twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Pierwsza pomoc w przeziębieniu

Przeziębienie jest infekcją wirusową z takimi symptomami, jak katar, kaszel, ból gardła i podwyższona temperatura ciała. Farmaceuta w aptece może zarekomendować głównie objawowe leczenie, polegające na łagodzeniu dyskomfortu, nawadnianiu i odpoczynku. U osób bez osłabionej odporności przeziębienie przebiega bez powikłań znaczących dla zdrowia.
reklama

Dehydroepiandrosteron (DHEA) – wpływ na libido i potencję u kobiet i mężczyzn

Dehydroepiandrosteron jest prohormonem syntezowanym przez nadnercza. DHEA zwiększa libido i poprawia funkcje seksualne u mężczyzn, ponieważ organizm przekształca DHEA w testosteron. Suplementacja tego prohormonu zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety podnosi poziom energii, nastrój, zwiększa libido i wspomaga funkcje seksualne. Badania kliniczne wykazały, że doustna terapia DHEA podnosiła całkowity poziom testosteronu w surowicy u kobiet w okresie menopauzy, co skutkowało wzrostem libido, aktywności seksualnej i satysfakcji seksualnej.

Znaczenie glutationu w medycynie i sporcie

Glutation to tripeptyd pełniący kluczową rolę w utrzymaniu homeostazy organizmu. W komórkach występuje głównie w formie utlenionej (GSSG) oraz zredukowanej (GSH), której to przypisane są jego właściwości antyoksydacyjne. Glutation ma wpływ na wiele procesów zachodzących na poziomie komórkowym. Spadek ilości GSH świadczy o rozwijających się stanach patologicznych, zakażeniach lub chorobach. Egzogenny GSH wykorzystywany jest w medycynie do leczenia jego niedoborów oraz w sporcie, głównie dla wsparcia regeneracji mięśni i stawów. Glutation występuje naturalnie w roślinach. Do suplementacji zewnątrzkomórkowej wykorzystywane są preparaty doustne, domięśniowe i dożylne. Przyswajalność GSH różni się w zależności od czynników zewnętrznych i od formy suplementacji.

Leczenie alergicznego nieżytu nosa

Alergiczny nieżyt nosa jest stanem zapalnym błony śluzowej nosa, spowodowanym kontaktem z alergenem, takim jak pyłek, kurz, pleśń lub sierść niektórych zwierząt. Do charakterystycznych objawów alergicznego kataru zalicza się kichanie, świąd i zablokowanie nosa. Objawy te zwykle rozpoczynają się wkrótce po ekspozycji na alergen. W przypadku łagodnej alergii pacjenci mogą zmniejszyć objawy, sięgając po preparaty dostępne bez recepty (OTC), takie jak leki przeciwhistaminowe II generacji. Łagodzą one objawy alergicznego nieżytu nosa, blokując działanie histaminy, która uwalnia się z organizmu po kontakcie z alergenem. Dostępne na receptę kortykosteroidy pomagają zmniejszyć stan zapalny i obrzęk. Regularne irygacje przewodów nosowych roztworami wody morskiej łagodzą podrażnienia nosa.

Zaburzenia homeostazy potasowej i magnezowej

Potas i magnez to ważne kationy wewnątrzkomórkowe, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Utrzymanie prawidłowych stężeń tych pierwiastków w organizmie jest istotne, przy czym negatywny wpływ na zdrowie wywiera zarówno ich deficyt, jak i nadmiar. Suplementacja magnezu i potasu jest wskazana w określonych jednostkach chorobowych, a w przypadku potasu powinna być stosowana pod kontrolą lekarską.

Lex retro non agit

Felieton red. naczelnego miesięcznika "Lek w Polsce"

Upalny środek lata przyniósł nam niespodziankę, bo to termin zawsze najdogodniejszy dla wprowadzanie zmian kontrowersyjnych. Minie lato, we wrześniu – kampania wyborcza i może uda się niespodziankę zrolować pod dywan. Pomijam całą „Konstytucję dla Nauki”, opracowaną przez zespół ministra Gowina, chciałbym zatrzymać się na tym, co dla nas w tej chwili ważne, czyli ewaluacji czasopism naukowych. Rozporządzenie ministerialne weszło w życie 31.07.2019, a istotnym curiosum jest fakt, że ma działać od… 1 stycznia br. (sic!).

