Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest trzecią, po chorobach układu krążenia i nowotworach, przyczyną zgonów na świecie. Pacjenci z POChP zapadają na nowotwory płuc 10 razy częściej niż reszta populacji, a nierozpoznana lub późno rozpoznana choroba skraca życie o 10-15 lat. Jednak wiedza o tym schorzeniu i świadomość tego, że duszności podczas wysiłku i codzienny kaszel mogą świadczyć o POChP, jest bardzo niska.
Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Infekcyjnych i Alergologii w Wojskowym Instytucie Medycznym i przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP mówi: Co roku w listopadzie kierujemy uwagę opinii publicznej, przedstawicieli służby zdrowia, decydentów i edukatorów na temat choroby, która – tu wiele osób będzie zaskoczonych – jest jedną z najbardziej zabójczych. Tegoroczne hasło przewodnie Światowego Dnia POChP „Poznaj funkcję swoich płuc” ma zachęcić każdego do sprawdzenia, czy jego układ oddechowy działa prawidłowo. Wiemy bowiem, że na POChP chorują około 2 miliony Polaków, ale tylko połowa z nich jest zdiagnozowana. A wystarczy przejść proste badanie czynności płuc – spirometrię.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęstsza choroba układu oddechowego, która charakteryzuje się postępującym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe i w konsekwencji prowadzi do trudności w oddychaniu. Jej objawy to duszność (szczególnie podczas aktywności fizycznej), kaszel, odkrztuszanie nadmiernie wydzielanej plwociny, permanentne zmęczenie. W Polsce głównym czynnikiem ryzyka rozwoju POChP jest palenie papierosów (80% pacjentów z POChP paliło lub było długotrwale narażonych na bezpośrednie sąsiedztwo palącego). Inne czynniki to: zanieczyszczenie powietrza zarówno pyłami i substancjami chemicznymi w miejscu pracy, jak i zanieczyszczenie powietrza dymami kominowymi i spalinami. Wielu chorych miało w dzieciństwie nawracające zapalenia oskrzeli i płuc, a za 1% zachorowań odpowiadają czynniki genetyczne (niedobór alfa-1-anty trypsyny).
Organizatorzy cyku PLAGI POLSKIE 2024 zapraszają na ostatnią w tym roku konferencję, która odbędzie się w Lublinie 26 listopada 2024 r. (wtorek) o godz. 17:00 w Hotelu Arche przy ul. Zamojskiej 30. Konferencja jest bezpłatna i ma charakter interdyscyplinarny. Pomysłodawcą i kierownikiem naukowym konferencji jest prof. Krzysztof J. Filipiak.
Podczas lubelskiego wydarzenia będą omawiane różnorodne tematy związane z praktyką lekarza rodzinnego, w tym diagnozowanie i leczenie chorób przewlekłych, nowe metody terapeutyczne, a także narzędzia i strategie poprawy opieki nad pacjentami. Zaplanowano wykłady z takich dziedzin jak: kardiologia, nefrologia, pulmonologia, diabetologia czy choroby metaboliczne. Uczestnicy konferencji otrzymają zaświadczenia z punktami edukacyjnymi. Patronem medialnym konferencji jest "Gabinet Prywatny".
Szczegóły i rejestracja: www.plagi.edu.pl
Symbolem tego dnia jest niebieski pierścień – znak ostrzeżenia przed cukrzycą i zjednoczenia ludzi w obliczu jej epidemii. W 2006 r. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna rozpoczęła kampanię mającą na celu zwiększenie ogólnej świadomości społeczeństwa na temat cukrzycy. Odpowiadając na ten apel, ONZ ogłosiło rezolucję na rzecz walki z cukrzycą (rezolucja z 20 grudnia 2006 r.), ustanawiając 14 listopada Światowym Dniem Cukrzycy Narodów Zjednoczonych oraz zachęcając państwa członkowskie do opracowania krajowej polityki zapobiegania, leczenia i opieki nad ludźmi chorymi na cukrzycę. 14 listopada to także rocznica urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga (dokonał tego wspólnie z Charlsem Bestem).
Każdego roku Światowy Dzień Cukrzycy jest poświęcony określonemu problemowi. Tegoroczne obchody przebiegają pod hasłem "Cukrzyca a dobre samopoczucie". Według danych obecnie w Polsce na cukrzycę choruje ok. 3,5 mln osób.
