2022-04-22 Artykuł

Chitozan jest jednym z naturalnych polimerów, które stanowią bardzo obiecujące źródło do opracowywania preparatów przyspieszających gojenie ran oraz przeciwdrobnoustrojowych. Otrzymywany jest przez deacetylację chityny – jednego z najbardziej dostępnych surowców naturalnych, a także odpadu z przemysłu owoców morza. Chitozan jest biokompatybilny ze skórą, biodegradowalny, nietoksyczny. Dzięki właściwościom łatwego przygotowania, działania przeciwbakteryjnego i hemostatycznego ma zdolności do wspomagania regeneracji skóry.

Funkcjonalne opatrunki na rany chitozanu i jego pochodnych cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na ich skuteczność i mechanizmy sprzyjania gojeniu ran skóry. Preparaty z chitozanem mogą być stosowane na rany ostre oraz przewlekłe, np. wrzody czy oparzenia. Wzbogacane często są innymi składnikami regenerującymi i przeciwdrobnoustrojowymi, np. kwasem hialuronowym czy srebrem koloidalnym.

Skóra jest największym organem ludzkim, który może wynosić nawet 10% całkowitej masy ciała. Stanowi barierę ochronną przed środowiskiem, odpowiada za termoregulację i homeostazę płynów, pełni funkcję sensoryczną i immunologiczną. W przypadków niewielkich urazów organizm jest w stanie przywrócić integralność skóry z minimalną blizną w procesie wieloetapowym.

Copyright © Medyk sp. z o.o