2021-10-14

Fabryka leków przy ul. Mogilskiej w Krakowie jest jednym z największych zakładów farmaceutycznych w Polsce, wytwarzającym obecnie ok. 3,5 mld tabletek i kapsułek rocznie. Znana z produkcji Vibovitu, Flegaminy czy Aviomarinu krakowska fabryka Teva ma za sobą 90 lat historii. Krakowska fabryka szczyci się międzynarodowymi certyfikatami jakości, bezpieczeństwa i ochrony środowiska, wytwarzając leki, które pomagają milionom pacjentów w Polsce i na świecie.

2021-10-11

Mikrobiota jelitowa jest istotna nie tylko w procesie trawienia i wchłaniania, ale wpływa również na odporność organizmu. Antybiotyki, poprzez działanie bakteriobójcze, wpływają na skład mikrobioty jelitowej, co może zaburzać nie tylko funkcjonowanie przewodu pokarmowego, ale również całego organizmu. W szwedzkim badaniu opublikowanym w czasopiśmie Journal of the National Cancer Institute sprawdzono wpływ stosowania antybiotyków na częstość występowania raka jelita grubego. W tym celu poddano analizie dane ponad 40 tys, osób z rozpoznaniem raka jelita grubego oraz ponad 202 tys. zdrowych osób.  

2021-10-08

Wiedza na temat skuteczności terapii onkologicznych dostępna jest dzięki badaniom klinicznym z udziałem chorych, którzy wyrazili zgodę na przyjmowanie leków o nieudowodnionej skuteczności. W czasopiśmie The New England Journal of Medicine opublikowano artykuł poruszający problem rzadkiego włączania osób starszych do badań klinicznych. Autorzy zauważyli, że tylko 24% chorych biorących udział w badaniach klinicznych to osoby po 70. r.ż., choć aż 42% mogłoby się do takich badań kwalifikować.

2021-10-07

Azelastyna łagodzi objawy COVID-19

URSAPHARM ogłasza wyniki badań

Firma URSPHARM przeprowadziła badanie kliniczne, którego celem była ocena zdolności azelastyny (dotychczas powszechnie stosowanej jako środek antyalergiczny w postaci aerozolu do nosa) w ograniczaniu lub zatrzymywaniu rozwoju infekcji wywołanej koronawirusem w jamie nosowej. Wyniki badania potwierdziły, że substancja zmniejsza tzw. miano wirusa w nosogardzieli zakażonych pacjentów i prowadzi do złagodzenia objawów COVID-19.

2021-10-05

Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za odkrycie receptorów temperatury i dotyku zostali: David Julius i Ardem Patapoutian. Przedstawiamy komentarze ekspertek i ekspertów centrum informacyjnego Tygodnia Noblowskiego Centrum Współpracy i Dialogu UW.

reklama ...
2021-10-01

Rozpoczął się sezon jesienno-zimowy, a wraz z nim wzmożone zachorowania na grypę, choroby grypopodobne, ale również na COVID-19. Warto podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiec zachorowaniom i powikłaniom. Ministerstwo Zdrowia w ramach Rozporządzenia z dnia 27 sierpnia 2021 r. w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022 udostępniło szerokiej grupie możliwość skorzystania z bezpłatnych szczepień.Osoby, które są uprawnione do bezpłatnych szczepień przeciw grypie nie muszą otrzymać skierowania od lekarza na szczepienie i umawiać się na wizytę w przychodni. Pacjent musi jedynie zgłosić się do jednego z punktu szczepień i umówić się na dogodny termin do wykonania iniekcji.

2021-09-30

Opinie o szczepieniach – sondaż

Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat®

Uczestnicy sondażu BioStat zostali zapytani o powody, dla których się zaszczepili. Najczęściej (73,5% odpowiedzi) wskazywano na obawę przed zachorowaniem na koronawirusa. 62,0% zaszczepionych zrobiło to, co uważa za konieczne dla zwalczania pandemii, zaś motywacją 56,1% była obawa o zdrowie bliskich. 27,7% chce bez ograniczeń korzystać z usług (np. z restauracji), 20,7% chciało wyjechać na wakacje, a 14,9% – wziąć udział w imprezach. Zaszczepiło się, aby nie stracić pracy 8,2% osób w tej grupie.

2021-09-29

Światowy Dzień Serca #WorldHeartDay został zainicjonowany 21 lat temu przez World Heart Federation, którego członkiem jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Jak co roku Polskie Towarzystwo Kardiologiczne aktywnie włącza się w obchody Święta Serca, przypominając Polakom jak ważna jest profilaktyka i zdrowy styl życia. Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią nadal najczęstszą przyczynę zgonów na świecie. Ich głównymi przyczynami są m.in. niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, ale także uwarunkowania genetyczne i zaburzenia gospodarki lipidowej. Regularne badania gwarantują wczesne wykrycie nieprawidłowości, co daje szanse na wyzdrowienie – im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym będzie ono skuteczniejsze.

2021-09-28

Obecnie 118 samorządów w całej Polsce prowadzi programy szczepień przeciw HPV. To bezcenna profilaktyka zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Wirusy HPV  związane są z powstawaniem stanów przednowotworowych i nowotworowych szyjki macicy, ale nie tylko, bo również nowotworów szyi, głowy, przełyku oraz odbytnicy – tłumaczy prof. Jan Kotarski, ginekolog-onkolog, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.

2021-09-27

Szanowni Państwo,

Jak co roku, z okazji Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza, chcemy podziękować wszystkim farmaceutom za codzienną, trudną pracę z klientami aptek, którym służą pomocą i radą, co jest szczególnie ważne podczas trwającej od dłuższego czasu pandemii koronawirusa.

Życzymy wszelkiej pomyślności i jak największej satysfakcji z wykonywania zawodowych obowiązków oraz znaczącej poprawy warunków pracy w aptekach, za pierwszym stołem.

 

                                                                   Zarząd wydawnictwa Medyk i redakcja miesięcznika "Lek w Polsce" 

 

Copyright © Medyk sp. z o.o