twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Inwazyjne zakażenia grzybicze

Inwazyjne zakażenia grzybicze to choroby zakaźne, w których patogeny grzybicze atakują jeden lub więcej narządów, często przybierając postać zakażenia uogólnionego przebiegającego z fungemią (obecność patogenu we krwi). Szczególnie narażeni na zakażenie są chorzy z obniżoną odpornością, w tym pacjenci z ostrą białaczką szpikową lub zespołem mielodysplastycznym otrzymujący chemioterapię oraz pacjenci po przeszczepieniu szpiku, którzy otrzymują duże dawki leków immunosupresyjnych z powodu choroby - przeszczep przeciwko gospodarzowi.

Częstość występowania inwazyjnych zakażeń grzybiczych u pacjentów z nowotworami krwi i po transplantacji sukcesywnie wzrasta. Powodem jest rosnąca liczba przeszczepów oraz intensywna chemio- i radioterapia, jak też wydłużenie życia wielu chorych z immunospresją. Częstość inwazyjnych zakażeń grzybiczych jest najwyższa u pacjentów poddanych przeszczepieniu narządów, przede wszystkim allogenicznych komórek krwiotwórczych (10–20%) i chorych leczonych z powodu ostrych białaczek (10%).

Szacuje się, że profilaktyka przeciwgrzybicza zmniejsza ogólną śmiertelność o 21%, zaś zgony wywołane przez grzybicę o 45%. Jak podkreślił prof. dr hab. n. med. Krzysztof Kałwak (Klinika Transprantologii Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu), finansowanie profilaktyki przeciwgrzybiczej jest w Polsce niewystarczające.

Ogólnie postępowanie przeciwgrzybicze można podzielić na: profilaktykę (pierwotną i wtórną), leczenie empiryczne, leczenie wyprzedzające, leczenie celowane. Profilaktyka pierwotna dotyczy pacjentów, u których wcześniej nie stwierdzano objawów zakażenia grzybiczego – na ogół jest stosowana w momencie włączenia leczenia immunosupresyjnego. Profilaktyka wtórna obejmuje chorych, u których wcześniej rozpoznawano zakażenie grzybicze i powinno się rozważyć jej zastosowanie przed włączeniem leczenia immunosupresyjnego.

Do leków przeciwgrzybiczych stosowanych profilaktycznie należą: pozakonazol – rekomendacja AI (MDS, AL, GvHD) dla dorosłych; worykonazol – rekomendacja BI wg ECIL-4 (cały okres transplantacyjny); mykamina 50 mg/d– rekomendacja CI (profilaktyka po HSCT).

 

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
reklama
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK