2013-10-16 Aktualności

Nowy lek stanowi mieszaninę indakaterolu i bromku glikopironium (Xoterna/Ultibro Breezhaler). Indakaterol należy do grupy długo działających agonistów receptora β2-adrenergicznego (β2-mimetyków). Bromek glikopironium jest nowym lekiem wykazującym długotrwałe działanie antycholinergiczne (antagonista receptorów muskarynowych).

            Obie substancje mają działanie synergistyczne, pozytywnie wpływają  na mięśniówkę gładką oskrzeli, prowadząc do jej rozkurczu, a w rezultacie do poprawy parametrów spirometrycznych. Nowy preparat jest wskazany w podtrzymującym leczeniu POChP, w celu złagodzenia objawów choroby u dorosłych pacjentów. Europejska Agencja Leków (EMA) zarejestrowała lek 4 października 2013 r. Mieszanina indakaterolu (85 µg) i bromku glikopironium (43 µg) jest dostępna w formie kapsułek zawierających proszek z aktywną substancją, przeznaczonych do stosowania wyłącznie z dedykowanym inhalatorem.

            Jego skuteczność i bezpieczeństwo zostały ustalone w 2 badaniach klinicznych, obejmujących 2667 chorych z POChP. Jedno z badań porównywało skuteczność Xoterna/Ultibro Breezhaler z placebo oraz z indakaterolem i bromkiem glikopironium stosowanymi w monoterapii. Celem drugiego badania było porównanie skuteczności nowego leku ze standardowym leczeniem POChP mieszaniną flutykazonu i salmeterolu. Główny punkt końcowy w obu badaniach stanowiła poprawa w parametrze badania spirometrycznego – FEV1 (natężonej objętości wydechowej pierwszosekundowej) po 26 tygodniach leczenia. Wyniki pierwszego badania wskazały na większą skuteczność nowego preparatu w poprawie FEV1 w porównaniu z placebo o 200 ml i więcej. Również w porównaniu z indakaterolem i bromkiem glikopironium przyjmowanymi osobno, stosowanie mieszaniny tych leków wiązało się z poprawą FEV1 odpowiednio o 70 i 90 ml.  Drugie badanie wykazało także przewagę nad kombinacją flutykazonu i salmeterolu o 140 ml w poprawie wartości FEV1. Przyjmowanie Xoterna/Ultibro Breezhaler wiązało się również z niższym ryzykiem wystąpienia zaostrzenia choroby, od 10 do 12 % w porównaniu z tiotropium i glikopironium.

            Najczęstszym działaniem niepożądanym związanym ze stosowaniem nowego preparatu były infekcje górnych dróg oddechowych (> niż 1 na 10 osób). Pełna lista działań niepożądanych dostępna jest w charakterystyce produktu leczniczego.

           

Copyright © Medyk sp. z o.o