2016-10-05 Artykuł

Celem artykułu jest możliwie szerokie przedstawienie leków, głównie OTC, stosowanych w objawowym leczeniu przeziębienia i grypy. Silnie podkreślony jest brak leczenia przyczynowego obu tych chorób, będący pośrednią przyczyną zażywania nadmiernych ilości leków mających zwalczać osobno każdy objaw obu chorób, a także stosowanie licznych leków złożonych, których składniki często pokrywają się, co może być przyczyną przedawkowania i nasilonych działań niepożądanych.

Schorzenia dróg oddechowych są w Polsce problemem całorocznym, z nasileniem wiosenno-jesiennym. Chorują prawie wszyscy, reprezentujący różne grupy wiekowe i socjalne. Narasta fala zachorowań także na schorzenia alergiczno-zapalne, co wiąże się z warunkami środowiskowymi, ale także przesadną, częstą wręcz patologiczną dążnością do „hyperhigieny”, przez co rozumiem nieskuteczną z założenia próbę odcięcia człowieka od jego środowiska naturalnego, w którym bytują niezliczone gatunki wirusów i bakterii, a także zwierząt przenoszących choroby bakteryjne, wirusowe i odzwierzęce. W konsekwencji prowadzi to do całkowitego nieprzygotowania układu odpornościowego na inwazję zarazków.

Bez wątpienia najczęstszym błędem jest mylenie zakażeń powodujących przeziębienia z zakażeniem wirusem grypy, o bardzo specyficznym przebiegu. Przeziębienie może być wywołane przez ponad 100 różnorodnych wirusów – 30- -50% z nich stanowią rinowirusy o krótkim okresie wylęgania (1-3 dni). Ramki 1 i 2 przedstawiają definicje obu schorzeń. Niewątpliwie najczęściej rozpoznawaną chorobą układu oddechowego leczoną w warunkach pozaszpitalnych jest przeziębienie, zdefiniowane poniżej. Częstym źródłem tych pomyłek są... fachowi pracownicy ochrony zdrowia, czasami traktujący oba określenia wymiennie. Aby postawić diagnozę choroby przezię- bieniowej, wystarczy prawidłowo zebrany wywiad i badanie przedmiotowe; przy czym rutynowo nie zaleca się wykonywania badań mikrobiologicznych ani obrazowych, nie przeprowadza się również konsultacji specjalistycznych, jeżeli nie występują powikłania lub niepowodzenie dotychczasowego leczenia...

Copyright © Medyk sp. z o.o