twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Apel Fundacji "Promocja Zdrowia" z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia

Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada w tym roku w czwartek 16 listopada. Jeszcze przed 30 laty przeciętny Polak wypalał więcej papierosów niż mieszkaniec jakiegokolwiek innego kraju na świecie. W Polsce rejestrowano najwyższą częstość zachorowań na schorzenia odtytoniowe, a w szczególności na raka płuca, choroby występującej prawie wyłącznie u palaczy. Fundacja „Promocja Zdrowia”, powołana w listopadzie 1991 roku, postawiła sobie za cel zatrzymanie tej epidemii raka płuca.   

Nasza akcja „Rzuć palenie razem z nami”, odbywająca się pod patronatem Honorowego Przewodniczącego Księdza Kardynała Józefa Glempa oraz przy wsparciu Świętego Jana Pawła II, odegrała znaczącą rolę w edukacji zdrowotnej Polaków. Fundacja była również jednym z głównych inicjatorów pionierskiej ustawy przeciwtytoniowej, uchwalonej przez Sejm w 1995 roku, powołującej do życia narodowy program walki z chorobami tytoniowymi i wprowadzającej między innymi ograniczenie reklamy oraz promocji papierosów, szczególnie wśród dzieci. Ustawa również zobowiązywała służbę zdrowia do bezpłatnego leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu.

Dzięki tym działaniom w Polsce dokonał się niezwykły postęp. Miliony Polaków rzuciło palenie. Liczba ekspalaczy zaczyna przekraczać liczbę aktualnych palaczy. Sprzedaż papierosów spadła z ponad 100 mld papierosów w 1990 roku do ok. 40 mld w 2016 roku. Doprowadziło to do fantastycznej poprawy zdrowia, np. współczynniki umieralności u mężczyzn w średnim wieku spadły z 60/100 000 w 1990 roku do 20/100 000 w 2016 roku. Umieralność z powodu raka płuca spadła o 2/3, a Polska stała się liderem walki
z rakiem płuca na świecie.

(Do apelu załączamy diagram, który dokumentuje trendy czasowe sprzedaży papierosów, częstości palenia oraz umieralności z powodu raka płuca u kobiet i mężczyzn w Polsce i porównuje je z Wielką Brytanią).

Obecnie wchodzimy w ostatnią fazę walki z chorobami odtytoniowymi. Musimy w niej jeszcze bardziej przyspieszyć działania prozdrowotne. Mimo ogromnego postępu w ostatnim ćwierćwieczu, w Polsce nadal pali ok. 5 milionów mężczyzn oraz ok. 3 milionów kobiet. Każdego dnia palenie jest przyczyną przedwczesnej śmierci 1096 palaczy. Ponad 60% palaczy deklaruje, że rzucenie palenia jest dla nich najważniejszym postanowieniem na najbliższe miesiące. Z naszych badań wynika, że w 2016 roku ponad 30%, czyli 2,5 mln aktualnych palaczy, podejmowało próbę zerwania z nałogiem. Aby pomóc im odnieść sukces w walce o zdrowie należy stworzyć dla nich jak najlepsze warunki do zaprzestania palenia.

Fundacja „Promocja Zdrowia” kontynuuje wieloletnią tradycję współpracy z Kościołem Katolickim dla lepszego zdrowia Polaków. W naszych działaniach prozdrowotnych jesteśmy zmobilizowani i zaszczyceni poparciem Księdza Kardynała Kazimierza Nycza. Arcybiskup Stanisław Gądecki poinformował nas, że w dniu 15 października 2017 r. podczas 377. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski księża biskupi jednogłośnie wyrazili poparcie dla naszego apelu i dla naszej pracy. W ostatnich dniach również Stolica Apostolska przypomniała, że „żaden zysk nie może być legalny, jeśli zagraża życiu osób”, a Papież Franciszek podjął decyzję o zakazie sprzedaży papierosów w Watykanie od 2018 roku. Watykan jest pierwszym państwem w Europie zakazującym handlu papierosami.

Papież Franciszek pokazał jaka jest rola Państwa w walce z rakotwórczym, uzależniającym, niszczącym zdrowie produktem jakim są papierosy. Mimo znaczącego postępu jaki miał w tym zakresie miejsce w Polsce w ostatnich latach – należy wspomnieć między innymi o wprowadzeniu na początku bieżącego roku ostrzeżeń obrazkowych na paczkach papierosów – pozostaje wiele do zrobienia. W Polsce nadal brak pełnego zakazu palenia w miejscach publicznych, a bierne palenie co roku zabija tysiące osób. Dopuszczone do sprzedaży pozostają również papierosy mentolowe oraz tzw. „slimy”. Badania wskazują, że są one szczególnie atrakcyjne dla dzieci, a palacze błędnie postrzegają je jako mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy.

Apelujemy o to, żeby te i inne działania stały się priorytetem dla polskiego rządu. W ten sposób przyczyni się on do uratowania co roku tysięcy Polaków od przedwczesnej śmierci.

Liczymy, że w okresie przedświątecznym i na początku 2018 roku setki tysięcy Polaków podejmą skuteczną próbę rzucenia palenia. Polska znów powinna być liderem walki z chorobami odtytoniowymi i dążyć do stania się krajem wolnym od dymu tytoniowego.

 

Witold Zatoński

Fundacja „Promocja Zdrowia”


 

 

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK