Zapraszamy do zapisów na kurs zielarski, na którym poznacie leczniczą moc roślin i produktów pochodzenia roślinnego. Program kursu ma charakter interdyscyplinarny i będzie prowadzony przez uznanych specjalistów!
Łagodna zima i wyższe temperatury sprawiają, że kleszcze budzą się do życia szybciej niż zwykle. Jeszcze niedawno sezon na te pasożyty rozpoczynał się wiosną, a kończył jesienią, jednak dziś ich aktywność trwa niemal przez cały rok. Wcześniejsze żerowanie oznacza większe ryzyko ukąszeń i zakażeń chorobami odkleszczowymi, takimi jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).
– Kleszcze są niebezpieczne, ponieważ mogą przenosić choroby takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Aby się przed nimi chronić, warto przede wszystkim zadbać o odpowiedni ubiór podczas spacerów w lesie, na łąkach czy w parkach. Długie spodnie, bluzy z długimi rękawami i zakryte buty mogą znacząco zmniejszyć ryzyko ukąszenia. Dodatkowo warto stosować repelenty, czyli środki odstraszające kleszcze, które zawierają DEET lub ikarydynę. Po powrocie do domu należy dokładnie obejrzeć całe ciało, szczególnie miejsca takie jak pachwiny, pachy, zgięcia kolan czy skóra głowy, ponieważ kleszcze często wybierają te obszary do żerowania – zwraca uwagę lek. Krzysztof Urban, specjalista medycyny rodzinnej enel-med.
Jak wynika z raportu Czy Polacy znają przepis na dobre życie?, połowa Polaków stosuje niezdrową dla serca dietę, a co trzeci zaniedbuje aktywność fizyczną. 1/4 respondentów po incydencie sercowo-naczyniowym przyznaje się do pomijania dawek leków lub przerywania farmakoterapii bez konsultacji z lekarzem. Równocześnie 3/4 dorosłych Polaków, którzy nie przeszli incydentu sercowo-naczyniowego wskazuje, że nigdy nie miało ocenionego przez lekarza ryzyka w tym zakresie i nie otrzymało zaleceń dotyczących badań profilaktycznych.
Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne określa Polskę mianem kraju o wysokim ryzyku sercowo-naczyniowym. Z uwagi na ten fakt kluczowe jest edukowanie społeczeństwa na temat zdrowia serca oraz promowanie profilaktyki i rehabilitacji kardiologicznej, której świadomość posiada zaledwie odpowiednio 17% i 47% osób. Stanowi to główny cel kampanii firmy Zentiva „Przepis na dobre życie”, której elementem jest raport „Czy Polacy znają przepis na dobre życie”.
Firma zwiększa swój potencjał rozwojowy w zakresie sposobów podawania leków oraz celowanych terapii komórkowych. Z końcem pierwszego kwartału 2025 r. AstraZeneca zakupiła od firmy Alteogen Inc. licencję na wyłączność na wykorzystywanie ALT-B4, ludzkiego rekombinowanego enzymu hialuronidazy, uzyskanego przy użyciu platformy Hybrozyme™, do opracowywania i komercjalizacji podskórnych formuł dawkowania niektórych leków onkologicznych dotychczas podawanych jako wlewy dożylne (czas trwania procedury ulega skróceniu). Spółka nabyła także firmę EsoBiotec, a tym samym technologię, która umożliwia genetyczną modyfikację komórek opornościowych bezpośrednio w organizmie – skraca to znacząco proces, który dotychczas trwał ok. trzech tygodni (wymagał pobrania komórek, ich modyfikacji, a następnie wprowadzenia ich do organizmu pacjenta).
Cukrzyca wciąż jest poważnym problemem zdrowotnym i ekonomicznym, zarówno w Europie, jak i w Polsce. Szacuje się, że całkowite obciążenie budżetu NFZ kosztami cukrzycy, rozumianymi jako suma leczenia choroby, jej powikłań i cięższego przebiegu schorzeń współistniejących wynosi ponad 6 mld zł. Z kolei średni koszt leczenia jednego pacjenta z cukrzycą jest o 82,5% wyższy od pacjenta tej samej płci i tym samym wieku, ale bez diagnozy. Spadają natomiast wydatki ZUS na świadczenia związane z niezdolnością do pracy spowodowaną cukrzycą, co może wynikać z poprawy dostępu do nowych, refundowanych technologii medycznych w zakresie leczenia i monitorowania cukrzycy. Coraz większy wpływ cukrzycy na system ochrony zdrowia stwarza nadal potrzebę podjęcia kompleksowych działań, również na poziomie europejskim. Raport przygotowany z inicjatywy Forum Ekspertów ds. Cukrzycy pt. „Diabetologia w Polsce na tle Unii Europejskiej. Bilans z okazji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej” podsumowuje priorytety i działania, które zostały zrealizowane w ostatnich kilku latach w Polsce i UE w zakresie optymalizacji opieki nad pacjentami chorymi na cukrzycę, a także wskazuje wnioski i konkretne rozwiązania na najbliższą przyszłość.
