twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Zaburzenia homeostazy potasowej i magnezowej

Potas i magnez to ważne kationy wewnątrzkomórkowe, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Utrzymanie prawidłowych stężeń tych pierwiastków w organizmie jest istotne, przy czym negatywny wpływ na zdrowie wywiera zarówno ich deficyt, jak i nadmiar. Suplementacja magnezu i potasu jest wskazana w określonych jednostkach chorobowych, a w przypadku potasu powinna być stosowana pod kontrolą lekarską.
Szczególna rola potasu i magnezu w organizmie wynika z ich zaangażowania w utrzymanie potencjału błonowego, będącego warunkiem pobudliwości komórek. Jony potasu mogą swobodnie dyfundować przez błonę komórkową, jednak dzięki zależnej od ATP pompie sodowo-potasowej są one stale, aktywnie wpompowywane do cytoplazmy, natomiast jony sodu są dzięki tej pompie aktywnie usuwane na zewnątrz komórki (trzy usuwane jony sodu wymieniane są na trzy kationy potasu).
W efekcie wnętrze komórki jest ujemnie naładowane w stosunku do płynu zewnątrzkomórkowego, a wytworzony w ten sposób potencjał spoczynkowy umożliwia przewodzenie impulsów nerwowych, będących tak naprawdę falą depolaryzacji błony neuronu, związaną z otwarciem kanałów sodowych i gwałtownym napływem sodu do wnętrza komórki.

 

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności. OK