twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Migrena jest kobietą

Dorosłe kobiety chorują na migrenę 2-3 razy częściej od dorosłych mężczyzn. Rozpowszechnienie migreny w populacji  kobiet szacuje się na ok. 18%. Jak wynika z badań, że jedna na cztery kobiety przynajmniej raz w życiu doświadczy napadu migreny, a aż 85% osób cierpiących na migrenę przewlekłą to właśnie kobiety. Migrena jest trzecią najczęściej występującą chorobą na świecie. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią ok. 11% populacji. 

Migrena jest przewlekłą chorobą neurologiczną charakteryzującą się nawracającymi napadami silnego bólu głowy, który – jeżeli jest pojedynczy – u osób dorosłych może trwać do 72 godzin. Z reguły ból ma charakter pulsujący i pojawia się jednostronnie. Często towarzyszą mu nudności i wymioty oraz wrażliwość na światło, hałas i zapach. Dodatkowo ból istotnie pogarsza się pod wpływem zwykłej aktywności fizycznej.  Wszystko to powoduje, że migrena jest jednym ze schorzeń mających duży wpływ na życie pacjenta i w znacznym stopniu obniża jego zdolność do normalnego, codziennego funkcjonowania. Według Badania Globalnego Obciążenia Chorobami (Global Burden Disease Study, 2013) migrena została uznana za szóstą co do istotności przyczynę lat utraconych z powodu niepełnosprawności na świecie.

Wykazano, że ataki migreny mogą mieć związek z wahaniami stężenia estrogenów oraz zmianami stosunku poziomu estrogenów do progesteronu. Miesiączka, ciąża i menopauza oraz stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych i hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) mogą wpływać na występowanie migren. Pewną rolę mogą odgrywać też u części chorych czynniki genetyczne. 

 

Wpływ migreny na życie chorych

Szacuje się, że napady choroby „zabierają” 5,3% czasu z życia pacjenta, a destrukcyjny wpływ migreny na życie może dotyczyć nawet połowy społeczeństwa, ponieważ skutki tej choroby odczuwa nie tylko sam pacjent, ale także jego otoczenie.

Badanie ankietowe przeprowadzone przez InSite Consulting, na wniosek i przy wsparciu finansowym firmy Teva, wykazało jak duży może być wpływ choroby na życie pacjentów z migreną. W badaniu 97% pacjentów w Polsce twierdzi, że choroba ma wpływ na jakość ich życia. Niemal dwie trzecie (63%) pacjentów uważa, że jego migrena ma wpływ na partnera, a ponad połowa (54%) widzi wpływ na dzieci. Około 2 na 3 rodziców z migreną twierdzi, że nie jest w stanie zapewnić bezwarunkowej opieki rodzicielskiej swojemu dziecku (63%), a co czwarty (24%) uważa, że rzutuje to na wyniki w nauce ich dzieci Migrena odciska piętno na wiele aspektów życia chorego: u połowy pacjentów w Polsce ma wpływ na pełnienie obowiązków domowych (56%), życie intymne (44%), spełnianie się w pracy (51%), w roli życiowego partnera czy przyjaciela (52%).

 

Choroby neurologiczne, a wśród nich – znacząco – migrena, stają się coraz większym obciążeniem dla społeczeństwa. W trakcie ataków pacjenci nie są w stanie funkcjonować w codziennym życiu i są wykluczeni z większości aktywności społecznych. Konsekwencją są wysokie koszty bezpośrednie i pośrednie bólów głowy, związane z absencją i prezentyzmem w pracy oraz wpływem na otoczenie chorego – rodzinę i dzieci, współpracowników. Stan wiedzy specjalistów dotyczący migreny jest coraz obszerniejszy, a dostępne formy terapii, w tym zapobiegania napadom migreny, coraz nowocześniejsze i – miejmy nadzieję – skuteczniejsze. Tym bardziej martwi fakt, że migrena wciąż dla większości społeczeństwa pozostaje niezrozumiałą i wyimaginowaną, wstydliwą ułomnością. Życie z migreną to ogromne wyzwanie. Pomóżmy osobom  obarczonym migreną i skierujmy ich do specjalisty w celu odpowiedniej diagnostyki i – zwłaszcza – doboru właściwego leczenia. Społeczeństwo natomiast informujmy o problemie obezwładniającego bólu głowy, jego społecznej skali, konsekwencjach dla życia chorego i jego otoczenia. Ponieważ problem w większości dotyczy pań, zadbajmy o nie szczególnie w ich święto – apeluje prof. dr hab. n. med. Wojciech Kozubski

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Przetwarzamy dane osobowe, takie jak adres IP, unikalny identyfikator, dane przeglądania. Wykorzystujemy te dane jedynie w uzasadnionym interesie biznesowym. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych Twojej przeglądarki internetowej. Strona używa pliki cookies, jedynie w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Nasza polityka prywatności. OK