2021-11-23 Aktualności

W listopadzie do aptek trafiają kolejne transze szczepionek przeciw grypie w łącznej liczbie około 300 tys. sztuk. W sumie w sezonie 2021/22 do Polski trafić ma 4-5 mln dawek, z czego 1,36 mln będzie dostępne w aptekach, 760 tys. zostanie przekazane do zakładów opieki zdrowotnej, zaś pozostała część znajdzie się w dyspozycji Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Od wtorku 23 listopada ruszają bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla osób powyżej 18 lat. Szczepienia będą wykonywane do 31 marca 2022 r. lub do wyczerpania zapasów z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Warto podkreślić, że w tym sezonie grypowym dostępnych jest dwa razy więcej szczepionek niż w sezonie 2020/2021, kiedy to zakupiono 2,3 mln dawek. 

Po przeanalizowaniu danych łatwo dostrzec, że począwszy od sezonu 2016/17 można zaobserwować stopniowy wzrost zainteresowania szczepieniami przeciw grypie w naszym kraju. Poziom wyszczepienia przeciw grypie w polskim społeczeństwie od ostatnich pięciu sezonów systematycznie rośnie – w sezonie 2019/20 zaszczepionych było 4,12% rodaków, w kolejnym sezonie zaś już 6,03%. Możemy prognozować, że jeśli wszystkie szczepionki, które dotrą w tym roku do Polski, zostaną wykorzystane, to zaszczepionych będzie już ponad 10% społeczeństwa.

Szczepienia stanowią podstawową broń w walce z grypą, co potwierdzają krajowe i międzynarodowe wytyczne medyczne, które wskazują na zasadność zwiększenia liczby szczepień przeciw grypie, zwłaszcza u dzieci. Dodatkowymi czynnikami motywującymi są szalejąca ciągle pandemia COVID-19 oraz wzrastająca liczba zakażeń wirusem RSV. 

Szczyt zachorowań na grypę przypada pomiędzy styczniem a marcem – najlepiej wykonać szczepienie przed tym okresem, zatem można zaszczepić się nawet w grudniu, a także na początku kolejnego roku, jeżeli tylko będą dostępne szczepionki. Ze względu na to, że objawy COVID-19 i grypy są do siebie bardzo zbliżone, z większym prawdopodobieństwem będzie można wykluczyć zachorowanie na grypę u pacjenta, który był zaszczepiony” – tłumaczy prof. dr hab. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Według szacunków PZH, największy odsetek zaszczepionych przeciw grypie stanowią osoby w wieku 65+. Niepokojące jest, że osoby w wieku produkcyjnym oraz dzieci szczepią się dużo mniej chętnie. W sezonie 2020/21 wśród dzieci do 14. r.ż. 4,3% przyjęło szczepionkę przeciw grypie. Spośród osób w wieku 15-64 lata zaszczepiło się 3,47%, natomiast w grupie 65+ aż 18,4% osób. Jest to o tyle ważne, że to właśnie najmłodsi są rezerwuarem wirusa grypy w społeczeństwie – aż 420 zaszczepionych dzieci chroni 1 dorosłego przed zgonem z powodu grypy. Warto dodać, że ze względu na obniżony układ odpornościowy dzieci są też szczególnie narażone na poważne powikłania pogrypowe.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o