2022-04-21 Artykuł
Choroby żylne, w tym hemoroidy, to powszechne zjawisko. Nie ma jednej przyczyny ich występowania, a ich obecność może znacząco obniżać jakość życia. Medycyna naturalna dysponuje wieloma, znanymi od wieków surowcami roślinnymi, które mają udokumentowane właściwości działania na hemoroidy. Są wśród nich m.in. Aesculus hippocastanum, Hammamelis virginiana, Ruscus aculeatus i Matricaria recutita. Dzięki zawartości składników uszczelniających naczynia i poprawiających krążenie żylne znajdują one zastosowanie w terapii hemoroidów.
Zgodnie z oficjalnymi danymi, częstość występowania patologicznych zmian w obrębie hemoroidów wynosi od 5% do 11%. Warto jednak wiedzieć, że duża część osób nie zgłasza się z tego typu problemami do lekarza – głównie z powodu wstydu. Z tego też względu nierzadko pierwszym punktem, do którego po pomoc udają się osoby z chorobą hemoroidalną, jest apteka.
Termin hemoroidy pochodzi od słów łacińskich i greckich, a oznacza „podatny na uwalnianie krwi”. Pierwsze wzmianki o hemoroidach znaleźć można już w Kodeksie Hammurabiego, pochodzącym z przełomu XVIII i XVII w. p.n.e.

Copyright © Medyk sp. z o.o