowej” frakcji lipoprotein lekkich (LDL), bez zmniejszenia „zdrowej” frakcji ciężkiej HDL. Przeciwdziała to odkładaniu się cholesterolu w ścianach naczyń w postaci płytek miażdżycowych. Fitosterole mają także właściwości przeciwnowotworowe. Produkty zawierające dodatek steroli lub stanoli roślinnych, określane jako żywność funkcjonalna, powinny być traktowane jako cenne uzupełnienie diety, gdyż stanowią przydatny element w prewencji pierwotnej i wtórnej chorób układu sercowo-naczyniowego, a także nowoczesnej profilaktyki i terapii niektórych schorzeń onkologicznych.

2013-03-21 ARTYKUŁ

Szybkość przekazywania informacji w XXI w. musi powalać na kolana. Przed dwoma godzinami listonosz spadł z roweru w Pasikoniach Dolnych – i już, niemalże w czasie rzeczywistym, o tym wiekopomnym wydarzeniu jest poinformowany wszechstronnie cały glob! Dowiadujemy się, jaka fabryka wyprodukowała feralny rower, ile było takich przypadków w ostatnim stuleciu z podziałem na płeć i grupy wiekowe, jak nazywał się listonosz i na kogo głosował w ostatnich wyborach, do której klasy chodzi jego syn, na co choruje matka listonosza oraz dlaczego nie została zoperowana z powodu odcisków w ramach ostrego dyżuru miejscowego szpitala, w dodatku nie otrzymując z powodu tego schorzenia nawet jednej recepty na leki refundowane. Wypowiadają się: właściciel fabryki rowerów, przewodniczący związku zawodowego listonoszy, koledzy, dyrektor szkoły potomka, burmistrz miasta, rzecznik szpitala, kierownik apteki, a czasami nawet główny bohater. Wszystko to w postaci tzw. setek – czyli kilku zdań ocalałych z 5-10-minutowych wypowiedzi.

2013-03-19 ARTYKUŁ

Akcje promocyjne w aptece

w świetle bieżącego orzecznictwa sądów administracyjnych (NSA i WSA)

Komentarz przedstawia analizę prawną dopuszczalności prowadzenia w aptekach ogólnodostępnych działalności innego rodzaju niż obrót detaliczny produktami farmaceutycznymi. Stanowi omówienie poszczególnych zagadnień związanych z przeprowadzaniem w aptece pomiarów ciśnienia tętniczego, dermokonsultacji oraz różnego rodzaju akcji promocyjnych w świetle aktualnie obowiązujących regulacji prawnych, w szczególności dotyczących zakazu reklamy aptek i ich działalności, oraz praktyki orzeczniczej.

2013-03-19 ARTYKUŁ

W ciągu ostatnich 10 lat dokonał się wielki postęp dotyczący zrozumienia patogenezy i leczenia dny moczanowej. W leczeniu hiperurykemii zostały przebadane i wprowadzone do codziennej praktyki lekarskiej nowe leki, w tym febuksostat. Na większe efekty leczenia dny moczanowej powinny wpłynąć wysiłki zmierzające do poprawy stylu życia, zmniejszenia otyłości, dostęp do nowoczesnych, skutecznych leków oraz lepsze prowadzenie choroby przez klinicystów.

2013-03-15 ARTYKUŁ

Artykuł omawia stan wiedzy farmaceutycznej i rynku farmaceutycznego w Polsce na temat leczenia chorób gardła. Zapalenie gardła jest trudnym problemem diagnostycznym i terapeutycznym w praktyce lekarskiej i aptecznej.

2013-02-14 ARTYKUŁ

Celem poniższego artykułu jest przedstawienie dostępnych narzędzi farmakoekonomicznych przydatnych w procesie modelowania cukrzycy. Zebrano podstawowe modele wykorzystywane w modelowaniu tej jednostki chorobowej, ze szczególnym naciskiem na modele używane obecnie, takie jak: the Cardiff Diabetes Model, the Sheffield Diabetes Model, the U.K. Prospective Diabetes Study (UKPDS) Model, the Economic Assessment of Glycemic Control and Long-term Effects (EAGLE) Model, the Center for Outcomes Research (CORE) Diabetes Model, the Archimedes Model, the Global Diabetes Model, the University of Michigan Model oraz the Diabetes Decision Analysis and Cost of Type 2 (DiDACT) Model. Ponadto przedstawiono przyszłą rolę modelowania.

Copyright © Medyk sp. z o.o