twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Sposoby leczenia objawów przeziębienia

Przeziębienie to infekcja górnych dróg oddechowych spowodowana przez wiele różnych wirusów. Ponad 200 różnych rodzajów wirusów wywołuje przeziębienie. Objawami przeziębienia są kaszel, ból gardła, kichanie i katar. Nie jest dostępne leczenie przyczynowe przeziębienia, to choroba samoograniczająca się. Leczenie polega na łagodzeniu objawów. Leki bez recepty, takie jak pastylki na gardło, aerozole do gardła, syropy na kaszel mogą pomóc złagodzić objawy, chociaż nie skracają czasu trwania przeziębienia. Leki zmniejszające przekrwienie, takie jak pseudoefedryna lub leki przeciwhistaminowe, można stosować w przypadku kataru i zapalenia zatok. Aerozole do nosa z wodą morską działają nawilżająco i oczyszczają błonę śluzową. Paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, obniżają gorączkę oraz łagodzą ból gardła.

reklama

Znaczenie stężenia testosteronu w zaburzeniach metabolicznych

Testosteron, oprócz wpływania na męskie cechy płciowe, oddziałuje również znacząco na metabolizm. Jest to widoczne szczególnie w sytuacjach, gdy stężenie testosteronu we krwi jest nieprawidłowe. U mężczyzn niedobór testosteronu prowadzi do rozwoju zespołu metabolicznego, w tym cukrzycy i otyłości. U kobiet ten sam efekt jest wywoływany w przypadku nadmiaru testosteronu, na przykład w przebiegu zespołu policystycznych jajników (PCOS). Nieprawidłowy poziom testosteronu powoduje rozwinięcie się insulinooporności, co prowadzi do cukrzycy typu 2. Ten typ cukrzycy związany jest również z otyłością, której powstaniu sprzyja niedobór testosteronu u mężczyzn lub jego nadmiar u kobiet. Inną chorobą metaboliczną, której rozwój przyspieszany jest przez nieprawidłowe stężenie testosteronu, jest miażdżyca.

Luteina w suplementach diety

Luteina należy do karotenoidów szeroko stosowanych w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Ponieważ totalna synteza chemiczna (3R,3'R,6'R)-luteiny i jej stereoizomerów jest długa, komercyjnie dostępna luteina jest ekstrahowana z kwiatów aksamitki. W ekstrakcie jest mieszanina mono- i diestrów luteiny. Suplementy diety najczęściej zawierają od 250 μg do 20 mg luteiny. Chociaż bardzo wysokie dawki nie były toksyczne, jednak jest za mało danych, aby je bezpiecznie polecać przy długoterminowym stosowaniu. Suplementacja luteiny powoduje wzrost jej stężenia w surowicy krwi i plamce żółtej oka. Coraz więcej dowodów potwierdza rolę luteiny i zeaksantyny w prewencji zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), a spożycie produktów z luteiną może poprawiać zdrowie narządu wzroku.

Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru

Kolagen jest najbardziej powszechnym białkiem w ludzkim organizmie, znajdującym się w kościach, mięśniach, skórze i ścięgnach. Jest głównym składnikiem tkanki łącznej. Pełni ważną rolę w poprawie kondycji skóry, a ponadto zwiększa jej elastyczność i nawilżenie. Z wiekiem organizm wytwarza mniej kolagenu, co prowadzi do wysuszenia skóry i powstawania zmarszczek. Preparaty zawierające kolagen mogą być pomocne w spowalnianiu procesów starzenia się skóry. Kolagen pomaga zachować integralność chrząstki. W miarę zmniejszania się ilości kolagenu w organizmie wzrasta ryzyko rozwoju zwyrodnieniowych chorób stawów. Wykazano, że przyjmowanie preparatów zawierających kolagen zmniejsza stan zapalny i stymuluje syntezę tego białka w organizmie. Może to pomóc w łagodzeniu bólu u osób ze zwyrodnieniami kości i stawów.

Pelargonia przylądkowa (afrykańska) (Pelargonium sidoides), chrzan pospolity (Armoracia rusticana) oraz nasturcja większa (Tropaeolum majus)

skład chemiczny, aktywność biologiczna oraz znaczenie w fitoterapii

Przedstawione w pracy gatunki roślin: pelargonia przylądkowa (afrykańska) (Pelargonium sidoides), chrzan pospolity (Armoracia rusticana) oraz nasturcja większa (Tropaeolum majus), to gatunki o cennym działaniu leczniczym, znane w tradycyjnej medycynie w różnych rejonach świata. Surowcami farmaceutycznymi pozyskiwanymi z T. majus są: ziele, kwiat oraz liście, a z P. sidoides i A. rusticana – korzeń. Za aktywność biologiczną P. sidoides odpowiadają specyficzne kumaryny, a za aktywność T. majus i A. rusticana – glukozynolaty. Gatunki te współcześnie wykorzystywane są najczęściej w leczeniu infekcji dróg oddechowych, często w preparatach złożonych. Najnowsze badania naukowe dowodzą także innych, istotnych działań biologicznych wymienionych surowców, m.in. działania przeciwzapalnego, antyoksydacyjnego, immunomodulującego, przeciwnowotworowego, przeciwbakteryjnego, przeciwgrzybiczego i przeciwwirusowego, co wpływa na coraz szersze wykorzystanie ww. surowców w nowoczesnej fitoterapii.

