twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Wiedza na temat antykoncepcji wśród Polek

Wyniki badania zrealizowane w ramach kampanii „Bezpieczna na okrągło” przeprowadzonego wśród Polek pokazują, że siedem na dziesięć kobiet interesuje się tematem antykoncepcji. Bardziej zainteresowane są młode kobiety w wieku 18-24 lat – 74% (wobec 72% w wieku 25-34 lat i 66% w wieku 35-45 lat). Jako najbardziej znane metody antykoncepcji respondentki wymieniały prezerwatywę – 83% (suma odpowiedzi „dobrze znam tę metodę antykoncepcji i stosowałam ją w przeszłości” oraz „dobrze znam tę metodę i stosuję ją obecnie”) oraz tabletki antykoncepcyjne (61%). Prezerwatywy stanowią również pierwszą stosowaną z wyboru, długoterminową metodę antykoncepcji dla ponad sześciu na dziesięć badanych. 37% Polek nie wie, na czym polega stosowanie pierścienia dopochwowego, a co siódma kobieta (14%) nigdy o nim nie słyszała. 

NEUROzmobilizowani – kampania edukacyjna

Choroby neurologiczne to grupa schorzeń, w których czas postawienia właściwej diagnozy i włączenia skutecznego leczenia ma kluczowe znaczenie dla jakości życia pacjenta. Wiele chorób neurologicznych, zwłaszcza tych rzadkich, ma niespecyficzne objawy, co znacznie wydłuża czas diagnozowania. NEUROzmobilizowani to kampania edukacyjna, która ma na celu zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa na temat chorób neurologicznych oraz wspieranie pacjentów i ich bliskich. Kampania będzie dotyczyć stwardnienia rozsianego (SM), rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) i chorób ze spektrum zapalenia nerwów wzrokowych i rdzenia (NMOSD / choroba Devica).

SARS-CoV-2 Antigen Self Test Nasal

Firma Roche ogłosiła, że test SARS-CoV-2 Antigen Self Test Nasal otrzymał europejski znak CE i został dopuszczony do użytku w krajach Unii Europejskiej. Test przeznaczony jest do stosowania w warunkach domowych i będzie dostępny m.in. w aptekach, w opakowaniach zbiorczych po pięć sztuk. Umożliwia osobom planującym udział na przykład w wydarzeniach zbiorowych stwierdzenie bądź zanegowanie nosicielstwa koronawirusa. Postępując zgodnie z prostymi instrukcjami, można go wykonać w domu z wykorzystaniem wymazu z nosa bez specjalnego przeszkolenia lub nadzoru personelu medycznego. Wynik otrzymuje się w ciągu 15 minut. W przypadku dzieci w wieku poniżej 18 lat test musi zostać wykonany przez osobę dorosłą lub pod jej ścisłym nadzorem. 

Zwyczaje higieniczne Polaków w dobie pandemii koronawirusa

Podsumowanie danych z raportu zrealizowanego na zlecenie NAOS

97% Polaków deklaruje, że dezynfekuje ręce. 83% Polaków deklaruje, że ich dzieci dezynfekują ręce; z czego 57% tylko w przedszkolu/szkole, a 52% również poza tymi placówkami. Obawa przed zakażeniem koronawirusem jest najczęstszym powodem dezynfekcji rąk (u 46% badanych), następnie chęć zachowania higieny (42%) oraz brak dostępu do wody i mydła (38%).  Tylko 7% Polaków dezynfekuje ręce ze względu na wykonywany przez nich zawód. 

