2013-10-28 Aktualności

Skuteczność i tolerancja lurasydonu

Nowy atypowy lek przeciwpsychotyczny dla chorych na schizofrenię

Podczas 26. Kongresu Europejskiego Kolegium Neuropsychofarmakologii (ECNP), przy edukacyjnym wsparciu finansowym ze strony firm Takeda i Sunovion Pharmaceuticals Europe, przedstawiono nowe dane wykazujące zarówno krótko- jak i długoterminową skuteczność lurasydonu, atypowego leku przeciwpsychotycznego przeznaczonego do leczenia schizofrenii. Prezentowane dane dowodzą, że lurasydon ma  szybki początek działania, korzystny profil działań niepożądanych, jest również skuteczną, dobrze tolerowaną i korzystną opcją leczenia dla pacjentów chorych na schizofrenię, u których zmieniano lek.  Lurasydon został zarejestrowany w leczeniu schizofrenii w USA, Kanadzie i Szwajcarii. Obecnie jest w trakcie oceny rejestracyjnej w Europie.

Przedstawione wyniki badań obejmowały przeprowadzoną post-hoc analizę podwójnie zaślepionych, kontrolowanych badań u chorych na schizofrenię, które wykazały istotną poprawę wglądu w chorobę (świadomości choroby), ocenianej po 6 tygodniach na podstawie poprawy wyniku w skali PANSS. Porównywano pacjentów w niestabilnym stanie klinicznym w grupach otrzymujących lurasydon 80 mg albo lurasydon 160 mg albo kwetiapinę XR w dawce 600 mg, w porównaniu z placebo. W 32. tygodniu wgląd w chorobę był istotnie większy wśród pacjentów leczonych lurasydonem niż wśród chorych otrzymujących kwetiapinę XR. Wykazano, że lepszy wgląd  w chorobę jest korzystnym czynnikiem predykcyjnym poprawy w zakresie pewnych funkcji poznawczych. 

Rezultat dwóch innych zbiorczych analiz post-hoc obejmujących szereg krótkoterminowych badań pokazał, że lurasydon jest skutecznym  lekiem o korzystnym profilu bezpieczeństwa. W jednej z tych analiz wykazano, że początek działania lurasydonu pojawia się wcześnie, już w pierwszym tygodniu,  oraz że dawka 160 mg może oferować istotne dodatkowe korzyści w zakresie skuteczności. Działania niepożądane związane z przyrostem masy ciała, parametrami metabolicznymi i poziomem prolaktyny były minimalne.  W drugiej analizie oceniano pacjentów we wczesnej fazie schizofrenii, o których wiadomo, że generalnie są szczególnie wrażliwi na leczenie lekami przeciwpsychotycznymi. Obie analizy pokazały, że  u pacjentów leczonych lurasydonem wystąpiła istotnie większa poprawa w 6. tygodniu  w porównaniu z grupą  placebo pod względem łącznego wyniku w skali PANSS, jak też wyników w podskalach (objawów pozytywnych i negatywnych), oraz zmniejszenia nasilenia objawów mierzonych skalą CGI-nasilenie.

Lurasydon jest atypowym lekiem przeciwpsychotycznym, opracowanym pierwotnie przez firmę Dainippon Sumitomo Pharma Co., Ltd. (DSP), wykazującym powinowactwo do receptorów dopaminowych D2, serotoninowych 5-HT2A i serotoninowych 5-HT7, przy czym działa on jako antagonista tych receptorów. Ponadto lurasydon jest częściowym agonistą receptorów serotoninowych 5-HT1A, lecz nie wykazuje istotnego powinowactwa do receptorów histaminowych i muskarynowych. 

Copyright © Medyk sp. z o.o