2018-04-06 Aktualności

CZAS NA WZROK 40+

Kampania edukacyjna

Trwa ogólnopolska kampania edukacyjna CZAS NA WZROK 40+ poświęcona prezbiopii – pogarszaniu się widzenia wraz z wiekiem. Choć prezbiopia to przypadłość, która dotyka niemal wszystkich po czterdziestce, wiedza o niej jest w naszym społeczeństwie wciąż bardzo niewielka. Na prezbiopię cierpi niemal 100% osób po 40. r.ż. Prawie każda z nich odczuwa wyraźne pogorszenie wzroku, które nastąpiło wraz z wiekiem, a 86% wiąże ten stan rzeczy z przekroczeniem progu 40 lat. Jednocześnie tylko co dziesiąty badany słyszał o istnieniu prezbiopii.

Ekspert kampanii, optometrysta Paweł Szczerbiński: "Terminem „prezbiopia” określamy fizjologiczne zmiany zachodzące z wiekiem w układzie wzrokowym. Jeśli uważnie rozejrzymy się wokoło, zauważymy, że faktycznie problem ten jest powszechny: ktoś w tramwaju czyta gazetę, trzymając ją w wyciągniętej ręce, ktoś wyciąga rękę oglądając produkty w sklepie – to ikoniczne wręcz przypadki prezbiopii, którą czasem żartobliwie nazywa się „długoręcznością”. Prezbiopia najczęściej objawia się utrudnionym widzeniem z bliska. Następnie nakładają się na to inne objawy: gorzej widzimy w niepełnym oświetleniu, oko wolniej przestawia się z jednej odległości na inną, a nierzadko też słabiej widzimy przedmioty położone daleko. Co ciekawe, nie u wszystkich zmiany te dają podobne odczucia. Trafiają do mnie często osoby po czterdziestce, które jeszcze nie zauważają problemów z widzeniem z bliska, ale na przykład zgłaszają, że potrzebują okularów do pracy z komputerem. Wykonujemy badanie optometryczne, by dobrać odpowiednie szkła, a wyniki jednoznacznie wskazują na początki prezbiopii. Osoba taka może twierdzić, że problem jej nie dotyczy, ale wyniki badań pokazują co innego. Dlatego zawsze namawiam czterdziestolatków do regularnych badań wzroku, które pozwolą wychwycić prezbiopię odpowiednio wcześnie".

 

Prezbiopia to naturalny proces fizjologiczny. Nie można jej ani wyleczyć, ani  jej zapobiec.

Paweł Szczerbiński: "Fakt, że prezbiopia nie jest chorobą, to kluczowa kwestia w korekcji tej przypadłości. Osoby, którym diagnozuję prezbiopię w badaniu optometrycznym, często pytają, czy zamiast okularów mogą zastosować jakąś specjalną dietę, suplementy czy krople do oczu, aby cofnąć zachodzące w ich oku zmiany. Albo czy mogą w jakiś sposób odciążyć wzrok. Niestety nie. Choć uważam, że zdrowy tryb życia nikomu nie zaszkodzi, podobnie jak przerwy w pracy z komputerem, żadna z tych rzeczy nie zapobiegnie prezbiopii ani jej nie powstrzyma. Mając prezbiopię, powinniśmy sięgnąć po odpowiednio dobraną metodę korekcji".

 

Obecnie najlepszą z dostępnych na rynku metod korekcji prezbiopii są szkła progresywne. 

Paweł Szczerbiński: "Okulary progresywne to specjalistyczny produkt, który w jednej soczewce łączy różne strefy widzenia. W praktyce można je porównać do kilku par okularów połączonych w jedną, umożliwiającą widzenie z bliska, daleka i na odległości pośrednie. Nosząc okulary progresywne, nie potrzebujemy już osobnych okularów do wykonywania różnych czynności. Szkła progresywne gwarantują komfort w codziennym życiu z prezbiopią, a jeśli są dobrze dobrane, można zapomnieć o problemie z oczami i znowu poczuć się, jakby się miało 20 lat". 

Copyright © Medyk sp. z o.o