2024-04-29 Artykuł

Zbyt duże obciążenie zawodowe, stresujące sytuacje związane zarówno z pracą, jak i rodzinnymi relacjami mogą prowadzić do objawów przemęczenia. Obecny dynamiczny tryb życia sprzyja powstawaniu ciągłego napięcia, które może skutkować rozwojem przewlekłego zmęczenia. Powrót do pełni sił może być jednak często utrudniony, ponieważ nie wszystkie czynniki stresujące można wyeliminować. Dlatego oprócz zmiany trybu życia i zadbania o higienę odpoczynku, należy też pamiętać o wspomaganiu regeneracji organizmu, dostarczając mu składniki regulujące czynności fizjologiczne oraz pozwalające zwalczyć skutki stresu i przemęczenia. Poza odpoczynkiem i próbą wyeliminowania czynników stresowych trzeba zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę, bogatą przede wszystkim w naturalne antyoksydanty. Wsparciem dla takiej diety mogą być suplementy diety. W artykule zostały omówione wybrane składniki wspomagające walkę ze stresem, zmęczeniem i rekonwalescencję, stosowane w suplementach.

Adaptogeny to farmakologicznie aktywne substancje roślinne lub ekstrakty roślinne z różnych klas roślin (np.: Araliaceae Panax ginseng, Eleutherococcus senticosus; Crassulaceae –  Rhodiola rosea; SchisandraceaeSchisandra chinensis). Mają zdolność zwiększania stabilności organizmu przy obciążeniach fizycznych bez zwiększania zużycia tlenu. Przyjmowanie adaptogenów wiąże się nie tylko z lepszą zdolnością organizmu do przystosowania się do stresu i utrzymania/normalizacji funkcji metabolicznych, ale także z lepszą wydajnością psychiczną i fizyczną.

Biologiczne działanie adaptogenów roślinnych związane jest z kompleksem zawartych w nich związków biologicznie czynnych. Adaptogeny roślinne mają bardzo bogaty skład fitochemiczny. 

Copyright © Medyk sp. z o.o