Chcąc kontynuować wymianę wiedzy, doświadczeń, myśli i poglądów mamy zaszczyt zaprosić Państwa na Konferencję, która odbędzie się w Korycinach w dniach 23-25 maja 2025 r. Wydarzenie jest kontynuacją konferencji odbywających się w tym miejscu od 2012 r. do 2019 r. Przez ten czas tematyką konferencji niezmiennie były zagadnienia związane z substancjami pochodzenia naturalnego, fitochemią i fitoterapią. Staramy się łączyć nauki biologiczne, farmaceutyczne, chemiczne, medyczne i rolnicze. Zielarstwo wymaga bowiem wielokierunkowego podejścia, jest multidyscyplinarne. Chcemy, aby spotkania Fitoforum były spotkaniami naukowców doświadczonych i młodych, entuzjastów oraz konsumentów ziół. Zapraszamy wszystkich, dla których pasją są zioła oraz wykorzystanie ich w medycynie, farmacji, kosmetologii, jak również w codziennym życiu. Będzie nam niezmiernie miło gościć Państwa jako uczestników i prelegentów.
Organizatorzy konferencji: Wydział Farmaceutyczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Patronem medialnym Fitoforum jest miesięcznik „Lek w Polsce”.
Miejsce spotkania: Ziołowy Zakątek, Koryciny 73b, 17-315 Grodzisk
Szczegółowe informacje i formularz zgłoszeniowy:
https://fitoforum2025.wixsite.com/konferencja
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie: od 265 przypadków w 2019 r. do 793 w 2024 r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań. Tymczasem z badania „Kleszczowe zapalnie mózgu. Wiedza, praktyka i profilaktyka wśród Polek i Polaków” wynika, że chociaż zdecydowana większość respondentów, bo aż 95,3%, wie o tym, że kleszcze przenoszą boreliozę, to tylko 70,5% słyszało o KZM.
Przebieg KZM to dwufazowy proces, który zaczyna się od objawów przypominających grypę. Drugi etap choroby niesie największe zagrożenie – jeśli wirus dostanie się do układu nerwowego, pojawia się chwilowa poprawa (trwa nie dłużej niż trzy dni), po tym czasie następuje nawrót dolegliwości z większą intensywnością: oprócz bólów głowy i gorączki występują objawy neurologiczne. W efekcie dochodzi do zapalenia opon mózgowych, a w cięższych przypadkach do zapalenia pnia mózgu, korzeni nerwowych. Powikłania to niedowład kończyn górnych albo porażenie czterokończynowe.
– Wczesne wyjęcie kleszcza zabezpiecza nas przed zakażeniem boreliozą, ale nie przed KZM, ponieważ wirus wnika do organizmu już w momencie, kiedy kleszcz wprowadza ślinę do skóry – mówiła podczas konferencji prezentującej raport „Kleszczowe zapalnie mózgu. Wiedza, praktyka i profilaktyka wśród Polek i Polaków” prof. Joanna Zajkowska, specjalista chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. – Przy zakażeniu wirusem KZM im słabszy jest nasz układ immunologiczny i mniej przygotowany do kontaktu z wirusem, tym poważniejszy może być przebieg choroby. Jeżeli jesteśmy zaszczepieni, to mamy bardzo dobrą immunologię i w zasadzie nie dzieje się nic, dlatego że wirus jest eliminowany na etapie wprowadzania do skóry i nie ma możliwości dalszego przeobrażania się – podkreślała prof. Zajkowska.
W kwietniu odbędą się dwie konferencje z cyklu bezpłatnych, interdyscyplinarnych konferencji Plagi polskie 2025 dla lekarzy rodzinnych i POZ. Spotkania odbędą się 1 kwietnia (wtorek) w Łodzi oraz 8 kwietnia (wtorek) w Gdańsku. Podczas konferencji omówione zostaną zagadnienia obejmujące jedne z najczęstszych plag zdrowotnych Polaków. Organizatorzy zaplanowali wykłady z takich dziedzin jak neurologia, kardiologia, diabetologia czy pulmonologia.
Konferencje poprzedzą warsztaty "Zawroty głowy w gabinecie lekarza rodzinnego", które skupią się na praktycznym podejściu do diagnostyki różnicowej zespołów przedsionkowych. Uczestnicy poznają skuteczne manewry lecznicze stosowane w terapii zawrotów głowy, takie jak manewr Gufoniego, Epleya i Yacovino. Dodatkowo omówione zostaną różne metody terapeutyczne dla zawrotów głowy niezwiązanych z BPPV. Warsztaty łączą teorię z praktyką, zapewniając uczestnikom cenne umiejętności do wykorzystania w codziennej pracy.
