reklama ...
2022-07-01
Cukrzyca stała się chorobą cywilizacyjną. Tylko w Polsce na cukrzycę choruje nawet 3 mln osób, z których nie wszystkie zdają sobie z tego sprawę. Innowacyjne technologie przyczyniają się do poprawienia komfortu życia diabetyków. Ośrodki akademickie, wielkie koncerny, ale i start-upy pracują nad rozwiązaniami, które z jednej strony wspomogą profilaktykę, z drugiej zaś ułatwią czy nawet umożliwią leczenie. Oto przegląd najciekawszych rozwiązań, które mogą zrewolucjonizować walkę z cukrzycą.
2022-06-14

Platformy komunikacyjne farmaceutów

Grupa „Farmaceuciszczepią”

Niedawne informacje o powrocie szczepień w aptekach, ogłoszone przez Ministerstwo Zdrowia, to poniekąd odpowiedź na zdecydowane głosy farmaceutów o nieustającej chęci wykonywania usługi szczepienia w swoich placówkach, woli poszerzania kompetencji i konieczności zwiększania poziomu wyszczepialności. Grono farmaceutów doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że zagrożenie wynikające z grypy czy COVID-19 wcale nie ustało wraz z końcem stanu pandemii. Ponadto polscy farmaceuci mają teraz szansę na znaczne poszerzenie perspektywy, dzięki bezpośredniemu kontaktowi poprzez social media ze specjalistami w dziedzinie szczepień, którzy oprócz pracy na rodzimym rynku aptek, mają również wieloletnie doświadczenie szczepienia w Wielkiej Brytanii.

2022-06-09

Dzięki opatentowaniu w 1998 r. niebieskiej tabletki na potencję mężczyźni otrzymali przełomowy, dyskretny oraz skuteczny sposób leczenia zaburzeń erekcji. Lek ten zdobył zaufanie milionów ludzi na całym świecie, a do dziś sprzedało się go ponad 2,8 mld tabletek. Viagra Connect® Max  jest teraz dostępna w Polsce bez recepty, zarówno w aptekach internetowych, jak i stacjonarnych.

2022-06-07

Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, za zgodą Ministra Zdrowia, opublikowało na swojej stronie Stanowisko Ministra Zdrowia w sprawie konieczności wspierania finansowaniem publicznym badań i rozwoju polskich leków generycznych, jako projektów innowacyjnych, o dużej wartości wdrożeniowej. W piśmie skierowanym do Remigiusza Kopoczka p.o. Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, minister Maciej Miłkowski podkreślił, że należy bezwzględnie stworzyć warunki pozwalające na to, aby w Polsce szybko powstawały kolejne leki generyczne.

2022-06-03

Podczas tegorocznego spotkania American Association for Cancer Research (AACR) przedstawiono wyniki dwóch badań oceniających wpływ spożywania mięsa i warzyw na ryzyko rozwoju nowotworów. W pierwszym badaniu, przeprowadzonym w Iranie, analizie poddano dane ponad 50 tys. osób w wieku 40-75 lat. Przeciętne dzienne spożycie białego i czerwonego mięsa deklarowane przez uczestników badania wyniosło odpowiednio 72,1 g i 18,4 g. W trakcie 12-letniej obserwacji raka przełyku (nowotwór endemiczny w tym rejonie geograficznym) rozpoznano u 369 osób, a raka żołądka u 368. Spożywanie czerwonego mięsa zwiększało ryzyko rozwoju raka przełyku u kobiet (iloraz ryzyka 1,13) oraz raka żołądka w całej populacji (iloraz ryzyka 1,08).

2022-06-02

Farmacja Jest Kobietą

Kampania edukacyjna

Celem tej kampanii jest pokazanie aktualnej roli polskich farmaceutek, które stanowią ponad 80% wszystkich farmaceutów.  Organizator i inicjator kampanii – firma farmaceutyczna Nutropharma – zleciła przeprowadzenie badania, w ramach którego sprawdzono, jak pandemia wpłynęła na różne obszary życia farmaceutek, zarówno zawodowe, jak i zdrowotne. Badanie i stworzony na jego bazie raport Farmaceuci w pandemii” wykazały, że choć pandemia oraz większa ilość pracy i większa odpowiedzialność odcisnęła duże piętno na codziennym życiu i zdrowiu farmaceutek, to właśnie te zmiany i zwiększone nową ustawą o zawodzie farmaceuty uprawnienia stanowią dla nich największą motywację do pracy.

 

2022-05-31

W ostatnich latach nastąpiło zahamowanie korzystnego trendu zmniejszania się liczby osób palących. Śmiertelność w grupie palaczy sięga 50%, a uzależnienie od tytoniu stanowi jedno z najważniejszych zagrożeń dla zdrowia polskiego społeczeństwa. Jak podkreślał prof. Piotr Jankowski, przewodniczący Komisji Promocji Zdrowia, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii CMKP: To jest jedna z najgorzej rokujących chorób – najczęściej nie doceniamy zagrożenia z nią związanego. W przypadku wielu nowotworów mówimy o śmiertelności rzędu 5-20%, uznając, że to jest bardzo dużo, natomiast u palaczy śmiertelność sięga 50%. Trudno znaleźć nowotwór, którego ryzyko nie byłoby zwiększone u palaczy. Palenie tytoniu jest powodem 90% wszystkich przypadków raka oskrzela.

2022-05-23

22 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Otyłością, chorobą, która ze względu na swoje następstwa i skalę wymaga coraz większej uwagi. Eksperci zajmujący się leczeniem otyłości przypominają, że w procesie leczenia tej choroby pacjenci nie są zupełnie sami. Wsparcie stanowią lekarze chirurdzy, dietetycy, fizjoterapeuci, psycholodzy. Zwracają uwagę, że osoby z otyłością absolutnie zawsze powinny leczyć się pod opieką lekarską, najlepiej całego zespołu specjalistów.