Leczenie przeziębienia i grypy u dzieci

Zakażenie górnych dróg oddechowych – przeziębienie i grypa są najczęstszymi chorobami u dzieci. Przeziębienie może wywoływać ponad 200 różnych wirusów. Grypa jest infekcją układu oddechowego wywołaną wirusem grypy typu A, B lub C. Grypa uderza szybciej niż przeziębienie i powoduje gwałtowne nasilenie objawów ogólnych i miejscowych. Pierwszymi objawami przeziębienia są: uczucie drapania w gardle, katar lub zatkany nos i kichanie. Dzieci z przeziębieniem mogą czuć się zmęczone i mieć ból gardła, kaszel, ból głowy, łagodną gorączkę, bóle mięśni oraz stracić apetyt. Grypa powoduje wysoką gorączkę, bóle mięśni i dreszcze oraz kaszel. Leki zwalczające objawy grypy i przeziębienia (bez powikłań) dostępne są bez recepty.

Wzorce żywieniowe, suplementacja i składniki odżywcze w płodności kobiet

W wyniku wielu zmian społecznych w ostatnich latach odnotowany został znaczny spadek płodności, osiągając najniższy dotychczasowy poziom. Określenie czynników wpływających na płodność człowieka, które można modyfikować, takie jak dieta, ma zatem istotne znaczenie kliniczne dla samego pacjenta i dla zdrowia publicznego. Właściwy poziom poszczególnych mikroelementów, takich jak żelazo, cynk i selen, są ważne dla jakości oocytów, dojrzewania, zapłodnienia i implantacji. U kobiet, u których zdiagnozowano niepłodność, zaobserwowano niższy niż zalecany poziom niektórych witamin (kwasu foliowego, witaminy B12 i witaminy D). Spożycie większego odsetka wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i białek pochodzenia roślinnego zwiększa płodność. Odpowiednie stężenie witaminy C i E warunkuje prawidłowy przebieg ciąży. Należy ograniczyć spożycie kofeiny i alkoholu w okresie perikoncepcyjnym. Suplementacja ma niewielki, ale korzystny wpływ na płodność u zdrowych i niepłodnych kobiet, włączając w to krótsze staranie się o dziecko oraz większą szansę na zajście w ciążę. 

Farmakoterapia choroby hemoroidalnej

Połączenia tętniczo-żylne w obrębie odbytu mają strukturę ciał jamistych. Między układem tętniczym a żylnym odbytu znajdują się liczne połączenia naczyniowe. Hemoroidy umiejscowione są powyżej linii grzebieniastej odbytu, w obszarze pozbawionym receptorów przewodzących ból. Wynika z tego pierwszy wniosek odnoszący się do obrazu klinicznego choroby hemoroidalnej – ból nie jest objawem charakterystycznym dla tego schorzenia, o czym poniżej. Hemoroidy spełniają u człowieka m.in. rolę gazoszczelną, ponieważ odpowiadają za ok. 15% ciśnienia spoczynkowego w kanale odbytu.

Choroba przeziębieniowa u dorosłych

Przeziębienie to infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych (nosa i gardła). Zwykle jest wywoływana przez różne rodzaje wirusów, najczęściej przez rinowirusy. Wirusy rozprzestrzeniają się drogą kropelkową (gdy chory kaszle, kicha lub mówi), a także przez kontakt z osobą przeziębioną lub zakażonymi przedmiotami (naczynia, ręczniki lub telefony). Większość ludzi wraca do zdrowia po przeziębieniu w ciągu tygodnia lub 10 dni. Objawy przeziębienia zwykle pojawiają się od 1 do 3 dni po ekspozycji na wirus wywołujący przeziębienie. Objawy, które mogą różnić się w zależności od osoby, obejmują: katar lub zatkany nos, ból gardła, kaszel, łagodny ból głowy, gorączkę i ogólne złe samopoczucie. Leczenie ma na celu złagodzenie objawów. Leki na przeziębienie i kaszel dostępne bez recepty (OTC) mogą pomóc złagodzić objawy u dorosłych i dzieci. Aby złagodzić uciążliwe objawy przeziębienia, stosuje się leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, krople i aerozole na katar oraz preparaty przeciwkaszlowe lub wykrztuśne.

Postępowanie w nieżycie nosa i zatok przynosowych

Nieżyt, czyli stan zapalny błony śluzowej nosa (zazwyczaj obejmujący także w różnym stopniu błonę śluzową zatok przynosowych) może mieć charakter ostry (infekcyjny lub alergiczny) albo przewlekły (idiopatyczny, polekowy). Podstawą postępowania w każdym przypadku jest higiena nosa polegająca na jego płukaniu roztworami wody morskiej w celu usunięcia powstającej patologicznej wydzieliny. Terapia może być uzupełniona o leki redukujące powstawanie wysięku, przeciwzapalne i antyalergiczne.
reklama
Lek w Polsce - czasopismo

ISSN: 1231-028X

IC: 63.85 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Ta strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. - polityka prywatności. OK