2022-01-13 Aktualności

Do tej pory na grypę i choroby grypopodobne w Polsce w sezonie 2021/2022 zachorowało ponad 1,5mln osób, a liczba ta dynamicznie rośnie. To właśnie pomiędzy styczniem a marcem każdego roku obserwujemy szczyt zachorowań – tygodniowo przybywa nawet 100 000 nowych przypadków. Dodatkowym czynnikiem motywującym do zaszczepienia się przeciw grypie powinna być rozwijająca się pandemia COVID-19. Dzięki jednoczesnemu szczepieniu przeciw obu chorobom możemy uchronić się przed fluroną (jednoczesnym zakażeniem COVID-19 i grypą), której pierwsze przypadki zostały zdiagnozowane w ostatnich dniach w Europie.

Taka koinfekcja może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji. W październiku 2021 przyjrzeli się im bliżej amerykańscy naukowcy. Według badań, wykonanych na podstawie analizy danych z bazy Optum De-Identified COVID-19 Electronic Health Record, koinfekcja grypą u osób hospitalizowanych z powodu zakażenia COVID-19 była związana z istotnie – bo aż o prawie 10% – zwiększonym odsetkiem niewydolności oddechowej (56,2% vs. 46,6%). Badanie pokazują, że takie podwójne zakażenie nie tylko zwiększa prawdopodobieństwo konieczności zastosowania inwazyjnej wentylacji mechanicznej (takiego zabiegu wymagało aż 12,8% osób przechodzących koinfekcję, podczas gdy wśród osób hospitalizowanych wyłącznie z powodu zakażenia COVID-19 odsetek ten wynosił 9,8%), ale przede wszystkim zwiększa ryzyko przeniesienia na oddział intensywnej terapii (27,3% osób zakażonych COVID-19 i grypą). Tak poważnych konsekwencji wynikających z podwójnego zakażenia może być znacznie więcej. Należy zauważyć, że choć badanie przeprowadzone było w okresie stosunkowo niskiej częstości występowania zakażeń grypą, jego wyniki są zdecydowanie niepokojące.

 

Jednoczesne szczepienie przeciw grypie i COVID-19 proste i dostępne

Nigdy jeszcze szczepienia przeciw grypie nie były w naszym kraju tak proste i tak łatwo dostępne. W tym roku ochronienie się przed grypą poprzez zaszczepienie się jest jeszcze prostsze niż w latach poprzednich. Od 23 listopada na mocy podpisanej przez Ministra Zdrowia nowelizacji rozporządzenia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022, wszystkim osobom, które ukończyły 18 lat, przysługuje zupełnie DARMOWA  szczepionka przeciw grypie. Co ważne, nie potrzebujemy ani recepty, ani skierowania.

Szczepienie przeciw grypie można połączyć ze szczepieniem przeciw COVID-19. Mija właśnie pół roku, odkąd sporo roczników przyjęło drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19, tak więc wielu z nas uda się w najbliższych dniach i tygodniach przyjąć trzecią dawkę preparatu. Warto wykorzystać tę okazję i poprosić o jednoczesne zaszczepienie przeciw grypie (prawdopodobnie ta opcja zostanie nam zaoferowana w punkcie szczepień, jeśli jednak propozycja nie padnie, warto upomnieć się o szczepionkę przeciw grypie – mamy do niej pełne prawo).

Do szczepień zachęcają również eksperci, m.in. prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy: Szczepienia przeciw grypie i przeciw COVID-19 mogą zostać przyjęte jednocześnie, w tym samym dniu, trzeba tylko szczepić w dwa różne miejsca. Jest to całkowicie bezpieczne i te dwa szczepienia w żaden sposób się nie wykluczają. Warto też podkreślić, że szczepionka przeciw grypie przyjęta np. rok temu już nas nie ochroni. Najsilniejsze działanie szczepionki obserwujemy  miesiąc po jej podaniu. Potem każdego miesiąca liczba przeciwciał zmniejsza się o około 10% – po roku nie mamy już prawie żadnych i szczepienie trzeba powtórzyć.

Aby zaszczepić się przeciw grypie, wystarczy wykonać 2 proste kroki:

  1. Zgłosić się do wybranego przez siebie dowolnie punktu szczepień i umówić termin:  https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype
  2. Wypełnić krótkie oświadczenie o spełnianiu warunku uprawniających do nieodpłatnego szczepienia.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o