Ministrer Zdrowia wydał Obwieszczenie z dnia 13 marca 2023 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Na liście jest 256 pozycji!
W sezonie 2022/2023 zostało zrealizowanych jedynie ok. 2,1 mln szczepień, co oznacza spadek o 19% względem analogicznego okresu w ubiegłym sezonie. Zmniejszenie zainteresowania szczepieniami przeciw grypie przekłada się na wzrost zachorowalności i liczby hospitalizacji.Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego do 15 marca br. zaraportowano niemal 4,6 mln przypadków zachorowań, ponad 27 tys. hospitalizacji i 114 zgonów wywołanych wirusem grypy. Zebrane informacje potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy – sezon 2022/2023 to jeden z najcięższych od ponad 10 lat.
W zeszłym roku na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce ponad 400 osób. To rekordowe dane na które wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Jak przekonują eksperci, przenoszony przez kleszcze wirus KZM może występować obecnie na terenie całej Polski praktycznie przez cały rok. W roku 2022 odnotowano nie tylko wyjątkowo wysoką liczbę zachorowań na KZM, ale również zaobserwowano, że ta wirusowa choroba przebiega u pacjentów ciężej niż dotychczas.
Ultrarzadkie, wyniszczające i zagrażające życiu. Tak określić można nocną napadową hemoglobinurią (PNH) czy atypowy zespół hemolityczno-mocznicowy (aHUS), których przyczyną jest niekontrolowana aktywacja układu dopełniacza. Pacjentów dotkniętych tymi chorobami łączy jedno – pragnienie możliwie normalnego życia, które dać im może szybsza diagnoza oraz dostęp do nowoczesnych terapii.
– (...) Dziś nasze życie i życie naszych rodzin, podporządkowane jest chorobie i jej leczeniu. I mimo że jesteśmy wdzięczni za to, że mamy dostęp do terapii ratującej życie, to ciągłe wizyty w szpitalu niejednokrotnie oddalonym o kilkaset kilometrów od domu, apatia, zmęczenie, stres i ból związany z zapaleniami żył w wyniku częstych wlewów, liczne infekcje wirusowe i bakteryjne, które w przypadku pacjentów z PNH kończą się przetaczaniem krwi i kolejnymi hospitalizacjami, obciążające domowy budżet koszty dojazdów powodują, że nasze życie z tą chorobą czasami jest trudne do zniesienia. Jesteśmy „więźniami” naszej terapii mimo iż na świecie i w Europie, w państwach o zbliżonym do Polski PKB, takich jak Węgry, Czechy, Słowacja czy Chorwacja, w leczeniu aHUS i PNH stosuje się już mniej obciążające, podawane dużo rzadziej skuteczne terapie, tak by pacjent mógł normalniej funkcjonować zarówno zawodowo, jak i rodzinnie. Wracać do społeczeństwa – mówi Ilona Roszkowska-Rzemieniecka ze Stowarzyszenia Jedni na Milion.
„Dieta dla serca” to odpowiedź na realne potrzeby osób z chorobami sercowo-naczyniowymi i ich bliskich. Autorki książki, która ukazała się nakładem wydawnictwa Medyk, Aleksandra Dziura i Viviana Stanley-Kałuża – dietetyczki odpowiadają na pytania o rolę diety w profilaktyce schorzeń układu krążenia, motywowanie do zmian nawyków żywieniowych oraz miejsce dietetyków w systemie ochrony zdrowia.
Choroby układu sercowo-naczyniowego są najczęstszymi przyczynami zgonów i niepełnosprawności. A przecież są to schorzenia, którym można zapobiec dzięki prozdrowotnemu stylowi życia. Jaką rolę odgrywa tu prawidłowa dieta?
