2020-11-02

28 października br. podczas 20. posiedzenia Sejmu, odbyło się trzecie czytanie projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. Za przyjęciem regulacji głosowało 254 posłów, przeciw było 13, a 174 wstrzymało się od głosu. Projekt trafi teraz pod obrady Senatu, który zajmie się jego dalszym procedowaniem. Procedowana ustawa ma umożliwić farmaceutom świadczenie dodatkowych usług na rzecz pacjentów, takich jak m.in. przeglądy lekowe, obsługa glukometrów i inhalatorów czy profesjonalne doradztwo w przypadku wystąpienia drobnych dolegliwości zdrowotnych. Celem regulacji ma być także efektywniejsze wykorzystanie potencjału 30 tys. farmaceutów oraz aptek, jako placówek ochrony zdrowia.

reklama Prenumerata_e-lek
2020-11-02

Pierwszy polski test genetyczny MediPAN-2G+ FAST COVID, w swojej finalnej wersji, już dostępny na rynk. Test opracowała grupa naukowców-wolontariuszy z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Doskonalony od marca, zestaw MediPAN-2G+ FAST COVID jest dziś najszybszym i jednym z najczulszych testów do detekcji wirusa SARS-CoV-2 na rynku. Wprowadzony do laboratoriów, mógłby zoptymalizować ich wydajność, a tym samym skrócić czas oczekiwania pacjenta na wynik. Zestaw uzyskał pozytywną opinię Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

2020-10-29

#ALERT UDAROWY

Światowy Dzień Udaru Mózgu
Każdego roku udar mózgu zabija około 30 000 osób w Polsce. Jest trzecią, po chorobach serca i nowotworach, przyczyną śmierci i pierwszą przyczyną trwałej niepełnosprawności Polaków po 40. r.ż. Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu, co oznacza, że każdego dnia choroba dotyka ponad 220 osób. Może wystąpić u każdego – w każdym wieku, w każdym miejscu, w każdym czasie, także w dobie pandemii. Dlatego z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu 2020, największe organizacje pacjenckie i towarzystwa naukowe, działające w obszarze udaru mózgu, dzielą się z Polakami specjalną wiadomością pod hasłem „ALERT UDAROWY” i zachęcają do jej przekazywania dalej z nadzieją, że jak najwięcej osób dowie się, jakie są objawy udaru mózgu i jak trzeba zareagować kiedy się pojawią.
2020-10-27

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska w związku z sejmowymi pracami dotyczącymi ustawy o zawodzie framaceuty podkreśliła kwestię niezależności farmaceuty:

"w trakcie sejmowych prac nad ustawą o zawodzie, fundamentalną kwestią stała się niezależność farmaceuty. Bez niej nie ma mowy o prawidłowym funkcjonowaniu naszego zawodu, nie ma też mowy o bezpieczeństwie pacjentów. W walce o tę niezależność wsparli nas Posłowie, Ministerstwo Zdrowia oraz Inspekcja Farmaceutyczna.

2020-10-23

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła lek przeciwwirusowy Veklury® (remdesivir) do leczenia wymagających hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Veklury® jest pierwszym i jedynym zatwierdzonym przez FDA lekiem na COVID-19. Dotychczasowe dopuszczenie agencji pozwalało na stosowanie leku tylko w nagłych wypadkach. Decyzja FDA opiera się na wynikach trzech randomizowanych badań z grupą kontrolną, w tym niedawno opublikowanych końcowych wynikach badania III fazy ACTT-1, przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID). Wykazały one, że leczenie Veklury skutkowało znaczącą poprawą kliniczną w porównaniu z placebo u hospitalizowanych pacjentów z COVID-19. Lek Veklury jest wskazany dla pacjentów dorosłych i u młodzieży (w wieku od 12 lat i starszych oraz ważących co najmniej 40 kg) z wymagającymi hospitalizacji objawami #COVID19.

