2018-06-06
Praca zmianowa zaburza dobowy rytm snu i czuwania oraz rytm wydzielania endogennej melatoniny. Wieloletnie
niedobory snu dobrej jakości negatywnie wpływają na jakość życia pracownika oraz zwiększają ryzyko rozwoju zaburzeń neuropsychiatrycznych, metabolicznych i nowotworów. Postępowanie obejmuje zindywidualizowaną farmakoterapię melatoniną w połączeniu z fototerapią i terapią behawioralną.
2018-03-19
Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci naukowcy wykazali udział kinazy syntazy glikogenu 3 (GSK3) w genezie chorób ośrodkowego układu nerwowego. Jednym z pierwszych środków zastosowanych w celu zahamowania jej aktywności w leczeniu depresji był lit, który pomimo wielu niedoskonałości miał działanie terapeutyczne. Dalsze badania pozwoliły na projektowanie leków wchodzących w skuteczne interakcje z kinazą, jednakże niewiele z nich przeszło badania kliniczne. Kinaza syntazy glikogenu 3 do dziś stanowi duży znak zapytania w ukierunkowaniu farmakoterapii schorzeń takich jak choroba Alzheimera, depresja, choroba dwubiegunowa czy schizofrenia.
2017-07-05

Żelazo i witamina B12 (kobalamina) pełnią bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Wchodząc w skład hemu, kation żelaza z jednej strony bierze udział w wiązaniu różnych ligandów, z drugiej strony posiada zdolność zmiany stopnia utlenienia. Pierwszy z procesów wykorzystywany jest w przypadku hemoglobiny i odpowiada za przyłączenie cząsteczki tlenu lub dwutlenku węgla, a następnie ich transport we krwi. Druga z właściwości kationu żelaza wykorzystywana jest w cytochromach i stanowi jeden z etapów oddychania komórkowego. Witamina B12 bierze natomiast udział w syntezie kwasu DNA, przemianach białek, tłuszczy, węglowodanów, tworzeniu osłonek mielinowych w układzie nerwowym, procesie powstawania hemoglobiny. Poniższy artykuł przedstawia rolę biologiczną zarówno żelaza, jak i witaminy B12, które stanowią główne czynniki krwiotwórcze, niezbędne do prawidłowego przebiegu erytropoezy.

2014-05-20

Zaparcie stanowi zaburzenie ze strony układu pokarmowego, które obniża komfort i znacznie wpływa na jakość życia. Definicja zaparcia ulegała zmianie na przestrzeni lat. Obecnie najlepiej opracowaną i najczęściej cytowaną jest definicja oparta na kryteriach rzymskich III. Leczenie rozpoczyna się od zmiany trybu życia oraz nawyków żywieniowych. W przypadku braku poprawy wprowadza się leczenie farmakologiczne. Istnieje szeroka gama produktów o działaniu przeczyszczającym. Preparaty przeczyszczające powinny być stosowane przez krótki okres ze względu na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

2014-05-19

Bardzo wiele leków dostępnych jest w aptekach bez recepty. Jednymi z najczęściej stosowanych przez pacjentów są nieopioidowe leki przeciwbólowe (m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz paracetamol). Popularnymi środkami leczniczymi zaliczanymi do wymienionej wyżej grupy są: kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, diklofenak, naproksen oraz wspomniany paracetamol i metamizol sodowy. Omawiane farmaceutyki, pomimo dostępności OTC, mogą powodować wystąpienie istotnych interakcji z innymi lekami.

2014-05-19

Bezsenność oznacza trudność w inicjowaniu i utrzymaniu snu z jednoczesnym wczesnym budzeniem przez okres przynajmniej miesiąca. Pacjent cierpiący na bezsenność ponosi w ciągu dnia konsekwencje zaburzonego snu, np. zmęczenie, senność, zmienny nastrój, zaburzenia koncentracji, jak również zaburzenia w funkcjonowaniu społecznym w rodzinie i poza nią.

Jako leczenie rekomenduje się:

1) leczenie chorób współistniejących,

2) niefarmakologiczne indukowanie snu, m.in. przez higienę snu,

3) farmakoterapię.

W artykule przedstawiono farmakologiczne metody leczenia bezsenności.

