2021-10-07 Aktualności

Azelastyna łagodzi objawy COVID-19

URSAPHARM ogłasza wyniki badań

Firma URSPHARM przeprowadziła badanie kliniczne, którego celem była ocena zdolności azelastyny (dotychczas powszechnie stosowanej jako środek antyalergiczny w postaci aerozolu do nosa) w ograniczaniu lub zatrzymywaniu rozwoju infekcji wywołanej koronawirusem w jamie nosowej. Wyniki badania potwierdziły, że substancja zmniejsza tzw. miano wirusa w nosogardzieli zakażonych pacjentów i prowadzi do złagodzenia objawów COVID-19.

Medycyna i farmakologia szukają skutecznych metod na minimalizację lub zatrzymanie skutków COVID-19. Producent leków URSPHARM przy współpracy ze Szpitalem Uniwersyteckim w Kolonii, firmą CEBINA GmbH (Central European Biotech Incubator and Accelerator) z Wiednia oraz ClinCompetence z Kolonii ogłosił właśnie wyniki swoich prac w formie wstępnego raportu. 

Pełna ocena danych wynikających z badania jest w toku, ale już teraz chcemy podzielić się tymi odkryciami przed zakończeniem procesu niezależnej oceny publikacji – mówi prof. Ralph Mösges z ClinCompetence. Naukowcy prowadzą dalszą ocenę danych, w tym potencjalnego wpływu azelastyny na objawy związane z „długim Covid-19”, które zostaną przedstawione w publikacji naukowej.

Wiele firm farmaceutycznych bada nowe metody i opcje leczenia zakażeń wirusem SARS-CoV-2 z użyciem leków. W tym kontekście ocenie poddawane są również znane i dostępne substancje czynne, aby ustalić, czy wykazują działanie przeciwwirusowe. Uzyskano już obiecujące dane z kilku innych badań klinicznych dotyczących antyalergicznego składnika czynnego, azelastyny. Bardzo się cieszymy, że jego skuteczność potwierdzona została także w naszym badaniu — mówi dr Michael Flegel, dyrektor ds. rozwoju w firmie URSAPHARM.

 

 

Copyright © Medyk sp. z o.o