twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Pacjenci powinni kontynuować przyjmowanie metforminy

Zgodnie z rekomendacjami Europejskiej Agencji Leków (EMA), pacjenci powinni kontynuować przyjmowanie metforminy według dotychczasowego schematu. Ryzyko wynikające z braku odpowiedniego leczenia cukrzycy znacznie przewyższa wszelkie możliwe skutki poziomów nitrozoamin (NDMA) obserwowanych w badaniach leków. EMA uruchomiła procedurę zbadania ryzyka zanieczyszczenia leków. Zostanie ona wykorzystana do dostarczenia firmom wskazówek do oceny danych dotyczących nitrozoamin. EMA i odpowiednie organy krajowe wraz z Europejskim Dyrektoriatem ds. Jakości Leków i Opieki Zdrowotnej (EDQM) na bieżąco wymieniają się informacjami na temat zanieczyszczeń, takich jak NDMA. Podejmują działania mające na celu ochronę zdrowia pacjentów i zapewnianie ich o jakości i bezpieczeństwie leków. Wszystkie organy uspokajają pacjentów i zalecają kontynuowanie terapii.

reklama

Ostra białaczka szpikowa – nieleczona zagraża życiu

Rocznie ok. 350 tys. osób na świecie dowiaduje się, że choruje na białaczkę. Choć powszechnie białaczki kojarzą się z wiekiem dziecięcym, to ostra białaczka szpikowa (AML – ang. accute myeloid leukemia) jest nowotworem krwi często występującym u osób dorosłych. Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta wraz z wiekiem. AML stanowi co czwarty przypadek białaczki u osób dorosłych. Choroba charakteryzuje się agresywnym przebiegiem, a nieleczona zagraża życiu. Czasem w ciągu zaledwie kilku tygodni może dojść do śmierci pacjenta. Obecnie dzięki terapiom celowanym nastąpił wyraźny postęp w leczeniu tej groźnej choroby.

Skład VIII Kadencji Naczelnej Rady Aptekarskiej

Podczas VIII Krajowego Zjazdu Aptekarzy odbywającego się w Warszawie, na 4-letnią kadencję Prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej w ramach reelekcji została wybrana mgr farm. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. Wyboru dokonało grono delegatów reprezentujących 20 Okręgowych Izb Aptekarskich. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska uzyskała 79,9% poparcie Krajowego Zjazdu, otrzymując 267 głosów. Wybrano także pozostałych członków VIII Kadencji Naczelnej Rady Aptekarskiej, Przewodniczącego Naczelnego Sądu Aptekarskiego oraz Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.

Ferrer wyłącznym dystrybutorem leku Remodulin ®

Dla chorych na tętnicze nadciśnienie płucne

Hiszpańska spółka farmaceutyczna Ferrer otwiera w Salzburgu (Austria) nowe centrum dystrybucji preparatu do infuzji Remodulin® (treprostynil). Celem działań ośrodka jest również zaoferowanie dodatkowych korzyści w obszarze leczenia tętniczego nadciśnienia płucnego punktom służby zdrowia w Austrii, Polsce i Czechach. Treprostynil jest stabilnym, długo działającym analogiem prostacykliny, przeznaczonym do ciągłego podawania podskórnego. Poprawia stan kliniczny, klasę czynnościową, wydolność wysiłkową i jakość życia pacjentów z tętniczym nadciśnieniem płucnym. Jest lekiem przeznaczonym do stosowania szpitalnego.

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty przyjęty przez rząd

Rząd przyjął projekt ustawy o zawodzie farmaceuty podczas posiedzenia Rady Ministrów, które odbyło się we wtorek, 21 stycznia br. Przyjęcie tej regulacji oznacza „zielone światło” dla projektu, który w najbliższym czasie zostanie skierowany pod obrady Sejmu. Prace nad jego właściwym kształtem rozpocznie Komisja Zdrowia. Naczelna Izba Aptekarska będzie zabiegać o uwzględnienie wcześniejszych uwag złożonych do projektu.

