twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Przełomowe wyniki badań w leczeniu ZUM

Pierwsza Ogólnopolska Rada Naukowa pod patronatem Polskiego Towarzystwa Urologicznego

Podczas majowego kongresu, zorganizowanego przez firmę Bionorica, przedstawiono wyniki najnowszego badania klinicznego III fazy z zastosowaniem produktu leczniczego  Canephron® , które podkreśla zasadność stosowania fitoterapii w leczeniu ostrych niepowikłanych zapaleń pęcherza. W randomizowanym, wieloośrodkowym, międzynarodowym badaniu III fazy z podwójnie ślepą próbą u 659 kobiet z ostrym, niepowikłanym zakażeniem dróg moczowych (ostrym niepowikłanym zakażeniem pęcherza moczowego) stwierdzono, że produkt leczniczy Canephron®  wykazuje porównywalną skuteczność do terapii z użyciem fosfomycyny z trometamolem.

 

Ostre niepowikłane zapalenie pęcherza moczowego: zmniejszenie objawów klinicznych jako cel terapeutyczny

Ostre zakażenia dróg moczowych należą do najczęstszych bakteryjnych chorób zapalnych, zwłaszcza u kobiet. Niepowikłane zapalenie pęcherza moczowego u pacjentów jest najpowszechniejszym schorzeniem wymagającym przepisania antybiotyków. Zgodnie z wytycznymi EAU najczęstrzym sposobem leczenia ostrego, niepowikłanego zapalenia pęcherza moczowego jest zastosowanie różnorodnych antybiotyków, w tym fosfomycyny z trometamolem.

W przypadkach nawrotowych infekcji ostrych niepowikłanych zakażeń pęcherza moczowego nie wiąże się to z poważnymi powikłaniami i ogólnie charakteryzuje się wysokim współczynnikiem powrotu do zdrowia. Dlatego też podstawowym celem terapeutycznym jest szybkie zmniejszenie objawów klinicznych. Leczenie objawowe może być rozważane u pacjentów z objawami od łagodnych do umiarkowanych.

W przypadku ostrego, niepowikłanego zapalenia pęcherza moczowego produkt leczniczy Canephron®, wykazujący szerokie spektrum działań farmakologicznych, stanowi użyteczną metodę leczenia objawowego. W wielu badaniach przedklinicznych in vivo i in vitro unikalne połączenie trzech surowców leczniczych wchodzących w skład leku Canephron®: ziela tysiącznika (centurii), liści rozmarynu i korzenia lubczyka, wykazano działanie: przeciwzapalne, przeciwbólowe, spazmolityczne i antyadhezyjne.

 

Ostre niepowikłane zapalenie pęcherza: równoważność (non-inferiority) preparatu Canephron® N w stosunku do fosfomycyny

Porównywalną skuteczność preparatu Canephron® w stosunku do antybiotyku opublikowano we wrześniu ubiegłego roku w czasopiśmie  Urologia Internationalis, gdzie opisano wieloośrodkowe, międzynarodowe badanie kliniczne III fazy: randomizowane,  podwójnie pozorowane, z zastosowaniem podwójnie ślepej próby, obejmujące 659 kobiet w wieku 18-70 lat z typowymi objawami nowo rozpoznanego ostrego niepowikłanego zapalenia pęcherza moczowego. Pacjentki z grupy przyjmującej produkt leczniczy Canephron® otrzymywały równocześnie pojedynczą dawkę placebo odpowiadającego FT, natomiast pacjentki z grupy przyjmującej FT otrzymały otrzymywały równocześnie placebo odpowiadające lekowi Canephron®  (badanie podwójnie pozorowane). Po okresie leczenia następował 30-dniowy okres obserwacji. Pierwotnym punktem końcowym była równoważność (non-inferiority) preparatu Canephron®  z FT w odniesieniu do potrzeby wprowadzenia dodatkowej antybiotykoterapii w okresie badania (doba 1-38).

W wyniku badania stwierdzono, iż 83,5% pacjentek w grupie stosującej produkt leczniczy Canephron®  i 89,8% pacjentek w grupie przyjmującej FT nie wymagało zastosowania  w trakcie leczenia dodatkowej antybiotykoterapii. W związku z tym produkt leczniczy Canephron®  statystycznie nie wykazywał mniejszej skuteczności od antybiotyku w leczeniu ostrego niepowikłanego zapalenia pęcherza moczowego. Terapia produktem leczniczym Canephron® była dobrze tolerowana, co zostało ustalone również w poprzednich badaniach klinicznych. Publikacja pełnego tekstu powyższego badania klinicznego jest dostępna w internecie w formie elektronicznej i można ją pobrać: https://www.karger.com/Article/Abstract/493368.
 

Zalecenia zespołu ekspertów  Polskiego Towarzystwa Urologicznego

Równocześnie nowo opublikowana na łamach Suplementu Przeglądu Urologicznego (2019/3) strategia postępowania w nawracających niepowikłanych zakażeniach układu moczowego u kobiet jednoznacznie wskazuje miejsce zastosowania produktu leczniczego Canephron już w pierwszym etapie leczenia ZUM (jako terapia nieantybiotykowa), a także jako element profilaktyki farmakologicznej nieantybiotykowej (racjonalna fitoterapia). Produkt leczniczy Canephron może zostać rozważony w leczeniu ostrych niepowikłanych infekcji dolnych dróg moczowych, w celu redukcji liczby przepisywanych antybiotyków oraz ryzyka narastania wieloopornych drobnoustrojów. Ponadto może być rozważony jako element profilaktyki nawracających ZUM (nawracających niepowikłanych zapaleń pęcherza moczowego) w celu zmniejszenia częstości nawrotów.  Dodatkowo korzystny profil działań niepożądanych z bardzo rzadkimi ogólnoustrojowymi efektami ubocznymi pozwala na jego bezpieczne użycie w codziennej praktyce klinicznej.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
reklama
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK