2013-10-29 Aktualności

Analiza badania fazy II PRECEDENT

przedstawionego na sesji ustnej Europejskiego Kongresu Raka 2013

Firma MSD (znana jako Merck w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie) oraz Endocyte, Inc.(Nasdaq:ECYT) ogłosiły analizę prezentowanych wcześniej danych badania fazy II PRECEDENT, porównującego lek Vintafolide (MK-8109/EC145) - będący koniugatem kwasu foliowego, podawanym łącznie z pegilowaną liposomalną doksorubicyną (PLD) -  z samą PLD, u kobiet chorych na raka jajnika opornego na związki platyny (PROC).

 Największą korzyść, wyrażoną w postaci PFS, z leczenia lekiem Vintafolide podawanym łącznie z PLD, odniosły pacjentki z PROC, u których wszystkie mierzalne guzy zawierały receptory kwasu foliowego (FR). Te pacjentki osiągnęły średni PFS wynoszący 5,5 miesiąca w porównaniu z 1,5 miesiąca w przypadku pacjentek leczonych samą PLD (n=15) (p=0,01). Etarfolatide (EC20), środek obrazujący firmy Endocyte, był stosowany do wizualizacji ekspresji FR w czasie rzeczywistym i identyfikacji guzów zawierających receptory kwasu foliowego. Te dane przedstawiono na sesji ustnej na Europejskim Kongresie Raka 2013 (ECCO-ESMO-ESTRO) w Amsterdamie.

Kwas foliowy jest niezbędny dla podziału komórek i u około 40% pacjentek chorych na raka jajnika opornego na związki platyny zachodzi ekspresja receptora kwasu foliowego we wszystkich wykrytych zmianach nowotworowych – powiedział dr n. med. Ignace Vergote, prezes Leuven Cancer Institute oraz kierownik Oddziału Położnictwa i Ginekologii oraz Ginekologii Onkologicznej na Catholic University of Leuven w Belgii. – Według tej analizy największą korzyść z leczenia lekiem Vintafolide stwierdzono u pacjentek z opornym na związki platyny rakiem jajnika, u których wszystkie guzy zawierały receptory kwasu foliowego. Zastosowanie środka obrazującego, jakim jest Etarfolatide, może więc służyć do przewidywania możliwej odpowiedzi na leczenie.

W analizie pacjentki sklasyfikowano jako FR 100%, jeżeli wszystkie guzy zawierały receptory kwasu foliowego, co określono przy użyciu Etarfolatide w obrazowaniu metodą SPECT. FR 10-100% odnosiło się do pacjentek, u których tylko część guzów zawierała receptory kwasu foliowego, zaś FR 0% w przypadku braku tych receptorów w zmianach nowotworowych. Pacjentki z PROC, u których część lub wszystkie guzy były FR-pozytywne (FR 10-100%) i które leczono lekiem Vintafolide z PLD (n=48), wykazywały PFS 5,7 miesięcy w porównaniu z 1,7 miesiąca w przypadku samej PLD (n=26) (p=0.04). U pacjentek z PROC z guzami bez receptorów kwasu foliowego, Vintafolide z PLD nie poprawiał PFS w porównaniu z samą PLD.

Analiza wskazuje, że wysoka ekspresja receptorów kwasu foliowego może być negatywnym czynnikiem prognostycznym w leczenia raka jajnika u pacjentek z PROC przy użyciu samej PLD [mediana czasu wolnego od progresji (PFS) u pacjentek z grupy FR 100% leczonych samą PLD wyniosła 1,5 miesiąca (n=15) w porównaniu z PFS u pacjentek leczonych PLD FR 0% 5,4 miesiąca (n=7)]. W badaniu najczęstszymi działaniami niepożądanymi stopnia 3/4 u pacjentek leczonych lekiem Vintafolide i PLD były: neutropenia, erytrodyzestezja dłoniowo-podeszwowa, leukopenia, zmęczenie, anemia, niedrożność jelita cienkiego, zapalenie jamy ustnej i ból brzucha.

Badanie fazy II PRECEDENT było międzynarodowym, wieloośrodkowym, randomizowanym badaniem 149 kobiet z PROC. Pacjentki były randomizowane w celu otrzymywania Vintafolide łacznie z PLD lub samej PLD w dawce standardowej do czasu progresji choroby lub zgonu. Pierwszorzędowym punktem końcowym badania była mediana czasu wolnego od progresji (PFS). Drugorzędowe punkty końcowe obejmowały liczbę odpowiedzi i całkowitą przeżywalność. Wyniki badania fazy II PRECEDENT wykazały, że Vintafolide z PLD poprawiały PFS w porównaniu z samą terapią standardową (5,0 w porównaniu z 2,7 miesiąca w mierzalnej populacji ITT; HR [95% CI]: 0.626) u pacjentek z PROC (n=149).

Vintafolide (EC145)

Jest chronionym patentem, iniekcyjnym drobnocząsteczkowym koniugatem leku, składajacym się z kwasu foliowego (witamina B9) połączonego z silnym środkiem chemioterapeutycznym, należącym do alkaloidów vinca monohydrazydem dezacetylowinblastyny (DAVLBH). Lek Vintafolide został stworzony w celu umożliwienia docierania chemioterapeutyku do ulegających szybkim podziałom komórek nowotworowych, które aktywnie wychwytują kwas foliowy poprzez receptor tego kwasu.

Lek vintafolide (MK-8109/EC145) w skojarzeniu z PLD jest obecnie poddawany przeglądowi przez Europejską Agencję Leków (EMA) we wskazaniu do leczenia dorosłych pacjentów z FR-PROC. Lekowi Vintafolide został również nadany status leku sierocego przez Komisję Europejską. Lek Vintafolide, razem ze środkiem obrazującym Etarfolatide, jest obecnie oceniany w badaniu klinicznym fazy III w PROC oraz badaniu fazy IIb w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuc

Jako część wyłącznej umowy licencyjnej z firmą Endocyte, firma MSD jest odpowiedzialna za rozwój i komercjalizację na świecie leku Vintafolide. Firma zamierza współpromować lek Vintafolide w USA w związku ze złożonym wnioskiem rejestracyjnym i jest odpowiedzialna za rozwój, produkcję i komercjalizację Etarfolatide na świecie.

 Etarfolatide (EC20)

To środek obrazujący, ukierunkowany na receptory kwasu foliowego, który jest opracowywany jako nieinwazyjna metoda identyfikacji guzów, w których zachodzi ekspresja receptorów tego kwasu. Kwas foliowy jest używany z Etarfolatide w celu wzmocnienia jakości obrazu. Etarfolatide jest poddawany przeglądowi przez EMA, a Komisja Europejska nadała mu status leku sierocego.

 

 

Copyright © Medyk sp. z o.o