Suplementacja magnezem

Magnez jest jednym z najważniejszych kationów wewnątrzkomórkowych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Jest kofaktorem w ponad 300 reakcjach enzymatycznych i katalizuje wiele reakcji związanych z metabolizmem białek, tłuszczów, cukrów i kwasów nukleinowych. Niedobory magnezu powodują arytmię, zaburzenia nastroju, trudności z koncentracją i depresję. Hipomagnezemia najczęściej występuje w krajach wysoko rozwiniętych. Jest spowodowana zwiększonym spożyciem przetworzonej żywności. Naturalnymi źródłami magnezu są rośliny strączkowe, orzechy, nasiona i zielone warzywa liściaste. Biodostępność preparatów magnezowych zależy od formy chemicznej (anion nieorganiczny lub ligand organiczny). Ważna jest również rozpuszczalność w wodzie i obecność witaminy B6 oraz jonów potasu. Formy magnezu dobrze rozpuszczalne w wodzie są lepiej wchłaniane w jelitach.

Glukoza – rola w organizmie i zastosowanie

Glukoza jest podstawowym źródłem energii dla każdej komórki w organizmie. Energia jest wymagana do prawidłowego funkcjonowania narządów. Wiele tkanek może również wykorzystywać tłuszcz lub białko jako źródło energii, ale inne, takie jak mózg i czerwone krwinki, wykorzystują tylko glukozę. Ponieważ mózg jest najbardziej wymagającym energetycznie narządem, zużywa połowę dostarczanego do organizmu cukru. Insulina i glukagon działają synergicznie, aby utrzymać prawidłowe stężenie glukozy we krwi. Insulina pomaga komórkom organizmu wchłaniać cukier z krwiobiegu. Wątroba i mięśnie magazynują nadmiar glukozy w postaci glikogenu. Glikogen odgrywa ważną rolę w osiąganiu homeostazy, pomaga funkcjonować organizmowi w stanach głodu. Glukoza jako lek jest podawana doustnie lub w formie iniekcji. Stosuje się ją w leczeniu bardzo niskiego poziomu cukru we krwi (hipoglikemii), najczęściej u osób z cukrzycą. Glukoza w postaci zastrzyków jest podawana w celu leczenia wstrząsu insulinowego (niski poziom cukru we krwi spowodowany użyciem insuliny, a następnie brakiem posiłku lub zjedzeniem wystarczającej ilości pokarmu później).

Ribociclib w leczeniu raka piersi

Ribociclib jest lekiem należącym do grupy kinaz zależnych od cykliny 4 i 6, stosowanym w farmakoterapii raków piersi. Szczególną skuteczność wykazuje w przypadku typów Her2- i HR+, często kojarzy się go z letrozolem. Do użytku został wprowadzony w 2017 r., a zalecaną dawką jest 600 mg. Mechanizm jego działania polega na łączeniu z kinazowymi cząsteczkami ATP, co skutkuje fosforylacją oraz inhibicją retinoblastomy. Do najczęstszych skutków ubocznych związanych z terapią ribociclibem należy uczucie osłabienia oraz zaburzenia hematologiczne. Pierwsze testy kliniczne rozpoczęto w roku 2016, uzyskując bardzo dobre rezultaty leczenia. Pozwoliło to na rozpoczęcie większych wieloośrodkowych analiz, takich jak np. MONALEESA-2, MONALEESA-7 czy MONALEESA-3. W naszym review zestawiliśmy dane farmakokinetyczne i farmakodynamiczne ribociclibu, a także przytoczyliśmy i omówiliśmy badania kliniczne.

Leki OTC w postępowaniu w pierwotnych bólach głowy

Pierwotne bóle głowy typu migrenowego lub napięciowego mogą być z powodzeniem leczone dostępnymi bez recepty lekami OTC, przede wszystkim paracetamolem (niekiedy w skojarzeniu z kofeiną lub kodeiną) oraz niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). W trakcie wywiadu z pacjentem należy jednak wykluczyć ból głowy typu wtórnego, wymagający konsultacji lekarskiej i leczenia przyczynowego.
reklama
Lek w Polsce

ISSN: 1231-028X

IC: 59.10 pkt

MNiSW: 5 pkt

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK