twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Osteoporoza – choroba cywilizacyjna

Światowa Organizacja Zdrowia uznaje osteoporozę za jedną z głównych chorób cywilizacyjnych, a wielu specjalistów uważa ją za epdemię XXI w. Na świecie na osteoporozę choruje 200 mln osób. W Polsce liczba chorych wynosi 3 mln, a kolejne 8 mln może zachorować w nabliższym czasie. Chorują głównie kobiety – nie tylko starsze, także młodsze, zwłaszcza w okresie laktacji. W czasie karmienia piersią zapotrzebowanie na wapń rośnie nawet o 20%.

Proces ubytku wapnia z kości u osób starszych może być związany z obniżoną zdolnością przyswajania tego pierwiastka z diety. Najczęstszą zaś przyczyną osteoporozy u kobiet, także młodszych, są zaburzenia gospodarki hormonalnej i niski poziom estrogenów. Odwapnienie kości często dotyczy kobiet mających zaburzenia miesiączkowania, osób z nadczynnością tarczycy, czy stosujących restrykcyjną dietę. W takcie odchudzania zanika tkanka tłuszczowa, w której zachodzi istotny proces konwersji do estrogenów, w rezultacie ich poziom się obniża, a jednym z objawów jest ubytek wapnia z kości. Również w okresie przekwitania, gdy dochodzi do zaprzestania produkcji estrogenów w jajnikach, zmniejsza się gęstość kości – tłumaczy ginekolog-enodrynolog dr n. med. Katarzyna Skórzewska.

Bezobjawowy przebieg osteoporozy wiąże się z późnym jej wykryciem, najczęściej wtedy, gdy dochodzi do złamania. W zaleceniach profilaktyki tej choroby jest odpowiednia dieta, bogata w wapń. Polecany jest nabiał (mleko, jogurty, ser żółty, migdały, suszone figi, mak, soja, sardynki. Nie jest łatwo dostarczyć organizmowi rekomendowaną w profilaktyce i leczeniu osteoporozy ilość wapnia, czyli 1200-1500 mg. Przy obniżonej zdolności przyswajania wapnia lub większej jego podaży, trzeba wapń suplementować odpowiednio dobranym preparatem. Wystąpieniu osteoporozy zapbiega także regularna aktywność fizyczna.

Podstawowym badaniem oceniającym gęstość mineralną kości jest densytometria. Aż 65% Polek w wieku 45-55 lat nigdy nie wykonywało badań diagnostycznych z zakresu tej choroby.

(...) Badanie powinny wykonać kobiety poczynając od wieku okołomenopauzalnego i wykonywać je co 12-24 miesiące. (...) Na podstawie wyników badania lekarz reumatolog będzie w stanie ocenić stan zdrowia kości, a w razie zdiagnozowania osteoporozy wdrożyć szybkie i bezpieczne leczenie – wyjaśnia dr n. med. Maria Rell-Bakalarska.

 

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK