reklama ...
2022-04-13

Najlepsza metoda profilaktyki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM) to szczepienie ochronne, które jest skuteczne w aż 99–100%. Szczepienie składa się z 3 dawek, jego skuteczność po dwóch dawkach wynosi 88-96%, a po trzech już 96-100%. Osoby powyżej 60. r.ż. powinny przyjmować dawkę przypominającą co 3 lata, młodsze – co 5 lat. Najlepszym czasem na zaszczepienie się jest wczesna wiosna.  

2022-04-08

Podczas tegorocznej edycji FLU&COVID-19 MEETING 2022 eksperci rozmawiali o skróceniu ścieżki pacjenta do realizacji szczepień przeciw grypie. – Osobiście uważam, że wprowadzenie odpłatności za szczepienia to krok w tył – podkreślała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. 

Eksperci rekomendują m.in. umożliwienie preskrypcji szczepionek realizowanych przez farmaceutów i pielęgniarki, umożliwienie informowania przez apteki o usłudze szczepienia wykonywanej w ramach opieki farmaceutycznej.

2022-04-06

Choroby przyzębia mogą przyczyniać się do rozwoju wielu problemów zdrowotnych niezwiązanych z jamą ustną, m.in. chorób sercowo-naczyniowych, chorób nerek czy reumatologicznego zapalenia stawów. W czasopiśmie Cancer Causes and Control opublikowano badanie oceniające wpływ chorób przyzębia na występowanie raka jelita grubego, jednego z najczęstszych nowotworów na świecie.

2022-04-05

Interdisciplinary Conference on Drug Sciences, ACCORD

26-28 maja 2022 r., Centrum Dydaktyczne WUM
Wydział Farmaceutyczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego organizuje „Interdisciplinary Conference on Drug Sciences, ACCORD”. Konferencja odbędzie się w dniach 26-28 maja 2022 r. w Centrum Dydaktycznym WUM, na terenie Kampusu Ochota, w Warszawie. Hasłem konferencji jest „Synergy of interdisciplinary innovations“, a jej tematyka obejmuje szeroki zakres interdyscyplinarnych badań nad lekiem, począwszy od projektowania i modelowania, poprzez syntezę i opracowanie postaci leku do badań przedklinicznych i klinicznych.
2022-04-05

W 75 aptekach na terenie Polski rozpoczęto realizację programu pilotażowego przeglądów lekowych. Cele pilotażu to m.in. ocena zasadności objęcia przeglądów lekowych zakresem opieki farmaceutycznej i włączenia tego rodzaju usługi do tzw. gwarantowanych świadczeń finansowanych z budżetu państwa.

Uruchomienie pilotażu przeglądów lekowych to bez wątpienia kluczowy krok w kierunku racjonalizacji farmakoterapii pacjentów, wykorzystania potencjału zawodowego farmaceutów oraz usprawnienia polityki zdrowotnej państwa. Od jego przebiegu i uzyskanych wyników zależy przyszłość opieki farmaceutycznej w Polsce – wskazuje prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

2022-04-04

Alkohol odpowiada za 3 mln zgonów rocznie na świecie, w tym 400 tys. z powodu chorób nowotworowych. Według szacunków w czasie pandemii jego sprzedaż wzrosła w Wielkiej Brytanii o ok. 25%. Spożywanie alkoholu wiązano dotychczas ze zwiększonym ryzykiem rozwoju siedmiu nowotworów: raka piersi, jelita grubego, jamy ustnej, przełyku, krtani, gardła i wątroby. Nie udowodniono jednak, czy alkohol jest bezpośrednią przyczyną rozwoju nowotworów, czy też niezbędne jest jego współdziałanie z innymi czynnikami ryzyka, takimi jak papierosy lub nieprawidłowa dieta. Odpowiedzi na to pytanie dostarcza wynik badania opublikowanego w International Journal of Cancer, analizującego próbki DNA ponad 150 tys. Chińczyków.

2022-04-01 ARTYKUŁ

W celu zapewnienia i utrzymania homeostazy organizmu niezwykle ważne są procesy detoksykacji, czyli oczyszczania organizmu z toksyn. Naturalnym wsparciem dla tych procesów mogą być rośliny zielarskie, m.in. Taraxacum officinale, Silybum marianum, Cynara scolymus, czy też Urtica dioica. Zawierają one składniki wykazujące działanie antyoksydacyjne, hepatoprotekcyjne i moczopędne. Wszystkie te procesy wspomagają naturalne mechanizmy oczyszczania organizmu.

