twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Nieleczenie chorób przewlekłych stwarza ogromne zagrożenie

COVID-19

Wskutek fałszywych informacji – rozsiewanych w okresie pandemii koronawirusa – pacjenci przerywają terapię chorób przewlekłych lub sięgają po nieskuteczne sposoby leczenia, wskutek czego rośnie w ich przypadku ryzyko cięższego przebiegu COVID-19 – przestrzegali szefowie polskich towarzystw lekarskich podczas debaty zorganizowanej 13 marca przez PAP, w ramach trwającego przez cały weekend konkursu #FakeHunter Challenge/Szczepienia. Skuteczność w walce z koronawirusem to przede wszystkim profilaktyka. Przy czym nie tylko dystans, maseczki i mycie rąk, ale także właściwe leczenie chorób przewlekłych oraz szczepienia – powiedział prof. Piotr Kuna, past prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Prof. Filip M. Szymański, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych, apelował do Polaków, aby szczególnie w czasie pandemii badali ciśnienie, redukowali masę ciała i zaprzestawali palenia. Te czynniki pogarszają rokowania – mówił prof. Szymański, wskazując, że zdecydowana większość pacjentów (80-90%) umierających z powodu COVID-19 ma choroby współistniejące.

Naukowcy podkreślali, że wskutek fake newsów niektórzy chorzy w Polsce przestawali przyjmować leki na nadciśnienie czy sterydy wykorzystywane w leczeniu chorób płuc. Zdarzało się też, że pacjenci nie zgłaszali się na planowe zabiegi lub badania, bojąc się infekcji. „Te problemy 2022 i 2023 roku będą skutkowały istotnym wzrostem śmiertelności polskiej populacji – przestrzegał prof. Filip M. Szymański.

Zdaniem prof. Krzysztofa Tomasiewicza, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, najbardziej szkodliwe są te fałszywe informacje, które promują leki niedziałające na koronawirusa. Taka terapia może powodować działania uboczne, a do tego poddająca się jej osoba – mając poczucie, że jest właściwie leczona – może nie zgłosić się na leczenie szpitalne. Jako przykład prof. Tomasiewicz wskazywał na domową tlenoterapię, która jest pomocna w rekonwalescencji po Covidzie, ale nie we wczesnej fazie choroby. Lekarze podkreślali, że jeżeli dochodzi do duszności i spadku saturacji, to nie można czekać do ostatniej chwili, tylko jak najszybciej jechać do szpitala.

Jako źródło fałszywych informacji naukowcy wskazywali przede wszystkim na użytkowników mediów społecznościowych i internetowych celebrytów. Alarmowali jednak, że do rozsiewania niesprawdzonych newsów przyczyniają się w Polsce również media, które często przedstawiają osoby niebędące specjalistami w dziedzinie epidemiologii jako „ekspertów”. Szefowie towarzystw lekarskich przyznawali, że czasem nawet lekarze podają w publicznych wypowiedziach informacje błędne, nieoparte na wiedzy medycznej.

Prof. Krzysztof Tomasiewicz za bardzo niebezpieczny fakt uznał sensacyjny sposób przekazywania przez media informacji o pojedynczych przypadkach działań niepożądanych po przyjęciu szczepionki, zwłaszcza gdy nie towarzyszy temu informacja o ogólnie korzystnym wpływie szczepień na zdrowie społeczeństwa. Eksperci przestrzegali media przed szukaniem sensacji i wkładaniem „kija w mrowisko” tylko dlatego, że taka informacja „lepiej się sprzedaje niż nudne mówienie o szczepionkach”.

Szczepionki naprawdę ratują życie, dlatego jeżeli tylko możemy, starajmy się ją przyjąć – zaapelował prof. Piotr Kuna.

W historii medycyny jest aż nadto argumentów pokazujących, ile istnień ludzkich uratowano dzięki szczepieniom – dodał prof. Krzysztof Tomasiewicz, wskazując, że nad tworzeniem tego rodzaju szczepionek, które są stosowane na koronawirusa SARS-COV-2, laboratoria na całym świecie pracują nie od czasu wybuchu pandemii, ale już od kilkunastu lat. To nie szczepionki są nowością, tylko Covid – podsumował prof. Tomasiewicz.

Debata szefów towarzystw lekarskich odbyła się w ramach cyklu rozmów i spotkań online poświęconych zjawisku fake newsów na temat szczepień i koronawirusa, zorganizowanych przez Polską Agencję Prasową. Spotkania te towarzyszyły kolejnej edycji konkursu dla internautów #FakeHunter Challenge/Szczepienia: https://fakehunter.pap.pl/challengeII (12-14 marca 2021 r.).

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Przetwarzamy dane osobowe, takie jak adres IP, unikalny identyfikator, dane przeglądania. Wykorzystujemy te dane jedynie w uzasadnionym interesie biznesowym. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych Twojej przeglądarki internetowej. Strona używa pliki cookies, jedynie w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Nasza polityka prywatności. OK