twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Znaczenie wapnia w organizmie człowieka

Wapń to jeden z najważniejszych minerałów dla organizmu człowieka. Należy do makroelementów, pierwiastków, które powinny być spożywane regularnie w celu zapewnienia prawidłowego rozwoju organizmu. 99% wapnia znajduje się w zębach i kościach, a tylko 1% w płynach pozakomórkowych. Wchłanianie wapnia zależy od innych składników odżywczych: białka, witaminy D, magnezu czy fosforu. Wapń jest niezbędny do prawidłowego skurczu mięśni, budowy mocnych kości i zębów, krzepnięcia krwi, przewodzenia impulsów nerwowych, prawidłowej pracy serca i zachowania homeostazy. Wapń łagodzi stany zapalne i moduluje układ odpornościowy. Największe zapotrzebowanie na ten pierwiastek występuje w okresie wzrostu małych dzieci, w czasie ciąży czy karmienia piersią.

reklama

Zastosowanie nebulizacji w infekcjach dróg oddechowych

Nebulizacja to metoda, która polega na dostarczeniu dawki leku poprzez inhalację aerozolu wytwarzanego z roztworu lub zawiesiny leku przez nebulizator. W czasie wdechu aerozol zawierający cząsteczki substancji leczniczej dostaje się bezpośrednio do dróg oddechowych. Nebulizację wykorzystuje się w leczeniu wielu chorób oraz profilaktycznie roztworami soli morskiej. W aptekach dostępne są preparaty soli morskiej o stężeniu izotonicznym i hipertonicznym.

Czarny bez (Sambucus nigra) w zapobieganiu i leczeniu zakażeń dróg oddechowych

Czarny bez (Sambucus nigra) jest wykorzystywany w medycynie od tysiącleci. Owoce i kwiaty tej rośliny znalazły zastosowanie m.in. w leczeniu oparzeń, chorób układu pokarmowego i infekcji, ze względu na swoje właściwości immunomodulujące, przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Preparaty z S. nigra zwiększają produkcję przeciwciał i zdolność organizmu do rozpoznawania antygenów i zwalczania patogenów oraz hamują replikację wirusów i zmniejszają ich zdolność do rozpoznawania i wnikania do komórek gospodarza. Badania kliniczne wykazały, że suplementacja ekstraktu z czarnego bzu zmniejsza ryzyko infekcji dróg oddechowych, czas choroby i nasilenie objawów.

Zastosowanie dziurawca w łagodzeniu objawów zaburzeń depresyjnych

Depresja dotyka ponad 300 mln ludzi na całym świecie. Badania pokazują, że dziurawiec może być tak samo skuteczny jak leki przeciwdepresyjne w leczeniu łagodnej do umiarkowanej depresji –  i ma mniej skutków ubocznych. Mechanizm działania przeciwdepresyjnego dziurawca nie jest w pełni poznany. Uważa się, że ziele dziurawca działa podobnie jak standardowe leki przeciwdepresyjne. Szereg jego aktywnych składników, w tym hyperycyna, hyperforyna i adhyperforyna, zwiększa poziom przekaźników chemicznych w mózgu, takich jak serotonina, dopamina i noradrenalina, które odgrywają ważną rolę w regulacji nastroju.

reklama

Probiotykoterapia w ciąży – jakie niesie korzyści?

Doniesienia z najnowszych badań wskazują, że specjalistyczna probiotykoterapia w ciąży może mieć pozytywny wpływ na zdrowie matki i dziecka. Probiotykoterapia może wpływać nie tylko na poprawę samopoczucia matki, poprzez zmniejszenie zaparć, czy ryzyka cukrzycy ciężarnych, ale i dobrostan dziecka po urodzeniu – redukcję kolek czy AZS u dzieci. Obecnie, z racji wysokiego stopnia przetworzenia żywności, dieta nie dostarcza pełnego zestawu witamin, składników mineralnych, jak i bakterii probiotycznych. Ma to szczególne znaczenia w okresie ciąży i karmienia piersią.

