twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Legalne użytkowanie konopi nadal niebezpieczne

Ustawa legalizująca w Polsce marihuanę do celów medycznych weszła w życie w listopadzie 2017 r. Dzięki temu konopie medyczne od stycznia 2019 r. dostępne są na polskim rynku. Pomimo tego poziom wiedzy na ich temat jest w Polsce bardzo niski. Według doniesień medialnych w ostatnim czasie doszło do zatrzymania pacjenta stosującego terapię z wykorzystaniem legalnie zakupionych konopi medycznych. Jednocześnie zabezpieczono dużą ilość suszu, uniemożliwiając tym samym choremu dalszą terapię. Powodem zatrzymania było podejrzenie posiadania substancji zabronionych, czyli marihuany rekreacyjnej.

Spectrum Therapeutics jest jedynym jak dotąd podmiotem, który dystrybuuje konopie medyczne w Polsce. Pacjenci mogą je zakupić w aptekach, wyłącznie na receptę. Od momentu wprowadzenia na rynek tego produktu prowadzi szkolenia skierowane do lekarzy i farmaceutów. Przedstawiciele spółki widzą jednak potrzebę opracowania i wdrożenia kampanii edukacyjnej, obejmującej zarówno lekarzy, jak i farmaceutów oraz służby mundurowe.

Anna Słocka z Centrum Leczenia Medycznymi Konopiami Medicana zwraca uwagę, że efekty zarekwirowania pacjentowi konopi medycznych podczas terapii można porównać do odebrania insuliny osobie chorej na cukrzycę. Dodatkowo wskazuje, że w Polsce znajduje się aż ponad 300 tys. osób potrzebujących terapii konopiami medycznymi. Substancje te często są jedynym środkiem leczniczym, który niweluje ból chorego, np. cierpiącego na chorobę nowotworową, padaczkę czy stany lękowo-depresyjne, z którymi to właśnie boryka się ostatnio zatrzymana osoba. 

Udało nam się bardzo szybko wyjaśnić przypadek osoby zatrzymanej przez policję. Jest to nasz pacjent, który legalnie nabył sporą ilość konopi medycznych i wykorzystuje je w swojej terapii. Zakupiony susz jako jedna z niewielu substancji może przywrócić mu akceptowalny komfort życia. Niestety, aktualnie nie może korzystać z zakupionych konopi medycznych, ponieważ są zabezpieczone przez policję. Ustaliliśmy ze Spectrum Therapeutics, że Medicana pokryje koszt następnej konsultacji medycznej pacjenta, a spółka zrekompensuje mu stratę poprzez pokrycie kosztów zakupu kolejnego opakowania suszu mówi Anna Słocka z Centrum Leczenia Medycznymi Konopiami Medicana.

W odpowiedzi na ostatni przypadek nagłośniony w mediach Spectrum Therapeutics podpowiada, jak pacjenci używający konopi medycznych mogą zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych skutków ewentualnego zatrzymania przez policję z powodu podejrzenia posiadania niedozwolonych substancji:

1. Przed zrealizowaniem recepty w aptece, bezpiecznie jest najpierw wykonać zdjęcie recepty i w ten sposób udokumentować powód posiadania konopi.

2. Należy zachować rachunek z apteki, który jest dowodem nabycia konopi medycznych w aptece.

3. Podczas zatrzymania przez policję najszybszą drogą weryfikacji jest wskazanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu lekarza, który wypisał naszą receptę, lub adresu apteki, w której ją zrealizowaliśmy.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności. OK