Warsztaty są organizowane w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”. To cykl spotkań szkoleniowych dla farmaceutów pracujących w aptekach i szpitalach, z których pierwsze odbędzie się 19 listopada w godz. 19:00-21:00 w hotelu Indigo w Warszawie. Kolejne warsztaty zaplanowano w Krakowie (27 listopada) i Katowicach (styczeń 2025). Brak dostępu do wiedzy w zakresie leczenia ran stanowi ogromne wyzwanie dla systemu zdrowia – koszty związane z przewlekłymi ranami sięgają kilkudziesięciu milionów złotych rocznie, a tylko niewielki odsetek pacjentów korzysta z właściwych metod leczenia. Warsztaty mają na celu wyposażenie farmaceutów w praktyczną wiedzę na temat rozpoznawania objawów infekcji, stosowania odpowiednich opatrunków, prewencji zakażeń oraz kluczowej roli antyseptyki w procesie leczenia ran. Szkolenia odbywają się pod patronatem Naczelnej Izby Aptekarskiej, za udział farmaceuci mogą otrzymać 4 punkty edukacyjne.
Skład: bloker melaniny Melavoid™ 3%, niacynamid 4%, neuropeptyd, ekstrakt z irysa.
Działanie: Krem rozjaśnia przebarwienia, zmniejsza produkcję melaniny oraz zapobiega jej akumulacji w skórze, wyrównuje koloryt skóry. Przyspiesza proces regeneracji skóry, działa przeciwzmarszczkowo, zwiększa sprężystość i elastyczność skóry, chroni ją także przed szkodliwym wpływem działania promieni UV oraz światła niebieskiego.
Stosowanie: przebarwienia i plamy o różnej etiologii, w tym posłoneczne, pozapalne, hormonalne i związane z wiekiem.
Opakowanie: 50 ml.
Podmiot odpowiedzialny: Instytut Dermokosmetyków IDEEPHARM.
Do udaru dochodzi, gdy naczynia krwionośne doprowadzające tlen i substancje odżywcze do mózgu zostaną uszkodzone lub zablokowane przez skrzep krwi. Prowadzi to do obumierania części mózgu, a skutki bywają dramatyczne. 30% osób umiera w wyniku udaru mózgu w ciągu roku od zachorowania, a wśród chorych, którzy przeżyją ostrą fazę udaru: 20% wymaga stałej opieki, 30% wymaga pomocy w niektórych czynnościach życia codziennego. Udar mózgu jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci i głównym powodem niepełnosprawności u osób po 40. r.ż. Aby zmniejszyć uszkodzenie mózgu i uniknąć niepełnosprawności, trzeba działać szybko. Jednak w większości przypadków udaru nie poprzedza żaden sygnał ostrzegawczy.
Zdecydowana większość pacjentów wskazuje aptekę jako właściwe miejsce do oddania przeterminowanych leków – wynika z badania przeprowadzonego w serwisie rezerwacyjnym Apteline.pl. Dlatego na aptekach koncentruje się drugi etap kampanii edukacyjnej „Leki do Apteki – Świat w Twoich rękach”. „Leki do Apteki” to projekt, w którym branża farmaceutyczna jednoczy siły, a wszystko w ważnym społecznie celu: by przeterminowane czy niepotrzebne farmaceutyki trafiły do utylizacji, a nie do zwykłego kosza na śmieci czy WC. Z badań bowiem wynika, że 60% Polaków wyrzuca niepotrzebne albo przeterminowane leki do „zwykłego” kosza na odpady, a 28% spłukuje je w toalecie.
Celem kampania „Rany pod Kontrolą” jest podniesienie świadomości społecznej na temat złożonych problemów związanych z leczeniem ran oraz poprawa standardów opieki medycznej. Zainicjowano multidyscyplinarne Porozumienie na rzecz Profesjonalnej Terapii Ran, które zwraca uwagę na profilaktykę, odpowiednią opiekę nad pacjentem i antyseptyczne zaopatrzenie rany, aby zapobiegać zakażeniom.
Problem leczenia ran trudno gojących się w Polsce staje się coraz bardziej poważny. Rozpoznanie rany przewlekłej można postawić już po 4–6 tygodniach braku postępu w gojeniu. W Polsce jedynie nieliczne ośrodki realizują kompleksowe leczenie ran w ramach finansowania ze środków publicznych. Z tego powodu pacjenci z ranami trudno gojącymi się borykają się z przewlekłym bólem psychicznym i fizycznym, dyskomfortem oraz wykluczeniem społecznym, a ich rodziny przejmują ciężar opieki.
Skład: trokserutyna, bisabolol, olej z dzikiej róży, olej canola, betaina.
Działanie: pomaga zmniejszyć widoczność naczynek i pajączków, redukując podrażnienia, zaczerwienienia oraz niwelując swędzenie skóry; wygładza, regeneruje i nawilża skórę oraz działa przeciwzmarszczkowo; zmniejsza nadreaktywność cery na czynniki zewnętrzne.
Stosowanie: skóra naczynkowa, skłonna do podrażnień, rumieńców i pajączków.
