reklama ...
2022-10-24

Stłuszczeniowa choroba wątroby związana z zaburzeniami metabolicznymi (MAFLD lub NAFLD) występuje aż u 20-25% Polaków. Z okazji Światowego Dnia Walki z Otyłością eksperci kampanii edukacyjnej "Weź wątrobę do lekarza" zwracają uwagę, jak nadwaga i otyłość wpływają na ten narząd oraz podkreślają, że zarówno otyłość, jak i MAFLD to choroby przewlekłe, które należy leczyć, a nie – wbrew niefortunnej nazwie Dnia Walki z Otyłością – z nimi walczyć.

Szacuje się, że MAFLD to jedna z najczęściej występujących chorób wątroby u dzieci i dorosłych, która może prowadzić do marskości wątroby. Jednym z głównych czynników ryzyka zachorowania na MAFLD jest otyłość, zwłaszcza taka, kiedy zbyt dużo tłuszczu odkłada się w jamie brzusznej (zwiększony obwód talii). Tymczasem na otyłość choruje ponad 8 mln dorosłych Polaków. Nadwagę rozpoznaje się natomiast u blisko 19 mln. Problem otyłości dotyczy także aż 10% dzieci w wieku 1-3 lata, 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22% młodzieży do 15. r.ż. Dla porównania w latach 70. XX w. na otyłość chorowało 10% populacji dziecięcej. W 2018 r. dzieci w Polsce zostały uznane za jedne z najszybciej tyjących w Europie.

2022-10-21

Rola farmaceuty w przeglądzie lekowym

Pilotażowy Program Przeglądu Lekowego

Przeprowadzenie przeglądów lekowych wymaga umiejętności: zebrania wywiadu i analizy problemów lekowych oraz dobrej współpracy z lekarzem i pacjentem. Jak pokazuje trwający obecnie Program Pilotażowy Przeglądów Lekowych, farmaceuta posiadający przygotowanie praktyczne doskonale sprosta tym zadaniom i efektywnie wspierać będzie system ochrony zdrowia – przekonuje dr hab. n. med., prof. UMP Agnieszka Neumann-Podczaska, koordynator Pilotażowego Programu Przeglądu Lekowego.

2022-10-20

Osteoporoza (łac. osteoporosis, dawniej zrzeszotnienie kości)  to stan chorobowy charakteryzujący się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania. Światowy Dzień Osteoporozy został ustanowiony w 1996 r. przez Międzynarodową Fundację Osteoporozy (IOF) w związku z rosnącą liczbą osób borykających się z tą chorobą.

2022-10-20 ARTYKUŁ
Ostry stan zapalny gardła i migdałków zwykle objawia się silnym bólem gardła. Pacjenci coraz częściej szukają i wybierają substancje pochodzenia naturalnego. Wykazują one działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, a dodatkowo wpływają immunomodulująco na organizm.
2022-10-19 ARTYKUŁ
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja to zaburzenie psychiczne, na które cierpi ponad 350 mln osób na całym świecie. Klasycznie stosowane leki antydepresyjne, m.in. z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRIs), pomimo swojej skuteczności, wykazują wiele niepożądanych działań ubocznych. Dlatego cały czas poszukuje się alternatywnych metod łagodzenia objawów depresji. Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum L.) stosowany jest jako środek ziołowy na tę chorobę od wielu lat, zwłaszcza w Niemczech i w innych krajach europejskich, choć jego skuteczność nadal budzi wiele kontrowersji.
2022-10-18

Nowa lista leków refundowanych

Od 1 listopada 2022 r.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który ma obowiązywać 1 listopada 2022 r. Na liście pojawiły się nowe refundowane substancje dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym: siponimod, ponesimod, ozanimod, ofatumumab. W terapii zaburzeń lipidowych nowym lekiem refundowanym będzie inclisiran.

2022-10-18 ARTYKUŁ
Propranololol jest jednym z najwcześniej zsyntetyzowanych i wprowadzonych do obrotu leków z grupy beta-adrenolitycznych (beta-blokerów, LBA). Od ponad 50 lat jest szeroko stosowany w leczeniu schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Badania ostatnich lat pokazały znacznie szersze spektrum działania leku, wykazując efekt plejotropowy, co przedstawia artykuł.
2022-10-18 ARTYKUŁ
Pielęgnacja skóry chorego leżącego stanowi bardzo ważny element opieki nad unieruchomionym pacjentem. Skóra narażona na niedotlenienie i długotrwały ucisk staje się podatna na odparzenia, powstawanie odleżyn i związane z nimi infekcje bakteryjne oraz grzybicze. W miejscach ucisku występują zaburzenia ukrwienia, powstają trudno gojące się rany, które ulegają zakażeniu i mogą prowadzić do posocznicy lub przetoki.
2022-10-17 ARTYKUŁ

Withania somnifera, znana również jako ashwagandha, jest powszechnie stosowana w ajurwedzie – tradycyjnej medycynie indyjskiej. Na świecie obserwuje się wzrost zainteresowania tym surowcem ze względu na jej właściwości adaptogenne. Badania przedkliniczne i kliniczne wskazują na to, że ekstrakty z korzenia i liści wykazują działanie przeciwstresowe i przeciwlękowe, jak również łagodzą objawy depresji i bezsenności. Dłuższa suplementacja była bezpieczna, nie wywołała poważnych skutków ubocznych. Ekstraty z W. somnifera mogą być zatem stosowane w łagodzeniu stresu, lęku i bezsenności oraz w celu ogólnej poprawy odporności organizmu.

