twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Legalne użytkowanie konopi nadal niebezpieczne

Ustawa legalizująca w Polsce marihuanę do celów medycznych weszła w życie w listopadzie 2017 r. Dzięki temu konopie medyczne od stycznia 2019 r. dostępne są na polskim rynku. Pomimo tego poziom wiedzy na ich temat jest w Polsce bardzo niski. Według doniesień medialnych w ostatnim czasie doszło do zatrzymania pacjenta stosującego terapię z wykorzystaniem legalnie zakupionych konopi medycznych. Jednocześnie zabezpieczono dużą ilość suszu, uniemożliwiając tym samym choremu dalszą terapię. Powodem zatrzymania było podejrzenie posiadania substancji zabronionych, czyli marihuany rekreacyjnej.

Spectrum Therapeutics jest jedynym jak dotąd podmiotem, który dystrybuuje konopie medyczne w Polsce. Pacjenci mogą je zakupić w aptekach, wyłącznie na receptę. Od momentu wprowadzenia na rynek tego produktu prowadzi szkolenia skierowane do lekarzy i farmaceutów. Przedstawiciele spółki widzą jednak potrzebę opracowania i wdrożenia kampanii edukacyjnej, obejmującej zarówno lekarzy, jak i farmaceutów oraz służby mundurowe.

Anna Słocka z Centrum Leczenia Medycznymi Konopiami Medicana zwraca uwagę, że efekty zarekwirowania pacjentowi konopi medycznych podczas terapii można porównać do odebrania insuliny osobie chorej na cukrzycę. Dodatkowo wskazuje, że w Polsce znajduje się aż ponad 300 tys. osób potrzebujących terapii konopiami medycznymi. Substancje te często są jedynym środkiem leczniczym, który niweluje ból chorego, np. cierpiącego na chorobę nowotworową, padaczkę czy stany lękowo-depresyjne, z którymi to właśnie boryka się ostatnio zatrzymana osoba. 

Udało nam się bardzo szybko wyjaśnić przypadek osoby zatrzymanej przez policję. Jest to nasz pacjent, który legalnie nabył sporą ilość konopi medycznych i wykorzystuje je w swojej terapii. Zakupiony susz jako jedna z niewielu substancji może przywrócić mu akceptowalny komfort życia. Niestety, aktualnie nie może korzystać z zakupionych konopi medycznych, ponieważ są zabezpieczone przez policję. Ustaliliśmy ze Spectrum Therapeutics, że Medicana pokryje koszt następnej konsultacji medycznej pacjenta, a spółka zrekompensuje mu stratę poprzez pokrycie kosztów zakupu kolejnego opakowania suszu mówi Anna Słocka z Centrum Leczenia Medycznymi Konopiami Medicana.

W odpowiedzi na ostatni przypadek nagłośniony w mediach Spectrum Therapeutics podpowiada, jak pacjenci używający konopi medycznych mogą zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych skutków ewentualnego zatrzymania przez policję z powodu podejrzenia posiadania niedozwolonych substancji:

1. Przed zrealizowaniem recepty w aptece, bezpiecznie jest najpierw wykonać zdjęcie recepty i w ten sposób udokumentować powód posiadania konopi.

2. Należy zachować rachunek z apteki, który jest dowodem nabycia konopi medycznych w aptece.

3. Podczas zatrzymania przez policję najszybszą drogą weryfikacji jest wskazanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu lekarza, który wypisał naszą receptę, lub adresu apteki, w której ją zrealizowaliśmy.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
reklama
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK