twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Pielęgnacja nabłonka dróg oddechowych w sezonie infekcyjnym

Właściwa pielęgnacja nabłonka dróg oddechowych jest podstawą profilaktyki i leczenia infekcji dróg oddechowych. Polega ona na stosowaniu roztworów wody morskiej w odpowiednim stężeniu. U osób zdrowych rekomendowane jest codzienne stosowanie izotonicznych aerozoli donosowych (od pierwszych dni życia). W stanach przebiegających z zaburzeniami transportu śluzowo-rzęskowego zaleca się natomiast stosowanie hipertonicznych aerozoli donosowych lub wykonywanie nebulizacji płynami hipertonicznymi. Na bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów wpływa także skład oraz opakowanie produktu.
Nabłonek dróg oddechowych pełni szereg istotnych funkcji, spośród których kluczowe znaczenie ma „uzdatnianie” wdychanego powietrza poprzez jego oczyszczenie, nawilżenie i ogrzanie. Śluzówka dróg oddechowych jest stale narażona na działanie wielu szkodliwych czynników fizycznych, chemicznych i biologicznych, nieustannie zaburzających jej funkcjonowanie. Gdy oddziaływanie czynników szkodliwych przekroczy naturalne możliwości obronne, zwiększa się ryzyko rozwoju infekcji dróg oddechowych, powodujących dalsze zaburzenia funkcjonowania nabłonka dróg oddechowych.
W ostatnich latach zwraca się coraz większą uwagę na znaczenie właściwej pielęgnacji nabłonka dróg oddechowych w profilaktyce i leczeniu chorób dróg oddechowych. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest codzienne oczyszczanie i nawilżanie śluzówki za pomocą dostępnych bez recepty aerozoli wody morskiej, a w przypadku infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych – nebulizacje roztworami wody morskiej. Istotne jest dobranie odpowiedniego rodzaju, stężenia i postaci preparatu wody morskiej do stanu zdrowia i wieku pacjenta.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
reklama
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK