2013-07-05 Aktualności

Udar mózgu jest częstym zjawiskiem występującym w ciągu pierwszych kilku tygodni po epizodzie przemijającego ataku niedokrwiennego (TIA) bądź małym udarze niedokrwiennym. W celach prewencyjnych zalecane jest stosowanie leku przeciwpłytkowego w postaci aspiryny. Chińscy autorzy w swoim najnowszym badaniu opublikowanym 26 czerwca w The New England Journal of Medicine starali się potwierdzić tezę, iż połączenie aspiryny z innym lekiem przeciwpłytkowym – klopidogrelem  – odznacza się większą skutecznością w prewencji udaru mózgu po epizodzie TIA  i małego udaru niedokrwiennego.

            Badanie to zostało przeprowadzone z randomizacją, metodą podwójnie ślepej próby i pod kontrolą placebo. Wzięło w nim udział 5170 pacjentów ze 114 ośrodków w Chinach, u których w ciągu ostatnich 24 godzin wystąpił mały udar niedokrwienny mózgu bądź wysokiego ryzyka TIA. Pacjentów przydzielono do grupy otrzymującej klopidogrel i aspirynę (klopidogrel w dawce początkowej 300 mg, po której następnie podawano lek w dawce 75 mg dziennie przez 90 dni; aspirynę w dawce 75 mg dziennie przez pierwsze 21 dni) oraz do grupy przyjmującej placebo i aspirynę (75 mg przez 90 dni). Wszyscy chorzy otrzymali w pierwszym dniu jawnie aspirynę w dawce od 75 do 300 mg. Pierwszorzędowym punktem końcowym był niedokrwienny bądź krwotoczny udar mózgu w ciągu 90-dniowej obserwacji.

            Udar mózgu wystąpił u 8,2% pacjentów z grupy leczonej aspiryną w połączeniu z klopidogrelem oraz u 11,7% z grupy aspiryny i placebo (HR 0.68; 95% CI, 0.57 – 0.81; p<0.001). Umiarkowany bądź poważny krwotok wystąpił u 7 pacjentów (0,3%) w grupie klopidogrelu i aspiryny oraz u 8 (0,3%) z grupy placebo (p=0.73). Połączenie aspiryny i klopdiogrelu okazało się skuteczniejsze od podawania samej aspiryny u pacjentów, którzy w ciągu ostatnich 24 godzin od początku objawów TIA bądź małego udar niedokrwiennego zostali poddani leczeniu. Co więcej, nie zaobserwowano w tej terapii również zwiększonego ryzyka krwawienia. 

Copyright © Medyk sp. z o.o