twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Inwazyjne zakażenia grzybicze

Inwazyjne zakażenia grzybicze to choroby zakaźne, w których patogeny grzybicze atakują jeden lub więcej narządów, często przybierając postać zakażenia uogólnionego przebiegającego z fungemią (obecność patogenu we krwi). Szczególnie narażeni na zakażenie są chorzy z obniżoną odpornością, w tym pacjenci z ostrą białaczką szpikową lub zespołem mielodysplastycznym otrzymujący chemioterapię oraz pacjenci po przeszczepieniu szpiku, którzy otrzymują duże dawki leków immunosupresyjnych z powodu choroby - przeszczep przeciwko gospodarzowi.

Częstość występowania inwazyjnych zakażeń grzybiczych u pacjentów z nowotworami krwi i po transplantacji sukcesywnie wzrasta. Powodem jest rosnąca liczba przeszczepów oraz intensywna chemio- i radioterapia, jak też wydłużenie życia wielu chorych z immunospresją. Częstość inwazyjnych zakażeń grzybiczych jest najwyższa u pacjentów poddanych przeszczepieniu narządów, przede wszystkim allogenicznych komórek krwiotwórczych (10–20%) i chorych leczonych z powodu ostrych białaczek (10%).

Szacuje się, że profilaktyka przeciwgrzybicza zmniejsza ogólną śmiertelność o 21%, zaś zgony wywołane przez grzybicę o 45%. Jak podkreślił prof. dr hab. n. med. Krzysztof Kałwak (Klinika Transprantologii Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu), finansowanie profilaktyki przeciwgrzybiczej jest w Polsce niewystarczające.

Ogólnie postępowanie przeciwgrzybicze można podzielić na: profilaktykę (pierwotną i wtórną), leczenie empiryczne, leczenie wyprzedzające, leczenie celowane. Profilaktyka pierwotna dotyczy pacjentów, u których wcześniej nie stwierdzano objawów zakażenia grzybiczego – na ogół jest stosowana w momencie włączenia leczenia immunosupresyjnego. Profilaktyka wtórna obejmuje chorych, u których wcześniej rozpoznawano zakażenie grzybicze i powinno się rozważyć jej zastosowanie przed włączeniem leczenia immunosupresyjnego.

Do leków przeciwgrzybiczych stosowanych profilaktycznie należą: pozakonazol – rekomendacja AI (MDS, AL, GvHD) dla dorosłych; worykonazol – rekomendacja BI wg ECIL-4 (cały okres transplantacyjny); mykamina 50 mg/d– rekomendacja CI (profilaktyka po HSCT).

 

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Uwaga, ta strona używa COOKIES
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
×