2014-03-27

Firma Boehringer Ingelheim ogłosiła nowe dane uzyskane w prowadzonych na dużą skalę badaniach fazy III, które wykazują, że stosowanie tiotropium podawanego za pomocą inhalatora Respimat raz na dobę jest skuteczne i dobrze tolerowane przez chorych na astmę o różnym nasileniu. Dane te zostały przedstawione na dorocznym zjeździe Amerykańskiej Akademii Alergii, Astmy i Immunologii (American Academy of Allergy, Asthma & Immunology, AAAAI) w 2014 r. w San Diego.

 

2014-03-18

Inwazyjne zakażenia grzybicze to choroby zakaźne, w których patogeny grzybicze atakują jeden lub więcej narządów, często przybierając postać zakażenia uogólnionego przebiegającego z fungemią (obecność patogenu we krwi). Szczególnie narażeni na zakażenie są chorzy z obniżoną odpornością, w tym pacjenci z ostrą białaczką szpikową lub zespołem mielodysplastycznym otrzymujący chemioterapię oraz pacjenci po przeszczepieniu szpiku, którzy otrzymują duże dawki leków immunosupresyjnych z powodu choroby - przeszczep przeciwko gospodarzowi.

2014-03-12

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez chińskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Guangzhou, pozytywny wpływ ACC, preparatu głównie o działaniu mukolitycznym, na redukcję zaostrzeń przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, ma najprawdopodobniej związek z jego bezpośrednim i pośrednim efektem antyoksydacyjnym, który jest obserwowany przy długotrwałej i regularnej terapii.  

2014-03-10

Szczepionka przeciwko grypie sezonowej na rok 2013/2014 okazuje się przewyższać skutecznością szczepionkę zeszłoroczną, jak podaje Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w Stanach Zjednoczonych (CDC). Według CDC wiadomość ta jest szczególnie istotna dla ludzi w młodym i średnim wieku, którzy są grupą najrzadziej poddawaną szczepieniom przeciwko wirusowi grypy i stanowią większość hospitalizacji związanych z grypą w tym sezonie.

2014-01-16

Grupa Sanofi ogłosiła wyniki badania EDITION II wykazujące, że nowa, eksperymentalna insulina U300 zapewnia podobne wyrównanie stężenia cukru we krwi z mniejszą o 23% liczbą epizodów nocnych hipoglikemii u pacjentów, w porównaniu z preparatem Lantus® (insulina glargine [uzyskiwana z użyciem rDNA] w iniekcjach). Wyniki zostały przedstawione  podczas Światowego Kongresu Diabetologicznego Międzynarodowej Federacji Cukrzycy (ang. International Diabetes Federation) w Melbourne w Australii.

2014-01-09

Dzienne spożywanie błonnika w diecie na poziomie 7 g może zmniejszać ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych (udaru mózgu zakończonego bądź niezakończonego zgonem) oraz wystąpienia choroby wieńcowej. Tak wynika z najnowszej metaanalizy opublikowanej w grudniowym wydaniu British Medical Journal.

2014-01-02

Europejska Agencja Leków (EMA) zarejestrowała nową szczepionkę przeciwko grypie – Fluenz Tetra, wskazaną do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku od 2 do 18 lat. Jest to pierwsza szczepionka czterowalentna, zawierająca 4 żywe, atentowane szczepy wirusa grypy A i B (typ A-H1N1, A-H3N2 oraz typy B z linii Victoria i Yamagata). Skład szczepionki został oparty na aktualnych, oficjalnych zaleceniach WHO dotyczących grypy sezonowej.

2014-01-02

Wpływ diuretyków, β-blokerów i statyn na ryzyko wystąpienia cukrzycy

u pacjentów z nieprawidłową tolerancją glukozy

β-blokery, statyny i diuretyki  charakteryzują się korzystnym, udowodnionym w badaniach klinicznych działaniem w chorobach układu krążenia. Pomimo niewątpliwej skuteczności tych leków istnieją doniesienia o ryzyku wystąpienia cukrzycy typu 2 w trakcie prowadzonej terapii. W najnowszym wydaniu British Medical Journal zostały opublikowane wyniki badania NAVIGATOR, przeanalizowane ponownie pod kątem wpływu stosowania β-blokerów, diuretyków tiazydowych oraz statyn na ryzyko wystąpienia świeżej cukrzycy typu 2 u pacjentów z nieprawidłową tolerancją glukozy.

2013-12-09

Na początku grudnia Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała pierwszy lek w terapii choroby Peyroniego – kolagenazę produkowaną przez bakterie Clostridium histolyticum (Xiaflex). To pierwsza uznana niechirurgiczna metoda leczenia tego schorzenia.

Copyright © Medyk sp. z o.o