twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

reklama

Brexit a dostęp do leków

Stanowisko INFARMY

Brexit pociąga za sobą szereg konsekwencji gospodarczych i społecznych. Jeżeli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, zmierzające do zabezpieczenia chorych, może skutkować ograniczeniami w dostępie polskich pacjentów do niektórych leków. Wiele firm farmaceutycznych przenosi swoje siedziby z rynku brytyjskiego do innych krajów unijnych, co sprawia, że dotychczas wydane decyzje refundacyjne mogą przestać obowiązywać, tracąc swojego adresata. Wpływ Brexitu na leki refundowane w Polsce wymaga wypracowania jednolitego rozwiązania, mającego uniwersalne zastosowanie dla wszystkich produktów refundowanych, których ta kwestia dotyczy.

Lek w Polsce 11-12/2018

Od redaktora naczelnego

Nasz stosunek do leku ziołowego w ciągu ostatniego stulecia uległ znacznej zmianie. Z jednej strony mamy zakodowane, że „zioła są dobre, nieszkodliwe i pomocne w wielu chorobach”, z drugiej zaś strony niezwykle burzliwy rozwój leków syntetycznych, coraz silniejszych, coraz szybciej działających budzi w nas przemożną ochotę, aby połknąć tabletkę i czekać na efekt, który na przykład w przypadku leków przeciwbólowych czy przeciwgorączkowych jest prawie natychmiastowy. Mamy zimę, przypominającą późną jesień, toteż przeziębienia i różnego rodzaju nieżyty górnych dróg oddechowych stają się codziennością; coraz częściej zagląda do nas grypa, której apogeum w naszym nieszczepionym kraju przypada zazwyczaj w lutym i marcu. Wszystkie te schorzenia nie podlegają leczeniu przyczynowemu, toteż możemy jedynie wdrożyć profilaktykę i stosować leczenie objawowe, do którego świetnie nadają się właśnie zioła, a nie antybiotyki, nadal chętnie ordynowane i przyjmowane. Artykuł "Owoce czarnego bzu – dietetyczne wsparcie terapii przeziębienia i grypy" przedstawia surowiec zielarski znany od czasów epoki brązu, zresztą służący nam nie tylko w leczeniu przeziębień. Podobnie artykuł "Aronia – nie tylko czarnoowocowa" prezentuje kolejny niezwykle popularny surowiec farmaceutyczny, który jest bez wątpienia jednym z najbogatszych naturalnych źródeł związków polifenolowych. Liczne prowadzone badania naukowe udowadniają skuteczność wyciągów z owoców i przetworów w prewencji oraz terapii różnych chorób cywilizacyjnych, m.in. nowotworów, cukrzycy, chorób układu krążenia i układu pokarmowego.
 

Karta Dużej Rodziny

Stanowisko Naczelnej Izby Aptekarskiej

Wstrzymanie przez Ministerstwo Sprawiedliwości prac nad zmianami obecnej formuły zakazu reklamy aptek w kontekście Karty Dużej Rodziny (art. 94a Prawa farmaceutycznego) zamyka możliwość wykorzystania rządowego programu do celów marketingowych, a więc tworzenia przez niektóre sieci aptek programów lojalnościowych, zwiększających sprzedaż preparatów. Naczelna Izba Aptekarska popiera takie podejście. Jednocześnie informuje, że istnieją rozwiązania prawne, które umożliwiają placówkom sieciowym uczestnictwo w programie Karty Dużej Rodziny, bez konieczności zmian obecnej konstrukcji zakazu reklamy aptek.

Nawigator Kariery w Farmacji

Farmaceuci, analitycy medyczni, lekarze, chemicy czy biolodzy stają się coraz bardziej pożądani na rynku pracy. Znajdują zatrudnienie nie tylko w aptece czy szpitalu, ale także w innych obszarach – firmach farmaceutycznych, centrach naukowych lub startupach medycznych. Coraz więcej osób szuka informacji o tych mniej i bardziej klasycznych ścieżkach rozwoju. Odpowiedzi na to pytanie ma dostarczyć odbywające się 23 lutego w Warszawie wydarzenie "Nawigator Kariery w Farmacji", którego patronem medialnym jest miesięcznik "Lek w Polsce".

Wdrożenie systemu weryfikacji autentyczności leków

Aptekom, które nie zdążą podłączyć się w terminie do systemu weryfikacji autentyczności leków, grożą bardzo poważne represje finansowe – do 500 tys. zł – wynika z projektu regulacji przesłanych do konsultacji społecznych. Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET, podobnie jak samorząd aptekarski, ostrzega, że tak horrendalne kary nakładane na apteki mogą skutkować ich likwidacją. Wiele aptek może nie zdążyć z wdrożeniem systemu z przyczyn od siebie niezależnych.
reklama

Jak wykorzystać nowoczesną technologię w branży farmaceutycznej?

Do najważniejszych obowiązków osób zajmujących się transportem, przechowywaniem, zabezpieczeniem farmaceutyków przed ich dystrybucją należy utrzymanie ich w odpowiednich warunkach. Wykroczenie poza wskazane w przepisach zakresy może spowodować obniżenie bądź utratę skuteczności terapeutycznej medykamentów. Ponadto skuteczne monitorowanie temperatury jest istotnym elementem Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (GDP). To absolutny wymóg w branży farmaceutycznej. Szczegółowa kontrola temperatury bez użycia odpowiednich narzędzi dających precyzyjną informację co do warunków, w jakich się znajdowały, byłaby niemożliwa.

Nielegalny wywóz leków

Jak wynika z najnowszego raportu NIK, działania Ministra Zdrowia oraz Inspekcji Farmaceutycznej, zmierzające do likwidacji nielegalnego wywozu leków z Polski, były nieskuteczne. Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wskazują, że od lat starały się bezskutecznie wpłynąć na decydentów w celu podjęcia bardziej zdecydowanych kroków dotyczących likwidacji mafii lekowej w Polsce.

Czy chorzy na SM otrzymają nowe leki?

W ubiegłym roku do Ministerstwa Zdrowia trafiły wnioski o poszerzenie listy leków refundowanych o innowacyjne terapie na stwardnienie rozsiane. Organizacje pacjentów i lekarze od lat apelują o szerszy dostęp do innowacyjnych terapii. Co prawda w Polsce istnieje możliwość korzystania z najnowocześniejszych rozwiązań w leczeniu stwardnienia rozsianego, jednak kryteria refundowania leków z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia są ograniczone. Rozszerzenie opcji terapeutycznych mogłoby przynieść poprawę jakości życia wielu pacjentów.

reklama

Karta Dużej Rodziny w aptekach

Informacja Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET

Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET zwraca uwagę na to, że część środowiska aptekarskiego występuje przeciw zmianom w prawie, umożliwiającym prowadzenie polskim aptekom działań propacjenckich. Tym razem chodzi o możliwość przestąpienia aptek do Karty Dużej Rodziny. Wiązałoby to się bowiem z koniecznością udzielenia rabatów rodzinom wielodzietnym, a więc oddaniem pacjentom części marzy.

Pacjenci z rakiem stercza bez nowych refundowanych leków

Jak podkreślają przedstawiciele Sekcji Prostaty Stowarzyszenia Osób z NTM "UroConti", pacjenci z rakiem stercza po raz kolejny czują się zawiedzeni. Od pozytywnej rekomendacji AOTMiT minie niedługo pół roku, a na styczniowej liście refundacyjnej nadal nie ma nowych leków hormonalnych przedłużających życie i poprawiających jego jakość.

 

Producenci informują
więcej »
reklama
Lek w Polsce
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK