2013-05-27 Aktualności

Współczesne doustne środki antykoncepcyjne, zawierające bardzo niskie dawki estrogenów, mogą przyczyniać się do zwiększenia częstości występowania przewlekłych zespołów bólowych miednicy u młodych kobiet – sugerują wyniki nowego badania. Przedstawione zostały one na corocznym zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego (Amercican Urological Association). Niskie dawki estrogenów, które powodują zmiany w stężeniu estradiolu w surowicy, zmiany poziomu wolnego testosteronu, receptorów hormonalnych oraz mają niekorzystny wpływ na śluzówkę, według badaczy szczególnie przyczyniają się do występowania vulvodynii.

          W badaniu wykorzystano odpowiedzi 957 młodych kobiet z 2 uniwersytetów na rozsyłane drogą elektroniczną ankiety. Zakwalifikowano je do jednej z trzech grup. Pierwszą grupę stanowiły kobiety nieprzyjmujące doustnej antykoncepcji, drugą - kobiety stosujące doustne środki z zawartością etynyloestradiolu w dawce 20 µg lub mniejszej, a trzecią grupę - stosujące doustne środki z zawartością etynyloestradiolu powyżej 20µg. Ból był klasyfikowany według miejsca oraz okoliczności wystąpienia.

            Niskoestrogenowe preparaty istotnie częściej powodowały objawy odpowiadające kryteriom diagnozy przewlekłego bólu miednicy niż w przypadku niestosowana doustnej antykoncepcji (p=-0.045). Co więcej, stosowanie środków z normalną zawartością estrogenów wiązało się z rzadszym występowaniem dolegliwości bólowych. Kobiety przyjmujące niskodawkowe preparaty skarżyły się także na częstsze występowanie bólu podczas stosunku seksualnego niż kobiety niestosujące doustnej antykoncepcji (25,2% vs 12,4%, p= 0.002). Podobnie jak w poprzednim przypadku wartości te były podobne dla grupy bez antykoncepcji i z normalnymi dawkami estrogenów.

            Kobiety z przewlekłym bólem miednicy stosujące doustną antykoncepcję są częstymi pacjentkami ośrodków zajmujących się leczeniem tego typu schorzeń i przeważnie są odsyłane od lekarza do lekarza, zanim otrzymają odpowiednią terapią. Po zastosowaniu leczenia 0,03% estradiolem i 0,1% testosteronem dwa razy dziennie przez 3 miesiące, dolegliwości te często ustępują. Informacje o możliwości wystąpienia tego zespołu niestety nie są dyskutowane z kobietami ani umieszczane na ulotce dołączanej do produktu leczniczego

Copyright © Medyk sp. z o.o