2023-09-14 Aktualności

V Forum Serca Pacjenta

30 września w Poznaniu

Darmowe konsultacje i badania diagnostyczne, spotkania z najwybitniejszymi w Polsce kardiologami, prezentacja najnowszego raportu Porozumienia Organizacji Kardiologicznych, podsumowanie wniosków z badania ankietowego Forum Serce Pacjenta, a także edukacyjne atrakcje dla dorosłych i dzieci – to główne punkty programu V Forum Serce Pacjenta. Doroczne spotkanie kardiologów z osobami ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego oraz ich bliskimi odbędzie się 30 września 2023 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. 

W ramach każdej kolejnej edycji Forum Serce Pacjenta staramy się organizować dla pacjentów oraz ich najbliższych najbardziej praktyczne i przydatne z ich punktu widzenia aktywności. Podczas jubileuszowej V edycji Forum tradycyjnie poruszymy zagadnienia takie jak: nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, zawał serca, zaburzenia lipidowe oraz nowość – kardiomiopatie. To aktualne i ważne tematy. Przybliżymy zagadnienia związane z profilaktyką wtórną schorzeń kardiologicznych tak, by wspierać uczestników Forum w prowadzeniu zdrowego stylu życia oraz systematycznej farmakoterapii. To, obok coraz szerzej stosowanego leczenia zabiegowego, kluczowe czynniki przedłużające i poprawiające jakość życia osób ze zdiagnozowanymi już schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Mówiąc o zdrowym stylu życia oczywiście nie pominiemy tematu odpowiedniej dla pacjentów kardiologicznych diety. Jeśli mowa o jakości życia, szczególnie serdecznie zachęcamy uczestników do udziału w warsztatach z zakresu radzenia sobie ze stresem z wykorzystaniem metody mindfulness. Dla młodzieży przygotowaliśmy specjalną edukacyjną niespodziankę muzyczną, a dla najmłodszych kącik atrakcji. Chociaż Forum Serce Pacjenta nie jest inicjatywą kierowaną przede wszystkim do najmłodszych, to możliwość uczestniczenia w Forum wraz z najbliższymi być może zachęci wiele osób do spędzenia wspólnie wartościowego czasu w gronie bliskich i zadbania o swoje zdrowie – mówi prof. dr hab. n. med. Ewa Straburzyńska-Migaj, kierująca pododdziałem niewydolności serca w I Klinice Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego V Forum Serce Pacjenta.

Rodzinny aspekt Forum Serce Pacjenta jest dla nas jako organizatorów i kardiologów szczególnie istotny – dodaje dr n. med. Magdalena Dudek z Oddziału Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu, członkini Komitetu Organizacyjnego V Forum Serce Pacjenta i wyjaśnia: Z codziennej praktyki klinicznej wiemy, jak ważne jest wsparcie bliskich pacjenta w procesie prowadzonej terapii kardiologicznej. Chory, który może liczyć na życzliwość swoich najbliższych łatwiej akceptuje diagnozę, chętniej szuka rzetelnych informacji o możliwościach wsparcia prowadzonego procesu leczenia i cechuje się bardziej pozytywnym nastawieniem. Dodatkowo wyedukowani bliscy szybciej zwracają uwagę na ewentualne niepokojące symptomy, które mogą świadczyć o zaostrzeniu niewydolności serca. To pozwala szybciej zareagować, zmodyfikować leczenie, czasem nawet uniknąć hospitalizacji! To wszystko wprost przekłada się na lepsze efekty całościowego procesu terapii. Z drugiej strony, bliscy pacjenta na bieżąco uczą się, jak lepiej dbać o zdrowie. To przekłada się na efektywną profilaktykę kardiologiczną. Bez przesady można stwierdzić, że edukacja całych rodzin w zakresie pierwotnej i wtórnej profilaktyki kardiologicznej ma wymiar inwestycji w zdrowie społeczeństwa.

 

Panele dyskusyjne i prezentacja raportu

Stałą częścią Forum Serce Pacjenta są panele dyskusyjne z udziałem zaproszonych ekspertów oraz interesariuszy polskiego systemu opieki zdrowotnej. Podobną dyskusję zaplanowano także w bieżącej edycji Forum. Zaproszenie przyjęli:

  • Prof. dr hab. n. med. Ewa Straburzyńska-Migaj, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego V Forum Serce Pacjenta, Przewodnicząca Komisji ds. Współpracy ze Stowarzyszeniami Pacjenckimi PTK
  • Prof. dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
  • Prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki, Konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii
  • Prof. dr hab. n. med. Robert Gil, Prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
  • Damian Marciniak, Dyrektor Departamentu ds. Zdrowia Psychicznego w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta
  • Dr n. med. Rafał Staszewski, Zastępca Prezesa Agencji Badań Medycznych ds. finansowania badań
  • Dr hab. n. med. Marta Kałużna-Oleksy, Komitet Organizacyjny V Forum Serce Pacjenta, Przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niewydolnością Serca
  • Dr n. med. Magdalena Dudek, Komitet Organizacyjny V Forum Serce Pacjenta, Wiceprzewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niewydolnością Serca
  • Agnieszka Wołczenko, Prezes Stowarzyszenia EcoSerce, Porozumienie Organizacji Kardiologicznych.

Podczas V Forum Serce Pacjenta zostanie zaprezentowany nowy raport dotyczący niewydolności serca z zachowaną frakcją wyrzutową lewej komory. Raport opracowało Porozumienie Organizacji Kardiologicznych.

Chociaż o niewydolności serca mówimy w ostatnim czasie sporo, to nadal powszechna wiedza na temat tego schorzenia jest niewielka. Nie każdy wie, że niewydolność serca może być rozpoznana także u pacjenta, u którego nie stwierdzono uszkodzenia funkcji skurczowej serca (z czym najczęściej kojarzymy niewydolność serca), ale także u którego występują zaburzenia rozkurczu i objawy typowe dla niewydolności serca. Takich pacjentów w grupie „niewydolność serca” jest około połowa. Mamy nowe leki, które poprawiają rokowanie w tej grupie pacjentów, ważne jest jednak, żeby tych chorych szybko zidentyfikować i zacząć jak najwcześniej efektywnie leczyć. Musimy mówić i przypominać, jakie objawy powinny nas zaniepokoić, kiedy jest czas, żeby zgłosić się do lekarza, żeby nie było za późno. Im szybciej włączamy leczenie, tym lepszy efekt terapii uzyskujemy – wskazuje dr hab. n. med. Marta Kałużna-Oleksy z I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, członkini Komitetu Organizacyjnego V Forum Serce Pacjenta.

Wydawnictwo Medyk jest patronem medialnym Forum.

Otwarta rejestracja:  https://www.sercepacjenta.com/#rejestracja i na miejscu w dniu wydarzenia.

Więcej: https://www.sercepacjenta.com/.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o