2,5 roku funkcjonowania regulacji "Apteka dla Aptekarza"

Stanowisko Naczelnej Izby Aptekarskiej

Naczelna Izba Aptekarska informuje, że w jej ocenie przygotowany przez ZPA PharmaNET raport zawiązujący do rzekomych zamknięć placówek, w związku z obowiązywaniem „Apteki dla Aptekarza” jest niczym innym jak zbiorem staranie dobranych danych, których celem jest sianie dezinformacji oraz niepewności wśród pacjentów. Tego rodzaju publikacje mogą budzić niepokój, jednak w rzeczywistości sprowadzają się jedynie do sztucznie wykreowanego nieistniejącego problemu, nie zaś do realnego zagrożenia. W obliczu tej sytuacji samorząd aptekarski przedstawia następujące wyjaśnienia:

  • Obecnie na rynku funkcjonuje blisko 13,9 tys. aptek i punktów aptecznych. Ich liczba zapewnia pacjentom swobodny dostęp do usług farmaceutycznych.

Skutki regulacji "Apteka dla Aptekarza" po 2,5 roku funkcjonowania

Według najnowszych danych IQVIA, liczba aptek i punktów aptecznych w Polsce spada nieprzerwanie od października 2017 r., kiedy łącznie w całym kraju działało ich 14 914. Na koniec grudnia 2019 r. było ich już tylko 13 777 (12 573 aptek i 1204 punktów aptecznych). Oznacza to, że w ciągu ponad dwóch lat z mapy Polski zniknęło 1137 placówek aptecznych. Liczba placówek spada od kilkunastu miesięcy i wygląda na to, że ten trend będzie się utrzymywał. W efekcie rynek aptek w Polsce cofnął się do poziomu z początku roku 2013 – mówi Marcin Piskorski, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Polacy dokładają do ochrony zdrowia

Sytuacja w polskim systemie ochrony zdrowia od lat jest trudna. Obrazują to nie tylko niepokojące wskaźniki i dane, ale również poszczególne historie pacjentów, którzy zmagają się z niewydolnością systemu. Ograniczony budżet na ochronę zdrowia nie pozwala na poprawę wyników zdrowotnych. Polska wciąż przeznacza na zdrowie swoich obywateli znacznie mniej środków niż robią to średnio państwa unijne. Poziom niezaspokojonych potrzeb w zakresie opieki medycznej w Polsce jest wyższy niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Komisja Europejska zarejestrowała nowy lek na raka piersi

Trastuzumab emtanzyna

Komisja Europejska zatwierdziła lek trastuzumab emtanzyna (który jest koniugatem przeciwciała z lekiem cytotoksycznym) do stosowania w monoterapii dorosłych pacjentów z HER2-dodatnim rakiem piersi we wczesnym stadium, u których występuje inwazyjna choroba resztkowa w piersi i (lub) przerzuty w węzłach chłonnych, po przedoperacyjnej terapii zawierającej taksoid i lek anty-HER2.

Zbliża się szczyt zachorowań na grypę

Ostatnio w Polsce zaczęły pojawiać się ogniska ptasiej grypy, która dotyczy głównie zwierząt. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy wirus grypy ptaków może zmienić swoje cechy i jest zagrożeniem dla życia człowieka. Jak podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny, wirus grypy, który ostatnio zaatakował stada drobiu hodowlanego, jest wysoce zjadliwy dla drobiu, ale nie patogenny dla ludzi. Przed nami jednak szczyt sezonu zachorowań na grypę, która może dotknąć każdego z nas. Dlatego eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zalecają szczepienia przeciw grypie, by mieć pewność, że unikniemy ryzyka zachorowania. 

reklama
Lek w Polsce - czasopismo

ISSN: 1231-028X

IC: 63.85 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Ta strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. - polityka prywatności. OK