Uczestnicy konferencji otrzymają zaświadczenia z punktami edukacyjnymi. Szczegółowe informacje oraz bezpłatna rejestracja: www.plagi.edu.pl
Patronem medialnym konferencji jest "Gabinet Prywatny".
200 000 Europejczyków umiera każdego roku z powodu nieprzestrzegania zaleceń lekarskich (non-adherence). Eksperci koszt nieprzestrzegania zaleceń lekarskich szacują na ok. 125 mld euro, a w Polsce na 6 mld zł. Tego problemu dotyczyła konferencja pt. „Adherencja terapeutyczna w przewlekłych chorobach cywilizacyjnych. Poprawa rokowania pacjentów i optymalizacja kosztów ochrony zdrowia dzięki odblokowaniu potencjału profilaktyki”, która została zorganizowana z okazji pierwszego na świecie Dnia Adherence (27 marca) przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie oraz Instytut Zdrowia ThinkTank, zgromadziło kluczowych interesariuszy systemu ochrony zdrowia, przedstawicieli środowiska akademickiego oraz organizacji pacjenckich.
– To wyzwanie, które wykracza poza kwestie zdrowotne czy społeczne, stając się również istotną kwestią systemową. W obliczu rosnącej liczby pacjentów z przewlekłymi chorobami cywilizacyjnymi, skuteczne zarządzanie adherencją staje się kluczowym elementem w poprawie jakości życia chorych oraz w optymalizacji kosztów opieki zdrowotnej. Wsłuchujemy się w głosy ekspertów i dlatego chcemy powołać w Ministerstwie zespół zajmujący się tematem adherence. Trzeba podejść do tego zagadnienia systemowo, opracowując kompleksowe rozwiązania, które pozwolą odblokować pełny potencjał profilaktyki i terapii, a także umożliwią skuteczne wspieranie pacjentów w przestrzeganiu zaleceń lekarzy"– podkreślił minister Marek Kos, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Ponad połowa Polaków usłyszała od kogoś, że chrapie, a 67% z nas ma osobę chrapiącą w swoim otoczeniu. Choć 65% naszych rodaków uważa, że chrapanie może mieć negatywne skutki dla zdrowia, to jednak wiemy o nich stosunkowo mało. Taki wniosek można wysnuć z tegorocznej edycji raportu Centrum Medycznego MML „Czy Polacy chrapią?”. Wyniki raportu przedstawił dr hab. n. med. Michał Michalik, założyciel pierwszego w Polsce centrum leczenia chrapania oraz zaproszeni specjaliści. Niemal 40% Polaków przyznaje, że po przebudzeniu nie czuje się wypoczęta. Ponadto aż 76% z nas odczuwa senność podczas prowadzenia samochodu, a prawie 30% doświadcza – wynikającego z senności – zmniejszenia wydajności w pracy.
– Obturacyjny bezdech senny, objawiający się m.in. uporczywym chrapaniem, jest istotnym problemem społecznym i zdrowotnym. Zaburzenie ma negatywny wpływ na zdrowie układu krążenia, kondycję psychiczną, jakość życia i bezpieczeństwo prowadzenia pojazdów. Pacjenci z tym schorzeniem wymagają odpowiedniej diagnostyki i spersonalizowanej terapii. Jedną z metod leczenia chrapania i obturacyjnego bezdechu sennego są małoinwazyjne zabiegi wykonywane w trybie ambulatoryjnym lub chirurgii jednodniowej – powiedział dr hab. n. med. Michał Michalik, założyciel Centrum Medycznego MML, specjalista otorynolaryngologii, chirurgii głowy i szyi oraz medycyny lotniczej.
24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie sercowo-naczyniowym. Lipoproteiny to cząsteczki zbudowane z białek i tłuszczów (lipidów), które odpowiadają za transport cholesterolu w krwiobiegu. Lp(a) jest szczególną frakcją cholesterolu, która odkłada się w ścianach naczyń krwionośnych, prowadząc do ich zwężenia, co przyczynia się do rozwoju groźnych chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca, choroba tętnic obwodowych, a w konsekwencji do zawału mięśnia sercowego.
– Powszechnie wykonuje się badanie cholesterolu całkowitego i jego frakcji, takich jak triglicerydy, LDL czy HDL. Jednak coraz częściej do oceny ryzyka sercowo-naczyniowego dodajemy oznaczenie Lp(a), które pozwala lepiej diagnozować pacjentów i opracowywać skuteczniejsze strategie terapeutyczne – mówi Artur Gabrysiak, specjalista diagnostyki laboratoryjnej, American Heart of Poland, certyfikowany lipidolog PTL.
