2021-05-26 Artykuł

Organizm człowieka to złożony mechanizm. Dużą rolę w jego prawidłowym funkcjonowaniu odgrywają jelita. Prawidłowe funkcjonowanie jelit uzależnione jest między innymi od obecności błonnika pokarmowego. Wpływa on pozytywnie na perystaltykę, zapobiega zaparciom i pomaga we wzroście naturalnej mikroflory jelitowej. Cennymi źródłami błonnika pokarmowego są: plantago ovata i linum usitatissimum.

Poza funkcją trawienną jelita odgrywają również ważną rolę w pozbywaniu się niepotrzebnych resztek pokarmowych z organizmu. Odpowiada za to funkcja motoryczna jelit i związane z nią skurcze mięśniówki gładkiej. Jednakże i w tego rodzaju działalności niezbędna jest jelitom obecność odpowiedniej mikroflory jelitowej, a także substancji pozytywnie wpływających na mechanizmy przesuwania treści pokarmowwe.

Do niezwykle ważnych, a wydaje się, że zbyt rzadko podkreślanych funkcji jelit należy również udział w prawidłowym przebiegu procesów odpornościowych. Wart podkreślenia jest fakt, że 70% komórek odpowiedzialnych za produkcję IGa znajduje się właśnie w jelitach. Co więcej – liczne badania dowodzą, że istnieje silna zależność między poprawnością funkcjonowania układu immunologicznego a składem jakościowym i ilościowym mikroflory jelitowej. Jak zatem widać, jelita to złożony mechanizm; dbanie o ich prawidłowe funkcjonowanie powinno być dla nas priorytetem.

Copyright © Medyk sp. z o.o