2023-03-03 Aktualności

10 lat temu wystartował program „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, poświęcony edukacji żywieniowej przyszłych rodziców i opiekunów najmłodszych dzieci w Polsce. Wyniki badań dotyczących sposobu żywienia i stanu odżywienia najmłodszych dzieci w Polsce zrealizowanych przez Instytut Matki i Dziecka w 2011 r. wskazywały wyraźnie: 90% badanych dzieci spożywa za dużo soli, a 80% – za dużo cukru, ponadto 80% dzieci ma dietę zbyt ubogą w wapń i witaminę D. Równie alarmujące były wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” – prawie 60% dzieci w wieku 12 miesięcy zbyt wcześnie otrzymuje żywność, która nie jest przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci. Badania te stały się fundamentem dla powołania programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, który powstał z inicjatywy Fundacji Nutricia i uzyskał poparcie licznych partnerów.

 

1000 pierwszych dni życia dziecka, już od poczęcia przez pierwsze lata życia, ma fundamentalne znaczenie dla jego zdrowia teraz i w przyszłości. To okres najintensywniejszego rozwoju i wzrostu w ciągu całego życia. Prawidłowe żywienie w tym kluczowym okresie to najlepszy sposób na wykorzystanie niepowtarzalnego okna możliwości w rozwoju człowieka. Kształtują się wtedy mechanizmy odpowiedzialne za prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny dziecka oraz jego kondycja zdrowotna.

W ciągu 10 lat portal https://1000dni.pl zanotował ponad 30 milionów odsłon, a z publikowanymi treściami zapoznało się już niemal 12,5 ml. użytkowników!

W ramach obchodów jubileuszu 10 lat programu dr Ewa Miśko-Wąsowska, pediatra, przygotowała 10  praktycznych zasad dla rodziców na 1000 pierwszych dni życia dziecka. Wiedzę na ich temat można pogłębić, sięgając do publikacji na stronie programu.

– Z okazji urodzin programu dzielę się 10  najważniejszymi zasadami, jakie dostrzegam w żywieniu najmłodszych dzieci. Kluczem do zadbania o zdrowie dziecka teraz i w przyszłości jest troska, edukacja i wiedza. Pracując na co dzień z rodzicami wiem, że bardzo często martwią się na zapas. Chciałabym przy okazji tego wyjątkowego jubileuszu życzyć wszystkim rodzicom zdrowia dla ich dzieci oraz satysfakcji z rozwoju maluchów w najważniejszym etapie ich życia – komentuje dr Miśko-Wąsowska.

Copyright © Medyk sp. z o.o