twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Ogólnopolski Kongres Farmaceutyczny POLFARM

28 września br. w Warszawie (Hotelu Marriott) odbyła się 30. edycja Ogólnopolskiego Kongresu Farmaceutycznego POLFARM, której temat przewodni brzmiał „Rok 2017 w branży farmaceutycznej – wpływ ostatnich zamian w prawie farmaceutycznym na funkcjonowanie branży farmaceutycznej”. Partnerami merytorycznymi kongresu tegorocznej edycji byli: Kancelaria Chudzik i Wspólnicy, Kancelaria DLA Piper, Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka, Izba Gospodarcza „Farmacja Polska”, KPMG w Polsce, Kancelaria KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński, Kancelaria Tomasik Jaworski oraz  Kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr. Miesięcznik "Lek w Polsce" był patronem medialnym Kongresu.

Choroba Fabry’ego: leczenie należy rozpocząć jak najwcześniej

Choroba Fabry’ego to bardzo rzadka i mało znana nawet w środowisku lekarzy choroba genetyczna. Spowodowana jest brakiem lub niedoborem enzymu alfa-galaktozydazy, odpowiedzialnego za komórkową przemianę związków wielkocząsteczkowych. Niedobór tego enzymu sprawia, że w tkankach całego organizmu gromadzą się toksyczne złogi, które w konsekwencji niszczą narządy wewnętrzne, doprowadzając m.in. do schyłkowej niewydolności nerek, poważnego uszkodzenia serca i układu nerwowego, w tym mózgu. Z tego powodu wielu chorych umiera przedwcześnie. Zapobiec temu może jedynie tzw. enzymatyczna terapia zastępcza. Polska jest jedynym kraj UE, który  nie refunduje tej terapii. Wieloletnie starania o jej refundację prowadzi Stowarzyszenie Rodzin z Chorobą Fabry’ego.

Witamina D – minimum, maximum, optimum

III Międzynarodowa Konferencja EVIDAS 2017

III Międzynarodowa Konferencja EVIDAS 2017 „Witamina D – minimum, maximum optimum”, która odbyła się 22 września w Warszawie, zgromadziła licznych prelegentów i uczestników, ekspertów z Polski i zagranicy, by dyskutować o znaczeniu witaminy D i jej wpływie na organizm człowieka z punktu widzenia różnych obszarów terapeutycznych, a także o bezpieczeństwie jej stosowania. Na przestrzeni ostatnich lat coraz częściej zwraca się uwagę na działanie witaminy D i rolę, jaką odgrywa w utrzymaniu zdrowia. Tymczasem specjaliści zgodnie twierdzą, że znaczna część populacji ma zbyt niski poziom witaminy D.

Empagliflozyna ograniczyła ryzyko śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych u chorych na cukrzycę typu 2

Nowe analizy przełomowego badania EMPA-REG OUTCOME® wykazały, że empagliflozyna ograniczyła ryzyko śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych u pacjentów chorych na cukrzycę typu 2 i rozpoznaną chorobą sercowo-naczyniową (ChSN) niezależnie od kontroli glikemii na początku badania. Spadek liczby zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych zaobserwowano również po dodaniu empagliflozyny do najczęściej stosowanych leków przeciwcukrzycowych pierwszego i drugiego rzutu, takich jak metformina czy pochodne sulfonylomocznika.

Światowy Dzień Choroby Alzheimera

choroba Alzheimera, żywienie osób z chorobą Alzheimera

Szacuje się, że na całym świecie na chorobę Alzheimera cierpi ok. 44 mln osób, a co 4 sekundy diagnozowany jest nowy przypadek tej choroby. Ze względu na starzejące się społeczeństwo, do 2050 r. ta liczba może wzrosną prawie trzykrotnie. Jest najczęstszą przyczyną otępienia na świecie i jednym z ważniejszych problemów społecznych – wyniszcza nie tylko pacjentów, ale równie silnie oddziałuje na ich opiekunów. Lek, który pozwoliłby w pełni wyleczyć chorobę Alzheimera, nie został jeszcze odkryty, ale istnieją różne formy wsparcia, o których warto wiedzieć.

GSK w złotej piątce rankingu Forum Ochrony Zdrowia

Podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy ogłoszono raport „Branża ochrony zdrowia w Polsce 2016”, opracowany przez Centrum Gospodarcze im. Mikołaja Kopernika. Zawiera on ranking, który jako pierwszy porównuje ze sobą firmy z różnych obszarów sektora ochrony zdrowia. GSK jako jedyna farmaceutyczna znalazła się w złotej piątce wyróżnionych firm. Spółka znalazła się także na pierwszej pozycji pod względem eksportu. 

Europejski Dzień Prostaty

Jak co roku, 15 września obchodzony jest Europejski Dzień Prostaty, ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (European Association of  Urology – EAU). Jego cel to zwiększenie społecznej świadomości na temat chorób gruczołu krokowego oraz zachęcenie mężczyzn do aktywnej profilaktyki. Niewiele zabrakło, żeby pacjenci z rakiem stercza mogli tego dnia „świętować” istotne dla ich zdrowia poszerzenie dostępu do refundacji nowoczesnych leków. 

Światowy Tydzień IPF

Polskie Towarzystwo Wspierania Chorych na Idiopatyczne Włóknienie Płuc do udziału w obchodach „Światowego Tygodnia IPF”, które odbędą się w dniach 16, 17 oraz 20 września w Warszawie. Idiopatyczne włóknienie płuc (IPF) to rzadka, śmiertelna i trudna do rozpoznania choroba. Rocznie zapada na nią w Polsce ok. 2000 osób.

Terapia dwulekowa z użyciem dabigatranu – mniej powikłań krwotocznych

Badanie RE-DUAL PCI™

W badaniu RE-DUAL PCI™ oceniano działanie przeciwzakrzepowe terapii dwulekowej z użyciem dabigatranu bez aspiryny u chorych z niezastawkowym migotaniem przedsionków (AF), u których wykonano przezskórną interwencję wieńcową (PCI) i wszczepienie stentu. Wyniki wskazują na istotnie niższy odsetek poważnych lub klinicznie znaczących, innych niż poważne, krwawień w przypadku terapii dwulekowej z użyciem dabigatranu w porównaniu do terapii trójlekowej z użyciem warfaryny.

Szczepionki przeciw grypie już w aptekach

Jak co roku wraz z początkiem września rusza kolejny sezon szczepień przeciw grypie. Nowe szczepionki trafiły już do zakładów opieki zdrowotnej oraz do aptek. Dodatkowo w tym roku Polacy po raz pierwszy mogą skorzystać ze szczepionek czterowalentnych, które zapewniają najszerszą możliwą ochronę przed grypą. Jak podkreślają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, szczepienia przeciw grypie należy wykonać jak najszybciej, by zdążyć zarówno przed jesiennym sezonem infekcyjnym, jak i przed szczytem zachorowań na grypę, który w Polsce trwa od stycznia do marca.

Producenci informują
więcej »
Lek w Polsce
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Uwaga, ta strona używa COOKIES
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
×