2020-10-21

Choroba zwyrodnieniowa jest najczęstszą chorobą stawów w starzejącym się społeczeństwie. Wiąże się z bólem, niepełnosprawnością i inwalidztwem, stanowiąc ważny problem medyczny, społeczny i ekonomiczny.  Jednak, jak pokazały najnowsze badania SW Research, wiedza na jej temat jest wciąż niewystarczająca. 44% kobiet biorących udział w badaniu wskazało, że nie wie, na czym polega choroba zwyrodnieniowa  stawów, a niewiele więcej niż co piąta badana zna wszystkie czynniki, które są głównymi przyczynami choroby.

2020-10-20

Projekt nowej listy refundacyjnej

Zacznie obowiązywać od 1 listopada 2020 r.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt obwieszczenia w sprawie leków refundowanych, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na liście 65 leków znalazło nowe wskazania do refundacji. Nie ma jednak refundacji leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca pembrolizumabem z chemioterapią, u osób z ekspresją PD-L1 poniżej 50%, która jest wpisana do standardów ESMO i od dawna dostępna w większości krajów europejskich. Wzbudziło to protest pacjentów z tym schorzeniem.

2020-10-19

Wybuch pandemii dotknął niemal każdą gałąź gospodarki. Branża farmaceutyczna – na pozór odporna na kryzys związany z COVID-19 – również odczuła jego skutki. A jak pandemia wpłynęła na rynek zamówień publicznych? Odpowiedź na to pytanie przynosi opracowany przez Lideo SA raport rynkowy pt. „Rynek przetargowy w lecznictwie zamkniętym – I półrocze 2019 vs. 2020. Analiza | diagnoza | rekomendacje”. Niestabilna gospodarka lekowa, problemy z importem produktów leczniczych (jednym z większych dostawców Polski są Chiny), a przede wszystkim braki leków sprawiły, że minione 6 miesięcy było wyjątkowo trudne dla farmacji.

2020-10-16

Światowy Dzień Owoców i Warzyw to dobra okazja, aby zastanowić się nad ich obecnością w naszym jadłospisie. Zgodnie z zaleceniami instytucji zdrowia publicznego, każdego dnia powinniśmy spożywać min. 400 g warzyw, owoców oraz ich przetworów, najlepiej w podziale na 5 porcji. Jedną porcję może stanowić np. jedno jabłko, miseczka surówki, kilka małych owoców, talerz zupy warzywnej czy szklanka soku (200 ml). Mając na uwadze konieczność pogłębienia edukacji w temacie zdrowego odżywiania, Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła nadchodzący 2021 rok Rokiem Owoców i Warzyw. Warszawska iluminacja Pałacu Kultury i Nauki będzie jego symboliczną zapowiedzią.

2020-10-15

Lekarze podkreślają, że chociaż dla niektórych osób ten temat może być trudny, nie warto zwlekać z decyzją o wdrożeniu leczenia żywieniowego. Pacjenci często obawiają się stygmatyzacji i obniżenia jakości życia. Niekiedy pojawia się lęk („czy ze mą jest już tak źle, że nie mogę normalnie jeść?”), który wpływa na silną motywację, żeby starać się jeść, byleby tylko nie być żywionym „przez rurkę”. Tymczasem żywienie dojelitowe wprowadza się właśnie po to, by poprawić stan zdrowia i jakość życia chorego, wspierając także opiekuna w codziennych obowiązkach. Budowanie świadomości w tym zakresie to jeden z głównych celów kampanii edukacyjnej „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą” prowadzonej przez Fundację Nutricia.

2020-10-13

Firma DOZ S.A. otrzymała nagrodę RETAIL BUSINESS AWARDS 2020 w kategorii Innowator Rynkowy, którą Business Centre Club wraz z Wydawnictwem Gospodarczym przyznało podczas konferencji RETAIL & FMCG CONGRESS 2020 – Poland & CEE. W imieniu firmy  statuetkę odebrała Alicja Koleśnik, Prezes DOZS.A.: Konsekwentnie tworzymy kulturę organizacyjną, która sprzyja ciągłemu doskonaleniu, szukaniu rozwiązań usprawniających nasze procesy, opartą o innowacyjne rozwiązania dla Pacjentów, Kontrahentów i naszych Pracowników

2020-10-12

W trosce o zdrowy oddech Polaków

Akcja "Drzewa od Teva"

Zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną niemalże co drugiej (43%) choroby płuc i co trzeciego (29%) zgonu z powodu nowotworu płuc. Tymczasem Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów w Europie. Inauguracja akcji „Drzewa od Teva” w Kazimierzu Dolnym, podczas znanej naukowej konferencji, rozpoczyna ogólnopolskie działania mające na celu redukcję śladu węglowego powstającego w wyniku produkcji leków. Oprócz redukcji emisji, dobrym sposobem na walkę z zanieczyszczeniami jest zalesianie, ponieważ drzewa działają jak naturalne filtry powietrza – usuwają cząstki stałe i dwutlenek węgla (CO2) z atmosfery, a wraz z nimi absorbują pyły zawieszone PM10. Dlatego też, w trosce o zdrowy oddech Polaków, firma Teva rozpoczęła szeroką akcję sadzenia drzew w Polsce. Inauguracja programu odbyła się w Kazimierzu Dolnym, który jest tradycyjnie już od 20 lat miejscem jesiennych Konferencji Alergologów, Pulmonologów i Immunologów Klinicznych.

2020-10-08

Trwający właśnie Międzynarodowy Tydzień Świadomości nt. Osocza (5-9 października) to okazja, by zwrócić uwagę społeczeństwa na to, jak ważne jest oddawanie osocza. Szacuje się, że w Polsce pacjentów przyjmujących stale leki osoczopochodne, czyli takie, które powstały na bazie osocza, jest około kilkunastu tysięcy. „How Is Your Day? – Dawcy osocza ratują życie” to globalna inicjatywa obejmująca pacjentów i dawców osocza na całym świecie. Kampania skupia się na osobach, które żyją z rzadkimi chorobami, przedstawiając ich doświadczenia, by dzięki temu zwiększyć wiedzę o chorobach, których terapia opiera się na lekach osoczopochodnych.

2020-10-07

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) jest aktualnie jednym z poważniejszych wyzwań medycznych. Uznawana jest za globalną epidemię i może dotyczyć nawet 9 mln Polaków. Zbyt późne rozpoznanie i brak leczenia mogą powodować progresję do bardziej zaawansowanych stadiów choroby, prowadząc u części pacjentów do rozwoju włóknienia, marskości lub raka wątrobowokomórkowego, który może rozwinąć się na każdym etapie choroby. Niestety, jak pokazują wyniki przeprowadzonego na zlecenie Sanofi badania IPSOS oraz testu na platformie edukacyjnej „Wątroba się sprawdza", poziom wiedzy na temat NAFLD jest w społeczeństwie polskim wciąż bardzo niski. Konieczne jest zatem podejmowanie niezbędnych inicjatyw, aby edukować pacjentów, ale także przyspieszyć diagnostykę i wczesną interwencję.

 

2020-10-06

Raport „Polscy farmaceuci vs. weryfikacja autentyczności leków”

Skanowanie produktów leczniczych i regulacje prawne oczami farmaceutów

Dyrektywa fałszywkowa, wprowadzająca obowiązek skanowania leków, okazała się prawdziwą rewolucją w środowisku farmaceutycznym. Rok po ustanowieniu Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2016/161 nastąpiła nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne, a art. 127cb. wprowadził możliwość nakładania kar finansowych za niewywiązywanie się z obowiązku skanowania leków. Nowymi regulacjami i obowiązkami zostali objęci m.in. farmaceuci. Ich odczucia i opinie po ponad roku od wdrożenia zmian w prawie sprawdziła spółka Lideo. Raport „Polscy farmaceuci vs. weryfikacja autentyczności leków” jest efektem przeprowadzonych na przełomie czerwca i lipca badań wśród farmaceutów z aptek szpitalnych i ogólnodostępnych.

Copyright © Medyk sp. z o.o