2022-10-14 ARTYKUŁ
Szczeliny odbytu są jednym z najczęstszych schorzeń proktologicznych. To uciążliwa jednostka chorobowa, która zaburza zdrowie fizyczne i psychiczne pacjentów. W leczeniu zachowawczym stosowane są maści znieczulająco-przeciwzapalne. Postępowanie trwa zwykle długo i jest niezbyt skuteczne. Od 2021 r. nagrodzona Noblem nowoczesna terapia receptorowa jest coraz częściej stosowana w leczeniu szczelin odbytu.
reklama ...
2022-10-13

Jak młodzi Polacy dbają o zdrowie?

Badanie "Barometr Bayer"

"Barometr Bayer“ to doroczne badanie stanu świadomości Polaków na ważne społecznie tematy – zrównoważony rozwój, stosunek do nauki oraz do nowoczesnych rozwiązań w zdrowiu i rolnictwie. W tym roku jednym z nich jest dbałość młodych Polaków o zdrowie, w tym korzystanie z różnorodnych aplikacji do monitorowania organizmu. Honorowy patronat nad badaniem objął United Nations Global Compact Network Poland.

  • Młodzi chcą mieć kontakt z lekarzem, a 57% zgadza się ze stwierdzeniem, że najlepszy jest bezpośredni kontakt. W pewnych wypadkach, np. wypisania recepty czy skierowania, można skorzystać z porady zdalnej.
2022-10-12

W opublikowanym przez Forum Parlamentu Europejskiego (EPF) Europejskim Atlasie Antykoncepcji 2022, Czechy, Litwa, Słowacja, Węgry i Polska znalazły się wśród dziesięciu państw o najgorszych wynikach. Polska zamknęła ten ranking, jako jedyny kraj europejski, który w ciągu ostatnich czterech lat zwiększył ograniczenia dotyczące antykoncepcji.

Zdrowie reprodukcyjne jest obecnie jednym z kluczowych tematów związanych z medycyną, podnoszonych na arenie międzynarodowej, ponieważ w wielu krajach potrzeby kobiet w tym obszarze wciąż pozostają niezaspokojone.

2022-10-11
Z okazji Europejskiego Dnia Grypy, który przypada na 12 października, odbędzie się debata ekspertów, w której Polskę reprezentować będzie przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy – prof. dr hab. n. med. Adam Antczak.
Poziom wyszczepialności przeciw grypie w Polsce w sezonie szczepień 2021/2022 osiągnął rekordowy wynik 7%, będąc prawie dwukrotnością wyników sprzed ostatnich 10 lat. Jednocześnie wśród osób w wieku 65+, które stanowią grupę pacjentów szczególnie narażonych na zachorowanie oraz poważne powikłania pogrypowe, poziom ten zwiększył się z 12,5% na 22,6% na przestrzeni dekady. Choć wyniki te stanowią sukces dla polskiego systemu ochrony zdrowia, to na arenie międzynarodowej nie wypadają one w sposób nadzwyczajny. Portugalia w zeszłym sezonie osiągnęła pułap aż 83,9% zaszczepienia wśród społeczności osób w wieku 65+, a Hiszpania — 62.4%. Nie zmienia to jednak faktu, że wyniki Hiszpanii również nie spełniły w ten sposób planów osiągnięcia 75% wyszczepialności wśród osób należących do grup wysokiego ryzyka (do których należą osoby w wieku 65+) oraz pracowników ochrony zdrowia, które przedstawiła Światowa Organizacja Zdrowia.
2022-10-07
Witamina D3 jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie gospodarki fosforanowo-wapniowej w organizmie. Odpowiada między innymi za prawidłową budowę kości. Do jej wytwarzania w organizmie ludzkim potrzebne jest światło słoneczne. W badaniu zaprezentowanym na tegorocznym kongresie Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii powiązano stężenie witaminy D3 we krwi z ryzykiem nawrotu czerniaka.
2022-10-04

W ostatnich latach status zawodu farmaceuty ulegał licznym przemianom. Dzisiaj, w dużej mierze dzięki zmianie ustawy o zawodzie farmaceuty, farmaceuci, reprezentowani w Polsce w większości przez kobiety – to nie tylko sprzedawcy leków i innych produktów farmaceutycznych, ale także promotorzy i doradcy ds. zdrowia. Wystartowała akcja „Promotorki zdrowia – farmaceutki”, której celem jest promocja edukacyjnej roli farmaceutek w zakresie profilaktyki zdrowotnej i zwrócenie uwagi na potrzebę wykonywania badań profilaktycznych, nie tylko przez pacjentów, ale także przez same farmaceutki.

Copyright © Medyk sp. z o.o