twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Farmakoterapia bólu ostrego i przewlekłego w podstawowej opiece zdrowotnej

Ból jest przykrym i negatywnym wrażeniem zmysłowym oraz emocjonalnym, powstającym pod wpływem bodźców uszkadzających tkankę lub zagrażających jej uszkodzeniu. Ból znacząco obniża jakość życia ludzi i wiąże się z zaburzeniem w codziennym funkcjonowaniu. Większość pacjentów zgłasza się z dolegliwościami bólowymi najpierw do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. W celu wdrożenia właściwej farmakoterapii zalecane jest stosowanie skal oceny bólu (numerycznej – NRS, wizualno-analogowej – VAS, słownej – VRS, Wonga-Bakera – wpływu na zachowanie), a także postępowanie zgodnie z trójstopniową drabiną analgetyczną WHO (stopień I – leki nieopioidowe, w tym niesteroidowe leki przeciwzapalne, stopień II – słabe opioidy, stopień III – silne opioidy). Na każdym stopniu drabiny do leków przeciwbólowych mogą być dołączone koanalgetyki (leki przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe, miorelaksanty), które wzmacniają efekt stosowanej farmakoterapii.

W każdym przypadku, jeśli jest to możliwe, oprócz postępowania objawowego powinno być stosowane leczenie przyczynowe. W celu właściwego sklasyfikowania i dokonania oceny klinicznej powinien być uwzględniony opis bólu podawany przez pacjenta (np. ból „kłujący” lub „ściskający”), jego lokalizacja, reakcja osoby chorej na ból, wpływ na ogólną sprawność i charakterystyka czasowa występującego bólu. Dobór analgetyków musi być przeprowadzony przy przeanalizowaniu chorób współistniejących i przeciwwskazań do planowanych w terapii leków.
Schemat farmakologicznego leczenia bólu został wprowadzony przez Światową Organizację Zdrowia (ang. WHO – World Health Organisation) w 1986 r. Kluczowym elementem tej strategii jest pomiar natężenia bólu, a także indywidualnie prowadzona farmakoterapia z uwzględnieniem patomechanizmu powstawania tego nieprzyjemnego odczucia. Ważne są również mechanizmy farmakodynamiczne stosowanych preparatów.

 

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Przetwarzamy dane osobowe, takie jak adres IP, unikalny identyfikator, dane przeglądania. Wykorzystujemy te dane jedynie w uzasadnionym interesie biznesowym. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych Twojej przeglądarki internetowej. Strona używa pliki cookies, jedynie w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Nasza polityka prywatności. OK