Opakowanie: 50 ml.
Podmiot odpowiedzialny: Instytut Dermokosmetyków IDEE DERM.
Już ponad 1 mln osób zaszczepiło się przeciw grypie. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych w obecnym sezonie infekcyjnym rekomendują stosowanie koadministracji szczepionek osobom dorosłym w profilaktyce zakażeń układu oddechowego. Szczepienie podczas jednej wizyty przeciwko grypie, pneumokokom oraz innym chorobom układu oddechowego jest rekomendowane jako skuteczna metoda poprawy odsetka zaszczepionych, co ma kluczowe znaczenie dla osób z grup ryzyka i zdrowia publicznego. Liczne rekomendacje krajowe i międzynarodowe jednoznacznie wskazują, że to podejście jest bezpieczne i skuteczne, a także zmniejsza liczbę wizyt i oszczędza czas pacjenta. Program szczepień dla człowieka dorosłego obejmuje ok. 20 różnych szczepień, a najbardziej istotne są szczepienia sezonowe, dlatego że musimy je powtarzać co roku.
– Bardzo ważną rekomendacją jest zalecenie dotyczące koadministracji szczepień. W Polsce przyzwyczajono się do tego, że szczepienia podaje się osobno. Tymczasem nie ma żadnych powodów, żeby ich nie łączyć – komentuje prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.
Już po raz dziewiąty Młodzi Lekarze Rodzinni organizują swoją konferencję. Podczas pierwszego dnia forum wśród tematów wykładów znajdą się m.in.: odchylenia w układzie białokrwinkowym, bilanse nastolatków, zaburzenia snu, medycyna podróży. Drugiego dnia konferencji zaplanowano warsztaty. Odbędzie się również debata najważniejszych liderów medycyny rodzinnej w Polsce.
Rokrocznie Forum Młodych Lekarzy Rodzinnych cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i przyciąga lekarzy z całej Polski. Organizatorzy zapraszają do udziału w tym wydarzeniu. Patronem medialnym forum jest "Gabinet Prywatny".
Połowa pracowników na całym świecie odczuwa napięcie nerwowe kilka razy w tygodniu. 15% – przynajmniej raz w tygodniu. Jednak odsetek ten maleje – tak wynika z raportu ADP „People at Work 2024: A Global Workforce View”. Polscy pracownicy jednak są zestresowani bardziej niż światowa średnia. Według najnowszych danych codzienny stres odczuwa 17,1% osób – minimalnie mniej niż rok wcześniej (17,6%). W 2022 r., kiedy świat jeszcze w czasach pandemii COVID-19 w pracy i pracą denerwowało się 22% zatrudnionych w polskich firmach. Tylko 21% ankietowanych zatrudnionych uważa, że ich pracodawca w pełni dba o ich dobre samopoczucie psychiczne.
Raport ADP dowodzi, że stres jest silnie związany z gorszym zdrowiem psychicznym i efektywnością. W Polsce codzienny stres odczuwa 18,3% kobiet i 16% mężczyzn. Najwyższy poziom stresu zgłaszają pracownicy w wieku 25-34 lat (19,4%) oraz 35-44 lat (18,8%). Najniższy – pracownicy powyżej 55 lat.
Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za odkrycie mikroRNA i jego roli w potranskrypcyjnej regulacji genów zostali Victor Ambros i Gary Ruvkun.
Komentarz
dr hab. Magdalena Dziembowska, prof. ucz. – Instytut Biologii Funkcjonalnej i Ekologii, Wydział Biologii Uniwersyetu Warszawskiego, ekspertka centrum informacyjnego Tygodnia Noblowskiego Centrum Współpracy i Dialogu UW:
– Bardzo się cieszę, że kolejny raz Nagroda Nobla przyznawana jest w dziedzinie szeroko pojętej biologii molekularnej. Tutaj mamy do czynienia z odkryciem pewnych bardzo krótkich, jeśli chodzi o sekwencję, maleńkich cząsteczek RNA, które, oddziałując z mRNA, regulują syntezę białka. Dla mnie jest to nagroda, w pewnym sensie, również z fizjologii. Pokazuje nam, jak bardzo mocno możemy regulować proces syntezy białek w komórce, który jest niezwykle ważny, bo od tego, jakie białka powstają, jak one są regulowane, zależą wszystkie procesy komórkowe. Chciałabym dodać, że bardzo ciekawe jest to, że pierwotnie badacze prowadzili swoje prace na bardzo prostym organizmie – Caenorhabditis elegans. Jest to maleńki nicień i rzeczywiście w nim udało się po raz pierwszy zidentyfikować tę krótką cząsteczkę mikroRNA, która wpływała na rozwój nicienia i determinowała jego wygląd.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o