2022-05-20

Według danych Światowej Koalicji Pacjentów z Rakiem Pęcherza (World Bladder Cancer Patient Coalition, WBCPC), nowotwór ten jest rozpoznawany każdego roku u ponad 570 tys. osób na świecie, a 1,7 mln osób żyje z tą chorobą. Jest to 10. najczęstsza choroba nowotworowa i 13. przyczyna śmierci z powodu raka. W Polsce, według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów, rocznie na raka pęcherza zachorowuje ok. 8 tys. osób, a ok. 4 tys. pacjentów umiera z tego powodu.

2022-05-17

Firma Novartis ogłosiła zaktualizowane wyniki dotyczące mediany całkowitego przeżycia (OS) dla rybocyklibu w skojarzeniu z fulwestrantem w pierwszej linii leczenia kobiet w wieku pomenopauzalnym z zaawansowanym lub przerzutowym rakiem piersi hormonozależnym HER2-ujemnym i z dodatnim receptorem hormonalnym (HR+/HER2-). W badaniu MONALEESA-3 udowodniono, że rybocyklib w terapii skojarzonej z fulwestrantem osiągnął medianę całkowitego przeżycia (OS) ponad pięć i pół roku (67,6 miesiąca) w pierwszej linii leczenia (1L) u kobiet po menopauzie ze zdiagnozowanym zaawansowanym rakiem piersi HR+/HER2-. Rybocyklib w terapii skojarzonej z fulwestrantem stosowany w pierwszej linii leczenia pozwolił na wydłużenie czasu przeżycia chorych o prawie 16 miesięcy w porównaniu do leczenia samym fulwestrantem, przy względnym zmniejszeniu ryzyka zgonu o 33%. 

reklama ...
2022-05-11

Naczelny Sąd Administracyjny jednoznacznie wypowiedział się przeciwko stosowaniu wymogów wprowadzonych przez tzw. Aptekę dla Aptekarza, wobec zezwoleń sprzed wejścia w życie tej nowelizacji. Tym samym skrytykował dotychczasowe postępowanie Inspekcji Farmaceutycznej i stanął po stronie przedsiębiorców. Sąd doszedł do wniosku, że tzw. stare zezwolenia” udzielone przed wejściem w życie nowelizacji Prawa farmaceutycznego mogą funkcjonować na starych zasadach, a nowe wymogi wynikające z art. 99 ust. 4 Ustawy po nowelizacji nie znajdują do nich zastosowania, i to również wtedy, gdy postępowanie w przedmiocie zmiany„starego” zezwolenia zostało wszczęte już po wejściu ustawy nowelizującej Prawo Farmaceutyczne w życie.

2022-05-06

Podkarpacki Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny uznał, że aplikacja „Mój Farmaceuta” stanowiła reklamę 42 aptek sieci franczyzowej Dr. Max na Podkarpaciu i w rezultacie nałożył na spółkę karę w wysokości 50 000 zł. Wspomniana aplikacja dostarcza użytkownikom szeregu usług, a wśród nich dostęp do bazy leków, ustawianie przypomnień o zażyciu leków, wsparcie i porady farmaceuty, a także wyszukiwanie najbliższych aptek. Poniżej przedstawiona została opinia prawna sieci franczyzowej Dr. Max. 

2022-05-05

Zdrowy tryb życia wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale też zmniejsza ryzyko rozwoju niektórych nowotworów oraz chorób sercowo-naczyniowych. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie JAMA Oncology sprawdzono, czy siedzący tryb życia ma wpływ na długość życia chorych po zakończonym leczeniu onkologicznym. Analizie poddano liczbę godzin spędzonych w pozycji siedzącej oraz czas aktywności fizycznej ponad 1500 osób po przebytym leczeniu onkologicznym w tygodniu poprzedzającym wypełnianie kwestionariusza.

2022-04-29

Ochrona prawna farmaceutów

Pierwsze czytanie poselskiego projektu

28 kwietnia br. podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia, odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodzie farmaceuty (druk nr 2114). Celem projektu, złożonego przez posłów Lewicy, było nadanie farmaceutom ochrony prawnej jaka przysługuje funkcjonariuszom publicznym. Naczelna Rada Aptekarska, zwracając w piśmie z dnia 12 kwietnia br. do Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek, w pełni poparła zaproponowane w projekcie rozwiązanie prawne, wskazując, że farmaceuci wykonujący swoje obowiązki zawodowe są celem zwiększonej liczby fizycznych ataków agresji, a apteki – placówki ochrony zdrowia publicznego, ulegają aktom wandalizmu. Naczelna Rada Aptekarska wskazała również, że ochroną prawną jaka przysługuje funkcjonariuszom publicznym, objęci są przedstawiciele innych zawodów medycznych – lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni.

2022-04-28

Forum Przeciw Depresji

szkolenia dla nauczycieli i rodziców

Ogólnopolska Kampania społeczno-edukacyjna Forum Przeciw Depresji, której patronuje Polskie Towarzystwi Psychiatryczne i Polskie Towarzystwo Suicydologiczne, organizuje cykl bezpłatnych szkoleń online dla nauczycieli oraz szkolenie dla rodziców na temat depresji wśród dzieci i młodzieży. Celem szkoleń jest przekazanie rzetelnej wiedzy i praktycznych informacji na temat prewencji kryzysów w obszarze zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży, jak również  potrzeb dzieci w kryzysie emocjonalnym.

Copyright © Medyk sp. z o.o