2024-01-19 Aktualności

W polskich aptekach dostępny jest już nowy lek tirzepatyd (Mounjaro), który można zastosować u pacjentów w leczeniu choroby otyłościowej.  Pojawienie się tirzepatydu w Polsce to wiadomość, na którą czekało z pewnością wiele osób. Jednak warto wspomnieć o tym, że koszt terapii tym lekiem to obecnie ponad 1100 zł już w pierwszym miesiącu leczenia. Bariera cenowa może wielu osobom uniemożliwiać rozpoczęcie leczenia tym lekiem. Terapia dostępnymi dotąd w Polsce analogami GLP-1 jest tańsza. Dodatkowo niektórych pacjentów może odstraszać fakt, że na ten moment w Polsce dostępny jest tylko lek w fiolkach, a nie w automatycznych wstrzykiwaczach. Oznacza to konieczność samodzielnego pobrania leku z fiolki w strzykawkę i wykonania iniekcji  mówi Zuzanna Przekop, wiceprzewodnicząca sekcji dietetyki Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego oraz dyrektorka w dziale badań i rozwoju Holi Health, kliniki zdrowia metabolicznego.

Do tej pory możliwości farmakologicznego leczenia otyłości w Polsce były ograniczone do tylko jednego leku – Saxenda. Pozostałe leki, m.in. Ozempic czy Wegovy, musiały być przepisywane off-label, czyli poza wskazaniami medycznymi określonymi w charakterystyce produktu leczniczego. 

– W najbliższych tygodniach na pewno będzie się mówić wiele o skuteczności tirzepatydu, jego skutkach ubocznych, cenie, dostępności… Warto przy każdej okazji przypominać o tym, że leki te muszą być przyjmowane pod kontrolą lekarza i dietetyka. Zmiana nawyków żywieniowych w trakcie stosowania leczenia jest konieczna, aby móc utrzymać długoterminowe efekty redukcji masy ciała –  podkreśla Zuzanna Przekop.

Copyright © Medyk sp. z o.o