twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Znaczenie wapnia w organizmie człowieka

Wapń to jeden z najważniejszych minerałów dla organizmu człowieka. Należy do makroelementów, pierwiastków, które powinny być spożywane regularnie w celu zapewnienia prawidłowego rozwoju organizmu. 99% wapnia znajduje się w zębach i kościach, a tylko 1% w płynach pozakomórkowych. Wchłanianie wapnia zależy od innych składników odżywczych: białka, witaminy D, magnezu czy fosforu. Wapń jest niezbędny do prawidłowego skurczu mięśni, budowy mocnych kości i zębów, krzepnięcia krwi, przewodzenia impulsów nerwowych, prawidłowej pracy serca i zachowania homeostazy. Wapń łagodzi stany zapalne i moduluje układ odpornościowy. Największe zapotrzebowanie na ten pierwiastek występuje w okresie wzrostu małych dzieci, w czasie ciąży czy karmienia piersią.

Najlepiej przyswajalny wapń pochodzi z mleka oraz przetworów mlecznych. Produkty te charakteryzują się korzystnym stosunkiem wapnia do fosforu oraz obecnością laktozy i kazeiny.
Dostępność tego pierwiastka zmniejsza się, kiedy dostarczamy wraz z pożywieniem nadmiar błonnika, szczawianów, fosforanów oraz soli kwasu fitynowego. Ponadto wchłanianie wapnia zmniejsza się w czasie stresu, a także po spożyciu kawy, cukru, alkoholu oraz niektórych leków (moczopędnych, antybiotyków z grupy tetracyklin oraz zobojętniających kwaśną treść żołądka).
Samoistne zmniejszanie biodostępności wapnia następuje u osób po 60. r.ż. Dlatego w tym wieku zaleca się większe spożycie wapnia, zwłaszcza przez kobiety w czasie menopauzy.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Przetwarzamy dane osobowe, takie jak adres IP, unikalny identyfikator, dane przeglądania. Wykorzystujemy te dane jedynie w uzasadnionym interesie biznesowym. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych Twojej przeglądarki internetowej. Strona używa pliki cookies, jedynie w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Nasza polityka prywatności. OK