Substancje pomocnicze dodawane do leków

Substancje pomocnicze stanowią ważną składową produktu leczniczego. Zapewniają one m.in. odpowiednią trwałość, smak, bezpieczeństwo preparatów farmaceutycznych. W artykule przedstawiono informacje na temat wybranych substancji pomocniczych: barwników, przeciwutleniaczy, konserwantów oraz substancji słodzących. Niektóre z nich mogą powodować niepożądane reakcje po spożyciu, dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie leku zawierającego określone substancje pomocnicze u pacjenta, który będzie przyjmował lek. W tym kontekście powinno się wziąć pod uwagę wrażliwość pacjenta na niektóre substancje (np. chorzy z cukrzycą, alergicy), natomiast przy produkcji powinna być użyta możliwie  najmniejsza, niezbędna ilość tej substancji, aby zapobiec reakcjom niepożądanym.

Leki neurostymulujące we współczesnym społeczeństwie

Dzięki funkcjom poznawczym człowiek jest w stanie uczyć się nowych rzeczy i poszerzać swoją wiedzę. Substancje, które wspierają takie umiejętności, są obecnie stosowane do łagodzenia objawów chorób lub zaburzeń powodujących deficyty w tym wymiarze. Należą do nich: ADHD, demencja starcza, narkolepsja, depresja itp.  Substancje określane jako neurostymulanty są stosowane również pozarejestracyjnie. Takie zjawisko ma szczególnie miejsce w środowiskach akademickich. Jest to spowodowane chęcią polepszenia wyników w nauce przez studentów, a czasem celami rekreacyjnymi. W przeszłości popularność neurostymulantów była również ogromna. Takim przykładem może być II wojna światowa, gdzie stosowano na szeroką skalę pervitin zawierający amfetaminę.

Wpływ kolagenu na skórę, kości i stawy

Kolagen jest podstawowym białkiem strukturalnym tworzącym tkankę łączną, a także stanowi kluczowy budulec skóry, kości i chrząstek. Wraz z wiekiem oraz ekspozycją na czynniki środowiskowe dochodzi do stopniowej utraty kolagenu oraz zmniejszenia jego syntezy. W konsekwencji osłabieniu ulegają nasze stawy, a skóra zaczyna przejawiać pierwsze oznaki starzenia. Ze względu na swoje właściwości biologiczne kolagen jest powszechnie stosowany w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym oraz medycynie estetycznej.

Zasady postępowania we wszawicy

Wszy głowowe są powszechne u dzieci w wieku od 3 do 11 lat. Najczęstszym sposobem ich rozprzestrzeniania jest bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Wszy głowowe występują w trzech stadiach rozwojowych : jaja (gnidy), nimfa i dojrzały osobnik. Dostepne bez recepty kuracje na wszy zawierają następujące składniki: pyretrynę, permetrynę i sylikony (dimetikon i cyklometikon). Większość preparatów na wszy głowowe nie zabija gnid, więc może być niezbędna druga aplikacja po 7-10 dniach. Niektóre środki ziołowe, zawierające ekstrakty z: wrotyczu pospolitego czy ostróżki, działają toksycznie na wszy.

Farmakoterapia bólu ostrego i przewlekłego w podstawowej opiece zdrowotnej

Ból jest przykrym i negatywnym wrażeniem zmysłowym oraz emocjonalnym, powstającym pod wpływem bodźców uszkadzających tkankę lub zagrażających jej uszkodzeniu. Ból znacząco obniża jakość życia ludzi i wiąże się z zaburzeniem w codziennym funkcjonowaniu. Większość pacjentów zgłasza się z dolegliwościami bólowymi najpierw do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. W celu wdrożenia właściwej farmakoterapii zalecane jest stosowanie skal oceny bólu (numerycznej – NRS, wizualno-analogowej – VAS, słownej – VRS, Wonga-Bakera – wpływu na zachowanie), a także postępowanie zgodnie z trójstopniową drabiną analgetyczną WHO (stopień I – leki nieopioidowe, w tym niesteroidowe leki przeciwzapalne, stopień II – słabe opioidy, stopień III – silne opioidy). Na każdym stopniu drabiny do leków przeciwbólowych mogą być dołączone koanalgetyki (leki przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe, miorelaksanty), które wzmacniają efekt stosowanej farmakoterapii.

reklama
Lek w Polsce - czasopismo

ISSN: 1231-028X

IC: 63.85 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Przetwarzamy dane osobowe, takie jak adres IP, unikalny identyfikator, dane przeglądania. Wykorzystujemy te dane jedynie w uzasadnionym interesie biznesowym. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych Twojej przeglądarki internetowej. Strona używa pliki cookies, jedynie w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Nasza polityka prywatności. OK