Spada liczba aptek

Według danych polskiej firmy analitycznej PEX Pharma Sequence, od wejścia w życie w dniu 25 czerwca 2017 r. nowelizacji ustawy „Prawo farmaceutyczne”, popularnie zwanej „Apteką dla Aptekarza” (AdA), liczba aptek spada. Do końca maja 2021 r. z rynku zniknęły 1460 apteki. Dziś działa w Polsce 12 105 aptek, wobec 13 565 w czerwcu roku 2017 r. Deklarowanym celem wprowadzenia ustawowych ograniczeń miało być zwiększenie dostępności do leków. Obwarowania wprowadzone ustawą spowodowały natomiast, że w miejsce zamykanych lub upadających aptek nie powstają nowe placówki.

reklama

Nowa lista refundacyjna

Od 1 lipca 2021 r.

Ukazało się Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 21 czerwca 2021 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 lipca 2021 r. W programach lekowych pojawią się trzy nowe substancje czynne: dacomitinib i lorlatinib (leczenie niedrobnokomórkowego raka pluc) oraz dexamethasonum (leczenie cukrzycowego obrzęku plamki). 

Magdalena Paradzińska nową Dyrektor Generalną Novo Nordisk Polska

16 czerwca br. stanowisko Dyrektor Generalnej Novo Nordisk Pharma sp. z o.o. objęła Magdalena Paradzińska. Na tym stanowisku zastąpiła Katarzynę Kacperską, która została mianowana Senior Vice President Commercial Affairs & Strategy, International Operations w Novo Nordisk w Zurychu w Szwajcarii. Magdalena Paradzińska związana jest z Novo Nordisk od 19 lat i zajmowała w tym czasie wiele istotnych dla firmy stanowisk.

Dzień Solidarności z Chorymi na Migrenę

21 czerwca

Z migreną zmaga się co 10. osoba w Polsce (11,6%). Dwóm na trzech chorych w Polsce (61%) zdarza się ukrywać ten fakt ze względu na stygmatyzację i bagatelizowanie problemu przez otoczenie. W czasie pandemii alienacja chorych na migrenę pogłębiła się, a specyfika tego czasu wpłynęła dodatkowo na pogorszenie stanu ich zdrowia. Chorzy oczekują przede wszystkim zrozumienia oraz działań w zakresie edukacji społeczeństwa i zwiększania świadomości społecznej. Migrena pozostaje drugą najczęstszą przyczyną niepełnosprawności na świecie, a pierwszą wśród młodych kobiet.

reklama

Światowy Dzień Raka Nerki

"Porozmawiajmy o naszym samopoczuciu”

Codziennie towarzyszą nam emocje, a w sytuacjach trudnych, jak choroba onkologiczna, emocje nabierają siły i wpływają na wszystkie aspekty życia oraz na proces leczenia, dlatego tegorocznym hasłem Światowego Dnia Raka Nerki jest "Porozmawiajmy o naszym samopoczuciu" – wskazuje stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny, inicjator kampanii edukacyjnej “Nerka jest modna”. Globalne badanie pacjentów International Kidney Cancer Coalition z 2018 r. wykazało, że 96% pacjentów doświadcza problemów psychospołecznych, ale mniej niż połowa rozmawia o tym, jak się czują z rodziną, bliskimi przyjaciółmi lub pracownikami służby zdrowia.

Suplementy diety i witaminy nie mają wpływu na ryzyko rozwoju nowotworów

Amerykańskie zalecenia dotyczące stosowania suplementów diety i witamin w celu zmniejszenie ryzyka zgonu z powodu nowotworów lub chorób sercowo-naczyniowych, pochodzące z 2014 r., pozostają niezmienione. Amerykański niezależny panel ekspertów w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej i profilaktyki opublikował roboczą wersję nowych zaleceń, które podobnie jak poprzednie nie zalecają rutynowego stosowania tych substancji. 

reklama
Lek w Polsce wersja tradycyjna

ISSN: 1231-028X

IC: 63.85 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Przetwarzamy dane osobowe, takie jak adres IP, unikalny identyfikator, dane przeglądania. Wykorzystujemy te dane jedynie w uzasadnionym interesie biznesowym. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych Twojej przeglądarki internetowej. Strona używa pliki cookies, jedynie w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Nasza polityka prywatności. OK