2018-06-04 Aktualności

Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET zwraca uwagę na fakt, że po wejściu w życie regulacji "apteka dla aptekarza” na terenach wiejskich i w małych miejscowościach zamknięto prawie 300 placówek. Tak wynika z danych IQVIA, przedstawionych podczas VI Konferencji Sieci Aptek 24 maja 2018 r. w Warszawie. Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne zmieniła polski rynek apteczny z systemu otwartego w system zamknięty, w którym łącznie obowiązują ograniczenia właścicielskie, ilościowe (w tym regulacja „1%”) oraz geograficzne i demograficzne.

Według danych IQVIA po wejściu regulacji w życie, średnia miesięczna liczba zamknięć aptek w Polsce utrzymuje się na poziomie sprzed uchwalenia „apteki dla aptekarza”, za to liczba otwarć spadła o 68%. Tak więc po wejściu w życie „AdA”, miesięcznie zamyka się w Polsce ok. 80-90- aptek, a otwiera 30-40, wobec ponad 100 miesięcznie przed wejściem w życie regulacji.

Spadek liczby aptek chwilowo amortyzowany jest faktem złożenia ok. 1 tys. wniosków o otwarcie nowej apteki do czerwca 2017 r. Wnioski te są sukcesywnie realizowane, powodując, że wciąż otwiera się w Polsce ok. 30-40 aptek miesięcznie. Po wyczerpaniu się tego rezerwuaru liczba otwarć aptek spadnie niemal do zera. Wynika to z faktu, że po wejściu w życie regulacji AdA, w okresie lipiec 2017 – styczeń 2018 na terenie całego kraju złożono zaledwie 22 wnioski o otwarcie apteki

"Przedstawiciele samorządu prezentują w swoich wyliczeniach swobodne podejście do faktów i arytmetyki. Ich zdaniem w wyniku AdA na wsiach otwarto 200 nowych aptek, choć wniosków o ich otwarcie po wejściu regulacji w życie złożono w całym kraju ledwie kilkadziesiąt. Sukcesem regulacji okazuje się zaś otwarcie 200 placówek, przy zamknięciu 300 – powiedział Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET. 

Copyright © Medyk sp. z o.o