Oczywiście, nasz styl życia ma ogromny wpływ na to, czy choroby układu sercowo-naczyniowego będą dotyczyć w przyszłości również nas. Niestety, styl życia wielu osób jest daleki od idealnego, a nawet po prostu prawidłowego, który naprawdę może zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych chorób. To na czym skupiamy się my – dietetyczki – jest oczywiście dieta, przez którą rozumiemy codzienny sposób odżywiania, możliwy do długofalowego utrzymania, a nie krótkotrwałe, modne diety, czy detoksy. Produkty spożywcze mogą wpływać zarówno pozytywnie, jak i negatywnie na ryzyko zaburzeń lipidogramu, czy ciśnienia tętniczego krwi, dlatego warto wiedzieć, jak komponować codzienne posiłki, aby były zdrowe, a jednocześnie odpowiadały naszym upodobaniom. Do tego aktywność fizyczna, dbałość o odpowiednią masę ciała i mamy receptę na sukces, czyli zdrowie.
Lista refundacyjna obowiązująca od 1 marca przyniosła bardzo dobre informacje dla chorych na raka płuca. Rozszerzeniu uległ program leczenia drobnokomórkowego raka płuca, który w nowej odsłonie dopuszcza zastosowanie leczenia aż dwoma lekami z grupy immunoterapeutyków – atezolizumabem lub durwalumabem. Oba immunoterapeutyki są stosowne w skojarzeniu z chemioterapią. Zwiększa się również zakres stosowania immunoterapii o chorych z przerzutami do ośrodkowego układu nerwowego.
10 lat temu wystartował program „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, poświęcony edukacji żywieniowej przyszłych rodziców i opiekunów najmłodszych dzieci w Polsce. Wyniki badań dotyczących sposobu żywienia i stanu odżywienia najmłodszych dzieci w Polsce zrealizowanych przez Instytut Matki i Dziecka w 2011 r. wskazywały wyraźnie: 90% badanych dzieci spożywa za dużo soli, a 80% – za dużo cukru, ponadto 80% dzieci ma dietę zbyt ubogą w wapń i witaminę D. Równie alarmujące były wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” – prawie 60% dzieci w wieku 12 miesięcy zbyt wcześnie otrzymuje żywność, która nie jest przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci. Badania te stały się fundamentem dla powołania programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, który powstał z inicjatywy Fundacji Nutricia i uzyskał poparcie licznych partnerów.
Pacjenci z chorobami przewlekłymi, którzy otrzymali receptę na nowy lek, będą mogli skorzystać ze wsparcia farmaceuty. „Nowy Lek” to kolejna usługa farmaceutyczna – po przeglądzie lekowym – która będzie stosowana w ramach ogólnopolskiej opieki farmaceutycznej. Jak poinformowano podczas zorganizowanej przez Naczelna Izbą Aptekarską (NIA) konferencji prasowej w CP PAP, gotowy jest już dokument dla farmaceutów pt. „Zalecenia dotyczące postępowania u chorych objętych świadczeniem w ramach usługi farmaceutycznej Nowy Lek”. Został on opracowany przez zespół ds. standaryzacji opieki farmaceutycznej Naczelnej Izby Aptekarskiej.
–Zaprosiliśmy do współpracy środowisko akademickie, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne i farmaceutów, którzy sprawują opiekę farmaceutyczną w innych krajach europejskich – wyjaśniła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej w NIA.
Według danych epidemiologicznych z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego do 22 lutego 2023 r. zaraportowano blisko 4 mln przypadków zachorowań, ponad 24 tys. hospitalizacji oraz 108 zgonów wywołanych wirusem grypy. Eksperci alarmują, że ten rok będzie z pewnością rekordowy pod kątem liczby zgonów wywołanych wirusem grypy. Sezon zachorowań nadal trwa, a liczba raportowanych zakażeń jest obecnie wyższa niż w tym samym okresie w 2022 roku. Po pandemii COVID-19 obserwujemy również wydłużanie się sezonu zachorowań na grypę, co oznacza, że według prognoz ekspertów wirus może być bardzo aktywny aż do kwietnia.
