2023-08-22 ARTYKUŁ

Srebro z uwagi na silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe od lat znajduje zastosowanie w świecie medycznym. Poszukiwane są preparaty, które poza właściwościami odkażającymi mają zastosowanie w ranach przewlekłych, przyspieszając ich gojenie. Srebro jonowe TIAB w formie kremu i sprayu ze względu na to, że się nie kumuluje i nie wchodzi w interakcje, znalazło zastosowanie nie tylko w leczeniu ran przewlekłych, trudno gojących się, ale również ran po zabiegach chirurgicznych i w leczeniu ambulatoryjnym.

reklama Prenumerata_e-lek
2023-08-21 ARTYKUŁ

Zaburzenia lipidowe są rozpowszechnionym czynnikiem ryzyka sercowo-naczyniowego. Dlatego ich zwalczanie stanowi jedno z głównych wyzwań w zakresie zdrowia publicznego. Istotną rolę odgrywają w tym lekarze rodzinni. Interesującą możliwością leczenia zaburzeń gospodarki lipidowej są dostępne w Polsce bez recepty ekstrakty ryżu sfermentowanego z udziałem drożdży Monascus purpureus, nazywane również czerwonym ryżem drożdżowym (RYR, ang. red yeast rice), a także standaryzowana kompozycja polifenoli z bergamoty (BPF, ang.  bergamot polypehnolic fraction).  Obok korzystnego wpływu na parametry gospodarki lipidowej wykazują one liczne działania pozasercowe.  

2023-08-18 ARTYKUŁ

Żelazo jest jednym z kluczowych metali niezbędnych do utrzymania prawidłowego metabolizmu człowieka. Brak lub niewłaściwa biodystrybucja żelaza prowadzi do układowej niewydolności organizmu i/lub efektów toksycznych, będących przyczyną przewlekłych procesów degeneracyjnych. Każda interwencja w homeostazę żelaza, ze względu na możliwość wystąpienia efektów toksycznych, musi być wsparta diagnostycznie. Artykuł nakreśla mechanizmy odpowiedzialne za homeostazę żelaza w organizmie człowieka. Na bazie tego opisu omówiono możliwości suplementacji żelaza z zastosowaniem dostępnych na rynku preparatów. 

2023-08-03 ARTYKUŁ

Kleszcze to organizmy, które coraz częściej przenoszą niebezpieczne dla człowieka patogeny chorobotwórcze. Najczęściej wywołują one boreliozę, ale obecnie rośnie liczba innych schorzeń, które nazywane są koinfekcjami boreliozy. Bylica roczna to roślina, której zastosowanie może wspomóc organizm w profilaktyce tego typu chorób.

Miejscem bytowania kleszczy są przede wszystkim siedliska zalesione, zarośnięte i trawiaste, dlatego też każdy spacer po lesie czy parku powinien kończyć się dokładnym sprawdzeniem całego ciała. Pokarmem kleszczy jest przede wszystkim zwierzęca i ludzka krew, a zatem do życia kleszcze potrzebują żywicieli. Okazuje się jednak, że człowiek nie jest wcale zamierzonym i docelowym żywicielem tych organizmów, jednak ze względu na zmiany klimatu i coraz częstsze przenikanie w środowiska podmiejskie i miejskie dzikich zwierząt ilość kleszczy wokół nas znacząco się zwiększyła. Kleszcze najczęściej spotkać można przeważnie do wysokości 1300 m n.p.m., a zatem im wyżej, tym mniejsze prawdopodobieństwo zetknięcia się z tym osobnikiem.

Na świecie znanych jest prawie 800 gatunków kleszczy, z czego w Polsce spotykanych jest nieco ponad 20.

2023-08-02 ARTYKUŁ

Zaparcia są powszechne wśród dzieci, a zdecydowana ich większość ma charakter czynnościowy. Sposób leczenia zaparć czynnościowych zależy od wieku dziecka,  obecności nawykowego wstrzymywania stolca, błędów dietetycznych oraz czasu trwania objawów. Leczenie obejmuje edukację, demistyfikację, zmiany stylu życia, korzystania z toalety i stosowanie preparatów farmakologicznych. Glikol polietylenowy jest lekiem z wyboru zarówno w terapii wstępnej, jak i podtrzymującej. Rodzaj środka przeczyszczającego jest mniej ważny niż stosowanie odpowiedniej dawki i zapewnienie przestrzegania zaleceń.

2023-07-31 ARTYKUŁ

Skóra jest największym organem ludzkiego ciała, jego podstawową barierą ochronną. Jednak wiele czynników zewnętrznych, np. promieniowanie UV, klimatyzacja, suchy i zimny wiatr, jak i wewnętrznych, wynikających np. z naturalnych procesów starzenia się lub zaburzeń immunologicznych, powoduje uszkodzenie bariery skórnej i utratę wody z warstwy rogowej naskórka. Skutkiem jest sucha, łuszcząca się, wiotka i matowa skóra, ze zmniejszoną elastycznością, skłonna do rumienia i pęknięć. Uszkodzenia skóry i związane z tym dolegliwości mogą być spowodowane także zaburzeniami immunologicznymi, np. atopowym zapaleniem skóry. W pielęgnacji skóry suchej, pękającej i podrażnionej najlepsze efekty uzyskuje się przy zastosowaniu połączenia składników o działaniu nawilżającym, lekko natłuszczającym i łagodzącym podrażnienia. Stosowane są witaminy, oleje roślinne, czy inne substancje o działaniu przeciwzapalnym. W artykule omówiono składniki mające ważne zastosowanie w pielęgnacji i łagodzeniu dolegliwości skóry suchej, podrażnionej i atopowej.

2023-07-28 ARTYKUŁ

Do najczęściej występujących chorób jelit w Polsce zalicza się nieswoiste choroby zapalne jelit (NChZJ), w tym chorobę Leśniowskiego-Crohna (ChLC) i wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG), jak również zespół jelita nadwrażliwego (IBS) oraz chorobę hemoroidalną. Schorzemiom tym towarzyszy przewlekły stan zapalny w błonie śluzowej jelit. Liczne badania dowodzą, że kurkumina, z uwagi na jej przeciwzapalne właściwości, wykazuje działanie w ogólnym, jak i miejscowym leczeniu chorób jelit.

2023-07-27 ARTYKUŁ

Olopatadyna jest lekiem przeciwhistaminowym o aktywności selektywnego antagonisty wobec receptorów H1 oraz substancją stabilizującą komórki tuczne. W badaniach klinicznych zostało wykazane, że olopatadyna jest znacznie skuteczniejsza niż placebo w łagodzeniu objawów alergicznego nieżytu nosa oraz alergicznego zapalenia spojówek. Wykazano również bezpieczeństwo tego leku. Olopatadyna jest najczęściej stosowana jako uzupełnienie farmakoterapii schorzeń alergicznych za pomocą leków pierwszego rzutu (donosowe glikokortykosteroidy oraz doustne leki przeciwhistaminowe). Na polskim rynku farmaceutycznym znajduje się preparat złożony zawierający olopatadynę do stosowania donosowego (połączenie olopatadyny i furoinianu mometazonu) oraz preparaty do podawania dospojówkowego.

2023-06-22 ARTYKUŁ

Nasiona chia (Salviae hispanicae semen) pozyskiwane są ze środkowoamerykańskiego gatunku z rodzaju Salvia – szałwii hiszpańskiej (Salvia hispanica L.). Obecnie są one surowcem wykorzystywanym na skalę ogólnoświatową. Nasiona są źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka, błonnika pokarmowego, witamin, składników mineralnych oraz związków polifenolowych.

Badania naukowe dowodzą ich właściwości prozdrowotnych, do których należy działanie: antyoksydacyjne, przeciwzapalne, hipotensyjne, hipolipemizujące oraz hipoglikemizujące. Nasiona chia ze względu na cenne aktywności biologiczne są coraz częściej wykorzystywane przez dietetyków i technologów żywności jako ,,nowa żywność”, stanowiąca ważny składnik żywności funkcjonalnej (Food For Specified Health Use – FOSHU).

2023-06-22 ARTYKUŁ

Zaparcia to rozpowszechniony problem społeczny. Może wystąpić u wszystkich, bez względu na wiek i płeć. Odpowiednia dieta i styl życia to podstawa metod niefarmakologicznych. Coraz częściej szuka się jednak naturalnych rozwiązań.

Ludzki organizm to niezwykle złożona struktura. Jego funkcjonowanie uzależnione jest od wielu skomplikowanych czynników. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że na homeostazę organizmu może wpływać także fizjologia naszego przewodu pokarmowego. W szczególności istotna jest kwestia regularności wypróżnień. Zaparcia nie dość, że przyczyniają się do pogorszenia jakości życia (towarzyskiego, osobistego, zawodowego), to jeszcze mogą powodować niekorzystne zmiany w obrębie organizmu. 

2023-06-21 ARTYKUŁ

Roztwory chlorku sodu lub roztwory różnych soli występujących w wodzie morskiej są używane w medycynie od kilku tysięcy lat. Wyróżnia się wodny izotoniczny roztwór soli, zawierający 0,9% roztwór chlorku sodu, zwany potocznie solą fizjologiczną oraz hipertoniczne roztwory soli. Te ostatnie są stosowane w różnych stężeniach: 1–10%, najczęściej w zakresie 2–4,5%.

Roztwory izotoniczne nawilżają i wspomagają oczyszczanie śluzówki nosa, są rekomendowane do codziennego stosowania w całej populacji (już od pierwszych dni życia), a także u osób zdrowych. Preparaty te wspomagają usuwanie zatrzymanych w śluzie alergenów i zanieczyszczeń oraz zapewniają właściwy poziom nawilżania komórek, mimo niesprzyjających warunków otoczenia, na przykład w sezonie grzewczym lub w związku z przebywaniem w pomieszczeniach klimatyzowanych.

Natomiast roztwory hipertoniczne są zalecane głównie w jednostkach chorobowych przebiegających z nieżytem nosa, takich jak przeziębienie, grypa, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, zapalenie zatok, COVID-19, obrzęki i wysięk po zabiegach laryngologicznych.

2023-06-20 ARTYKUŁ

Czarny bez jest rośliną znaną i stosowaną w tradycyjnym lecznictwie od lat. Najczęściej jej działanie wiąże się z poprawą odporności i łagodzeniem przebiegu przeziębień. Jednak ekstrakt uzyskany z owoców lub kwiatów, ze względu na bogactwo związków aktywnych biologicznie, może również wpływać na metabolizm organizmu. W artykule opisano szczególnie wyniki badań związane z wpływem na gospodarkę węglowodanową i lipidową.  Ze względu na bogaty profil związków polifenolowych możliwe jest wspomagające zastosowanie w przebiegu cukrzycy czy zaburzeń gospodarki lipidowej.

2023-06-20 ARTYKUŁ

Klozapina, lek z wyboru w przypadku schizofrenii opornej na leczenie, ma wiele skutków ubocznych, które w pewnych przypadkach mogą być poważne, a nawet zagrażać życiu. Nadal zgłaszane są ciężkie następstwa zaparć, wtórne do zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego wywołanych przez klozapinę (niedrożność jelit, niedokrwienie jelit, martwica przewodu pokarmowego, toksyczne rozdęcie okrężnicy i śmierć). Zmniejszona motoryka przewodu pokarmowego wywołana przez klozapinę jest znacznie częstsza niż dyskrazje krwi i ma wyższy wskaźnik śmiertelności. Artykuł ma na celu przedstawienie wskazówek, jak zapewnić bezpieczeństwo pacjentom podczas przyjmowania klozapiny; promuje wczesną identyfikację i leczenie zaparć wywołanych przez klozapinę.

2023-06-19 ARTYKUŁ

Fototoksyczne furanokumaryny niebezpieczne dla człowieka

Opis przypadku zastosowania sprayu i kremu Argotiab

Dermatozy skórne powstałe w wyniku kontaktu z niektórymi roślinami, m.in. barszczem Sosnowskiego czy krzewem Mojżesza (dyptam jesionolistny, Dictamnus albus L.), wywołują ciężkie reakcje toksyczne w skórze, często prowadząc do hospitalizacji. Niniejszy przypadek kliniczny opisuje pacjenta poparzonego przez krzew Mojżesza oraz zastosowanie terapii opartej na jonach srebra i aloesie w postaci kremu okluzyjnego na rany. Odpowiednia diagnostyka i postępowanie ograniczyło ryzyko blizn i przebarwień skórnych. 

Barszcze kaukaskie ze względu na swoje toksyczne właściwości cieszą się wśród roślin złą sławą. W soku roślin takich jak barszcz Sosnowskiego czy krzew Mojżesza w okresie kwitnienia dochodzi do wzmożonej produkcji związków – furanokumaryn. Związki te występują w wielu roślinach i w obecności światła słonecznego UVA i UVB wiążą się z DNA komórek skóry, co prowadzi do poważnych dermatoz i oparzeń II i III stopnia. Stężenie furanokumaryn jest największe w soku liści i w pędach. W upalne dni, szczególnie podczas kwitnienia roślin, furanokumaryny są wydzielane w postaci wodnistego soku i związków lotnych, które mogą osadzać się na skórze osób przebywających w pobliżu. Czasem wystarczy 1–3-minutowy kontakt z rośliną w nasłoneczniony dzień, by pojawiły się na skórze dotkliwe dermatozy.

 

2023-05-16 ARTYKUŁ

Zespół jelita nadwrażliwego to bardzo częsta choroba gastroenterologiczna. Objawia się bólem brzucha związanym z biegunką lub zaparciami. Terapia obejmuje głównie redukowanie objawów, choć coraz więcej doniesień dotyczy leczenia przyczynowego. Jedną z najczęściej diagnozowanych i zgłaszanych przez pacjentów chorób gastroenterologicznych jest zespół jelita nadwrażliwego (IBS). W poniższym artykule przybliżone zostaną najbardziej prawdopodobne przyczyny tego schorzenia, towarzyszące mu objawy i metody radzenia sobie z nimi.

Copyright © Medyk sp. z o.o