2022-04-01 ARTYKUŁ

Układ pokarmowy to złożona struktura. Niewłaściwa i uboga dieta może upośledzać jego funkcjonowanie. Wsparciem może być zastosowanie znanych i cenionych surowców roślinnych, wspomagających funkcjonowanie i perystaltykę jelit. Do takich należą: Plantago ovata, Curcuma longa, Cynara scolymus, Mentha piperita, Zingiber officinale, Rosmarinus officinalis. Wspierają one procesy trawienia i regulują perystaltykę jelit. Dodatkowo redukują stany skurczowe.

2022-03-29

Wyniki badania przeprowadzonego przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych, w ramach ogólnopolskiej kampanii Zrozumieć AZS, jasno wskazały, że młodzież z atopowym zapaleniem skóry doświadcza tej choroby w sposób wyjątkowo trudny. Zdaniem dr n. hum. Magdaleny Nowickiej z Uniwersytetu SWPS: AZS może mieć wręcz destrukcyjny wpływ dla rozwoju psychicznego i szeroko rozumianego dobrostanu nastolatków.

2022-03-29 ARTYKUŁ

Kaszel jest odruchem obronnym, mającym za zadanie oczyszczenie dróg oddechowych z nadmiaru zalegającej w nich wydzieliny lub z ciał obcych. Czasami jednak kaszel przedłuża się, jest suchy, nieproduktywny i sprawia chorym znaczny dyskomfort. Może przeszkadzać w zasypianiu i utrzymaniu snu. W takich przypadkach, aby przynieść ulgę pacjentom, dobrze jest zastosować substancje o działaniu przeciwkaszlowym.

reklama ...
2022-03-28
Jednym z częstych objawów związanych ze zmianami fizjologicznymi zachodzącymi w trakcie ciąży jest obrzęk kończyn dolnych, który ze względu na uciążliwość i na ogół nawracający charakter stanowi problem zarówno dla samej pacjentki, jak i personelu medycznego. Obrzęki lokalizują się w dystalnych częściach kończyn, najczęściej obustronnie po grzbietowej stronie stopy, czy w obrębie kostek.
2022-03-28

EMA zarejestrowała nowy lek przeciw COVID-19. Evusheld - kombinacja przeciwciał o przedłużonym działaniu, zarejestrowany w UE dla profilaktyki przedekspozycyjnej (zapobiegania) COVID-19. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu na terenie UE zostało oparte na badaniu III fazy PROVENT wykazującym znaczne zmniejszenie ryzyka rozwoju objawowego COVID-19, z ochroną trwającą co najmniej sześć miesięcy.

 

2022-03-25 ARTYKUŁ

Rak nerkowokomórkowy (RNK) stanowi 2–3% nowotworów złośliwych. Najwyższą zachorowalność obserwuje się w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Na świecie jest siódmym najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn oraz dziesiątym u kobiet. Natomiast w Polsce zachorowalność wynosi 10 mężczyzn i 5,4 kobiet na 1000 osób rocznie. U mężczyzn najczęściej występuje po 45. r.ż., u kobiet pomiędzy 55.–74. r.ż.

2022-03-24 ARTYKUŁ

Pomiary ciśnienia tętniczego krwi wykonywane w aptekach mogą być jednym z wartościowych elementów screeningu pacjentów w kierunku zachorowalności na nadciśnienie tętnicze. Mogą także pomóc w ocenie efektywności stosowanego leczenia farmakologicznego. Dzięki pomiarom ciśnienia w aptekach można w odpowiednim momencie skierować chorych do gabinetów lekarskich, aby poddać ich dalszej diagnostyce oraz terapii.

2022-03-21

Kandydat na dwuwalentną dawkę przypominającą dla wariantu Omikron (mRNA-1273.214) to połączenie kandydata na dawkę przypominającą swoistą dla wariantu Omikron (mRNA-1273.529) i szczepionki przeciw COVID-19 firmy Moderna (mRNA-1273). Firma Moderna ogłosiła 10 marca, że podano ten preparat pierwszemu uczestnikowi badania klinicznego fazy II.

Copyright © Medyk sp. z o.o