2022-09-07 Aktualności

We wrześniu nie tylko dzieci wróciły do szkół. Rozpoczął się również sezon szczepień przeciwko grypie 2022/2023. Przedstawiciele zawodów medycznych – pediatrzy, epidemiolodzy, pulmonolodzy, lekarze rodzinni oraz pielęgniarki i położne – wystosowali z ramienia Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy (OPZG) rekomendacje zmian systemowych oraz apel do rodziców, aby zaszczepili swoje dzieci przeciwko grypie.

Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia, co trzecie dziecko choruje corocznie na grypę. Jednocześnie najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym sposobem na walkę z wirusem jest szczepienie profilaktyczne.

Polski Program Szczepień Ochronnych zaleca powszechne szczepienia przeciwko grypie, a Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje, aby usłudze szczepiennej poddawano dzieci już od 6. miesiąca życia. 

 

Apel do rodziców

Przedszkola i szkoły są sprzyjającymi miejscami do szybkiego rozprzestrzeniania się patogenów. Wirus przenosi się drogą kropelkową, poprzez bezpośredni kontakt z chorymi i zakażonymi przedmiotami. Zaszczepienie już co piątego dziecka mogłoby zmniejszyć występowanie grypy w całej populacji o połowę. Z tego powodu przedstawiciele środowiska medycznego apelują: Rodzice, szczepcie swoje dzieci!

Przed szczepieniem należy poddać dziecko kwalifikacji lekarskiej w placówce opieki zdrowotnej i uzyskać receptę, a następnie kupić szczepionkę dla dziecka w aptece i wrócić do lekarza POZ. Sama usługa szczepienna jest darmowa. Jedyny koszt, jaki należy ponieść, to samej szczepionki. W sezonie szczepień przeciwko grypie 2022/2023 szczepionki będą dostępne dla dzieci z refundacją 50%.

 

Rekomendacje

Rada Ekspertów OPZG mówi otwarcie: Należy zaszczepić dzieci i wprowadzić zmiany systemowe temu służące! Dzieci chorują na grypę trzykrotnie częściej niż dorośli, przez co stanowią główne źródło zakażenia wirusem grypy dla otoczenia. Model wizyty szczepiennej dziecka w Polsce można uprościć i skrócić. Rozwiązaniem mogłaby być realizacja szczepień przeciwko grypie w szkołach. Wymagane jest zatem wprowadzenie zmian systemowych, które by na to pozwoliły.

Apel medyków do rodziców oraz rekomendacje dotyczące szczepień dzieci przeciwko grypie są dostępne na stronie www.opzg.pl

 

Copyright © Medyk sp. z o.o