twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Rupatadyna w leczeniu pokrzywki i alergicznego nieżytu nosa (ANN)

Alergiczny nieżyt nosa i pokrzywka są przykładami reakcji typu natychmiastowego, w której to można wyróżnić fazę wczesną (znaczącą rolę odgrywa tu histamina, wywołująca m.in. świąd, kichanie) i późną (z udziałem m.in. PAF odpowiedzialnego za przekrwienie i obrzęk). W celu skutecznego leczenia tych jednostek chorobowych warto zastosować lek, który będzie skuteczny w obu tych fazach. Przykładem takiej molekuły jest rupatadyna, która należy do leków przeciwhistaminowych II generacji. Ma podwójny mechanizm działania: blokuje receptory histaminowe oraz receptory dla czynnika aktywującego płytki, redukując tym samym objawy wczesnej i późnej fazy reakcji alergicznej.

Pokrzywka charakteryzuje się występowaniem bąbli pokrzywkowych i/lub obrzęku naczynioruchowego. Bąble pokrzywkowe to przelotne, powierzchowne, swędzące, blade wykwity o rumieniowej otoczce. Ustępują w ciągu kilku godzin. Obrzęk naczynioruchowy natomiast sięga tkanki podskórnej i warstwy podśluzówkowej. Charakteryzuje się bladym zabarwieniem, większą bolesnością i utrzymuje się dłużej w porównaniu do bąbla pokrzywkowego. Szacuje się, że u połowy pacjentów występują tylko bąble pokrzywkowe, u 40% – bąble i obrzęk, a u 10% – tylko obrzęk. Ze względu na czas trwania pokrzywkę dzielimy na:

• ostrą,

• przewlekłą.

Ostra pokrzywka trwa do 6 tygodni natomiast przewlekła powyżej 6 tygodni. Ze względu na etiologię patofizjologiczną wyróżnia się pokrzywkę spontaniczną (o wieloczynnikowym podłożu) i fizykalną, indukowaną czynnikami fizycznymi.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Przetwarzamy dane osobowe, takie jak adres IP, unikalny identyfikator, dane przeglądania. Wykorzystujemy te dane jedynie w uzasadnionym interesie biznesowym. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych Twojej przeglądarki internetowej. Strona używa pliki cookies, jedynie w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Nasza polityka prywatności. OK