2021-10-15 ARTYKUŁ

Atopowe zapalenie skóry (AZS, z ang. Atopic dermatitis) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry. Nazywane jest również egzemą, alergicznym zapaleniem skóry czy wypryskiem atopowym. Z powodu tej choroby cierpi 5-20% ludzi na całym świecie. Atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się suchą, swędzącą skórą.W jego przebiegu mogą pojawić się okresy zaostrzeń oraz wyciszenia objawów. Choroba ta jest spowodowana nieprawidłową odpowiedzią organizmu na kontakt z alergenem. Niewielka dawka alergenu powoduje, że organizm zaczyna produkować nadmierną ilość przeciwciał IgE.

2021-10-14 ARTYKUŁ

Homeostaza to zdolność organizmu do utrzymania stałego poziomu czynników wewnętrznych pomimo ciągle zachodzących zmian w środowisku zewnętrznym. Taki stan równowagi jest możliwy dzięki dostarczaniu do ustroju niezbędnych składników pokarmowych, pełniących funkcje budulcowe, ale też uczestniczących w licznych procesach metabolicznych i będących kofaktorami enzymów. Jednym z kluczowych dla funkcjonowania organizmu makroelementów jest magnez. 

2021-09-21 ARTYKUŁ

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) może być skutecznie stosowany w leczeniu łagodnych i umiarkowanych zaburzeń depresyjnych. Ekstrakt z H. perforatum hamuje aktywność MAO oraz wychwyt zwrotny serotoniny, dopaminy i innych monoamin, blokuje receptory GABA-ergiczne oraz prawdopodobnie zwiększa ekspresję receptorów serotoninowych. Hyperycyna indukuje CYP3A4, CYP2E1, CYP2C19 oraz glikoproteinę P, przez co może wchodzić w interakcje m.in. ze statynami. Jak wykazały metaanalizy, H. perforatum łagodzi objawy łagodnej i umiarkowanie nasilonej depresji, a nawet prowadzi do remisji choroby z równą skutecznością co konwencjonalne leczenie, przy jednocześnie mniejszej liczbie powikłań i rezygnacji z leczenia ze względu na skutki uboczne leków. 

2021-09-17 ARTYKUŁ

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe Ω-3 są istotnym składnikiem fosfolipidów błon komórek mózgowych oraz włókien nerwowych, które mogą wpływać na rozwój oraz funkcje mózgu, szczególnie procesów wizualnych, poznawczych i intelektualnych. Mechanizmy działania PUFA nadal nie są dostatecznie wyjaśnione, ale wiadomo, że powodują ekspresję ludzkich genów. Wysokie dawki kwasu eikozapentaenowego i kwasu dokozoheksaenowego mogą zmieniać ekspresję 1040 genów w komórkach jednojądrzastych krwi człowieka, zwiększając ich właściwości przeciwzapalne i przeciwmiażdżycowe. 

2021-09-16 ARTYKUŁ

Eksperci z Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu (ISAP; International Association for the Study of Pain) definiują ból jako "subiektywnie przykre oraz jednoznacznie negatywne wrażenie zmysłowe i emocjonalne powstające pod wpływem bodźców uszkadzających tkankę lub zagrażających jej uszkodzeniu albo opisywanym w kategoriach takiego uszkodzenia". W artykule dokonano przeglądu wybranych analgetyków i ich zastosowania w terapii różnych rodzajów bólu.

reklama ...
2021-09-15 ARTYKUŁ

Choroby sercowo-naczyniowe stanowią główną przyczynę zgonów na obszarze Unii Europejskiej. Do ich rozwoju często prowadzi zbyt wysokie stężenie aterogennej frakcji cholesterolu, związanej z lipoproteinami o niskiej gęstości – LDL. Obniżenie stężenia cholesterolu LDL do zalecanych poziomów jest szczególnie ważne u pacjentów z grup wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego. W farmakoterapii hipercholesterolemii lekami pierwszego wyboru są inhibitory reduktazy HMG-CoA (statyny). W przypadku braku uzyskania docelowego stężenia cholesterolu frakcji LDL dodaje się do leczenia ezetymib.

2021-08-27 ARTYKUŁ

Postęp w profilaktyce i metodach leczenia ran jest znaczący, jednak odleżyny są nadal olbrzymim problemem kliniczno-społecznym. Zagadnienie to jest złożone i wielopłaszczyznowe. Problem odleżyn dotyczy głównie osób długotrwale leżących, które narażone są na przewlekły ucisk lub tarcie skóry.

2021-08-25 ARTYKUŁ

Efekt plejotropowy (farmakologiczne działanie dodatkowe leków) może mieć charakter niepożądany (w postaci szkodliwych lub wręcz toksycznych reakcji), neutralny lub korzystny. W artykule przedstawiono przykłady dodatkowego, innego niż główny mechanizmu działania niektórych zarejestrowanych produktów leczniczych. Nie wszystkie opisane i udokumentowane kierunki aktywności biologicznej, „wychwycone” podczas poszerzonych prac rozwojowych, znalazły lub znajdą zastosowanie w terapii.

2021-08-25 ARTYKUŁ

Stan stóp jest ważny dla dobrego samopoczucia fizycznego i emocjonalnego. Właściwa codzienna pielęgnacja stóp pomoże zachować ich zdrowy wygląd i dobrą kondycję. Rutynowa pielęgnacja stóp obejmuje: mycie stóp w ciepłej (nie gorącej) wodzie, przy użyciu łagodnego mydła, złuszczanie i nawilżanie (przy użyciu kosmetyków zawierających np. mocznik), obcinanie lub usuwanie odcisków i modzeli oraz przycinanie paznokci.

2021-07-13 ARTYKUŁ

Węglowodany to niezbędne, ale jednocześnie „niebezpieczne” w zbyt dużych ilościach związki dla ludzkiego organizmu. Niebezpieczne, bo ich nadmiar działa niekorzystnie na stan zdrowia, prowadząc do wielu różnorodnych schorzeń. Najważniejsze z nich to nietolerancja glukozy i cukrzyca, które według aktualnych informacji mają już charakter epidemii. Wystarczy tylko wspomnieć, że już w 2013 r. cukrzycą dotkniętych było 382 mln ludzi, z czego ponad 3 mln w naszym kraju.

Copyright © Medyk sp. z o.o