2021-09-29 Aktualności

Światowy Dzień Serca #WorldHeartDay został zainicjonowany 21 lat temu przez World Heart Federation, którego członkiem jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Jak co roku Polskie Towarzystwo Kardiologiczne aktywnie włącza się w obchody Święta Serca, przypominając Polakom jak ważna jest profilaktyka i zdrowy styl życia. Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią nadal najczęstszą przyczynę zgonów na świecie. Ich głównymi przyczynami są m.in. niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, ale także uwarunkowania genetyczne i zaburzenia gospodarki lipidowej. Regularne badania gwarantują wczesne wykrycie nieprawidłowości, co daje szanse na wyzdrowienie – im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym będzie ono skuteczniejsze.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia pandemia COVID-19 pogorszyła statystyki, ponieważ w 2020 r. względem 2019 r. odnotowano niemal 17-procentowy przyrost zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych, co jest największym przyrostem spośród innych chorób przewlekłych, w tym onkologicznych.

Należy przyspieszyć przyjmowanie pacjentów z chorobami serca do szpitali, zwiększyć liczbę zabiegów i operacji, w pełni otworzyć dla pacjentów gabinety w przychodniach i poradniach. Ważne są również medialne kampanie informacyjne, zachęcające pacjentów do prowadzenia zdrowego stylu życia, a także propagowanie szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 – bez szczepień możemy znowu znaleźć się w sytuacji, która miała miejsce w 2020 r. – wskazuje prof. Adam Witkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. 

Z kolei prof. Przemysław Mitkowski, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wyjaśnia, że odwrócenie trendu wydłużenia życia oraz zwiększenie śmiertelności sercowo-naczyniowej nie w każdym wypadku możemy tłumaczyć pandemią COVID-19, ale jej skutki widoczne są wśród chorych cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe. Serce nie zaczeka – to nie tylko motto tegorocznego XXV Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który rozpoczął się 22 września i potrwa do 2 października, ale także wyzwanie dla nas wszystkich, dlatego apelujemy o niebagatelizowanie objawów, bólów w klatce piersiowej i niezwłoczne zgłaszanie się do szpitali, a jeśli to konieczne wezwanie pogotowia. Nieleczony zawał serca jest obarczony 40-procentową śmiertelnością, a leczony 5-procentową, czyli aż ośmiokrotnie mniejszą” – dodaje prof. Mitkowski.

W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Serca Polskie Towarzystwo Kardiologiczne kontynuuje działania w sferze medialnej i wirtualnej. Planowane są m.in. artykuły edukacyjne publikowane w mediach ogólnopolskich, regionalnych i mediach społecznościowych oraz wywiady z ekspertami. Materiały edukacyjne na temat chorób sercowo-naczyniowych dostępne są również na stronach portali edukacyjnych dla pacjentów i ich opiekunów przygotowanych przez ekspertów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego: copozawale.pl, arytmiagroziudarem.pl, slabeserce.pl, copozatorze.pl. W tym roku (tak jak i w ubiegłym) PTK łączy się ponownie z innymi krajami w akcji iluminacji świetlnej znaczących obiektów, wychodząc z inicjatywą podświetlenia fasady Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie 29 września.

Copyright © Medyk sp. z o.o