Rodzice coraz większą uwagę zwracają na skład farmaceutyków przeznaczonych dla dzieci. Zdecydowanie częściej wybierają produkty, które nie tylko skutecznie działają, ale są również bezpieczne i przyjazne w smaku. Naturalne aromaty w lekach, w tym w zawiesinach doustnych dla dzieci, to jeden z kluczowych aspektów, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze preparatu. Ich zastosowanie sprawia, że smak leków staje się łagodniejszy i chętniej akceptowany przez najmłodszych pacjentów, co zwiększa skuteczność terapii, a także ułatwia podanie farmaceutyku. Sztuczne dodatki, w tym barwniki i aromaty, mogą powodować reakcje alergiczne lub podrażnienia. Na rynku dostępna jest zawiesina z ibuprofenem wyłącznie z naturalnym owocowym aromatem (Hasco-Lek), co wyróżnia ten lek spośród innych produktów na ból i gorączkę dla dzieci.
W marcu powraca cykl bezpłatnych, interdyscyplinarnych konferencji dla lekarzy rodzinnych i POZ: Plagi polskie 2025. Pierwsze spotkanie odbędzie się 25 marca 2025 r. (wtorek) o godz. 17:00 w Hotelu Golden Tulip przy ul. Towarowej 2 w Warszawie. Podczas warszawskiego potkania poruszone zostaną zagadnienia obejmujące jedne z najczęstszych plag zdrowotnych Polaków. Organizatorzy zaplanowali wykłady z takich dziedzin, jak neurologia, kardiologia, diabetologia czy pulmonologia. Nowością w programie spotkania są praktyczne warsztaty z zakresu diagnostyki i opcji terapeutycznych w leczeniu zawrotów głowy.
Uczestnicy konferencji otrzymają zaświadczenia z punktami edukacyjnymi. Patronem medialnym konferencji jest czasopismo "Gabinet Prywatny". Szczegółowe informacje oraz bezpłatna rejestracja: www.plagi.edu.pl
Kolejne spotkania odbędą się w Łodzi, Gdańsku, Rzeszowie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, Białymstoku, Krakowie i Lublinie.
Terapia limfocytami T, czyli CAR-T, to przełom w leczeniu nowotworów. CAR-T wykorzystuje potencjał układu odpornościowego pacjenta do walki z nowotworem. Inaczej niż w tradycyjnych metodach terapeutycznych, gdzie podaje się pacjentom gotowy lek i obserwuje reakcję organizmu, tutaj „lek” tworzy się indywidualnie dla każdego z nich. W pierwszej kolejności z krwi chorego pobierane są komórki odpornościowe, zwane limfocytami T, a następnie w laboratorium „przeprogramowuje” się je tak, aby potrafiły rozpoznać i niszczyć konkretne, zmienione nowotworowo komórki pacjenta. Zmodyfikowane genetycznie limfocyty T przeszczepia się ponownie do krwiobiegu, gdzie zwalczają nowotwór.
Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej rozpoczęla nową kampanią edukacyjną: Świadome decyzje – skuteczne leczenie. Bez Ciebie się nie uda!, w ramach której będzie można dowiedzieć się, czym jest CAR-T, jaki jest jej mechanizm działania, kto może być nią leczony, a także poruszy wiele innych kwestii ważnych z punktu widzenia pacjenta.
W Polsce na otyłość choruje ok. 9 mln osób. Mimo tak dużej skali tego schorzenia wciąż brakuje świadomości, że otyłość jest chorobą, a nie defektem kosmetycznym. Niesie ze sobą ryzyko wystąpienia ponad 200 powikłań i stanowi poważne wyzwanie finansowe dla polskiego systemu opieki zdrowotnej. Powoduje także wiele ograniczeń w życiu pacjentów. Otyłość jest chorobą przewlekłą bez tendencji do samoistnego ustępowania i ze skłonnością do nawrotów. U jej podstaw leżą zaburzenia równowagi neurohormonalnej, które prowadzą do dodatniego bilansu energetycznego, co przekłada się na nadmierne gromadzenie tkanki tłuszczowej. Od ponad 25 lat otyłość uznawana jest przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę, która wymaga kompleksowego leczenia. Niestety, osoby chorując na otyłość wciąż spotykają się z dużym niezrozumieniem i dyskryminacją ze strony społeczeństwa. Potrzeba edukacji społecznej i przełamywania stygmatyzacji była bodźcem do zainicjowania kampanii społecznej „Zdrowie zaczyna się od zrozumienia. Zrozumieć otyłość”. Pomysłodawcą kampanii jest firma Lilly. Patronat nad projektem objęli: Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości oraz FLO – Fundacja na rzecz Leczenia Otyłości.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o