Główny Inspektor Farmaceutyczny jest patronem honorowym pierwszej edycji Akademii GMP organizowanej przez Ogólnopolską Sekcję Farmacji Przemysłowej i Biotechnologii Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Wykłady i warsztaty w ramach cyklu szkoleniowego będą prowadzone przez doświadczonych inspektorów ds. wytwarzania i prawników z Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego oraz ekspertów z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Good Manufacturing Practice (GMP) – Dobra Praktyka Wytwarzania jest ogólnoświatowym systemem określającym procedury wytwarzania i kontroli produktów leczniczych. Znajomość GMP jest niezbędna w pracy dla jednostki przemysłu farmaceutycznego i badań klinicznych.
– Chcemy podzielić się z interesariuszami rynku farmaceutycznego doświadczeniem naszych inspektorów – czyli tym co mamy najcenniejsze. Wspólnie z Polskim Towarzystwem Farmaceutycznym udostępniamy unikalną wiedzę praktyczną, którą nasi inspektorzy nabyli w czasie niezliczonych kontroli na przestrzeni wielu lat pracy. Jestem przekonana, że uczestnicy Akademii GMP nabędą szczególną wiedzę i umiejętności, które przełożą się na ich codzienną pracę, a także zwiększą ich kwalifikacje i wyróżnią na rynku pracy – mówi Ewa Krajewska, Główny Inspektor Farmaceutyczny.
Do rozwoju niektórych nowotworów przyczynia się niezdrowy styl życia. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie The American Journal of Gastroenterology sprawdzono, czy zmiana stylu życia wpływa na ryzyko rozwoju raka jelita grubego. W badaniu wzięło udział ponad 290 tysięcy Europejczyków, dla których wyliczono healthy lifestyle index (HLI), uwzględniający palenie papierosów, spożywanie alkoholu, aktywność fizyczną oraz BMI (body mass index). HLI mieściło się w zakresie od 0 (najbardziej niezdrowy styl życia) do 16 (najzdrowszy styl życia).
Opublikowane 9 lutego br. rozporządzenie Ministra Zdrowia określa i wprowadza standard przy rozpoznawaniu, leczeniu i monitorowaniu bólu, niezależnie od jego przyczyny. Jak wynika z badań, w Polsce na ból przewlekły cierpi 27% dorosłych osób. Co piąta z nich deklaruje, że nie byłaby w stanie tolerować silniejszego bólu.
To bardzo ważny dokument dla 8,5 mln dorosłych osób, które cierpią z powodu bólu przewlekłego. Do bólu nie można się przyzwyczajać, trzeba go leczyć – podkreślił Minister Zdrowia Adam Niedzielski podczas briefingu prasowego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. – Rozporządzenie nakłada obowiązek postępowania z pacjentem z dolegliwościami bólowymi według określonych zasad.
Od wielu lat trwają badania nad rolą witaminy D w prewencji chorób nowotworowych, ale ich wyniki są często niejednoznaczne. W czasopiśmie Melanoma Research opublikowano badanie, w którym sprawdzono wpływ regularnego stosowania witaminy D na ryzyko rozwoju czerniaka skóry. Przebadano 498 osób w wieku 21–79 lat z grup ryzyka zachorowania na nowotwory skóry (w przeszłości chorujące na nowotwór skóry oraz poddane immunosupresji).
Od 2019 r. w Polsce koszty wytwarzania farmaceutyków wzrosły o 28%, a średnia cena koszyka najczęściej stosowanych leków refundowanych spadła o 4%. Zdaniem ekonomistów, spowoduje to ograniczenie krajowej produkcji i zmniejszy jej udział w polskim rynku, co pogłębi ryzyko braków leków w aptekach. Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju – INNOWO na potrzeby raportu „Wpływ sytuacji ekonomicznej oraz polityki kształtowania cen leków refundowanych na kondycję branży farmaceutycznej w Polsce” obniżają się one przeciętnie o 0,2% z każdym obwieszczeniem Ministra Zdrowia (wobec cen koszyka leków z IV kw. 2019 r.). Na tle całej UE regulowane ceny leków w Polsce należą do najniższych, tańsze są tylko w Rumunii.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o