2020-07-13

Zdaniem Dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju Jana Filipa Staniłko, konsekwentne wspieranie producentów leków generycznych w Polsce i premiowanie ich w polityce podatkowej i refundacyjnej jest rozwiązaniem pozwalającym Polsce na zwiększenie bezpieczeństwa lekowego. Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA szczególnie zwraca uwagę, że bezpieczeństwo lekowe nie może opierać się jedynie na lekach generycznych, a ważne jest zarówno zabezpieczenie dostaw leków i substancji czynnych niezbędnych do ich produkcji – tu kluczowa jest współpraca Polski z Unią Europejską – jak i dostęp pacjentów do skutecznych i bezpiecznych leków zgodnych z najnowszą wiedzą medyczną.

reklama Prenumerata_e-lek
2020-07-10

Podczas 28. Dorocznej Konferencji Europejskiego Stowarzy­szenia Psychiatrycznego (EPA), które odbyło się 4-7 lipca. Przedstawiono nową analizę badań nad kariprazyną prowadzonych w zakresie leczenia negatywnych objawów schizofrenii. Badanie obserwacyjne, przeprowadzone w ambulatoryjnych klini­kach psychiatrycznych, wykazało, że lek redukuje negatywne objawy schizofrenii u pacjentów, którzy niedostatecznie reagowali na dotychczasowe leczenie i charakteryzuje się korzystnym profilem bezpieczeństwa.

2020-07-06

W związku z wciąż aktualnym zagrożeniem epidemiologicznym eksperci Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przygotowali poradnik, w którym zawarto odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez pacjentów kardiologicznych i ich bliskich. W opracowaniu wiele miejsca poświęcono zaburzeniom rytmu serca. Jak zaznaczają eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, to problem istotny, bo z dostępnych danych wynika, że grupa pacjentów z arytmiami może odczuwać nasilone objawy w przypadku zakażenia COVID-19, a leki stosowane w terapii zakażenia koronawirusem mogą wpływać na rytm serca.

2020-07-03

Badanie opinii przeprowadzone w maju 2020 r. przez dom badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy Novartis i Akademii Czerniaka zbadało świadomość i zachowania Polaków dotyczące ochrony przed czerniakiem. Wyniki badania zostały porównane z wynikami badania świadomości społecznej zrealizowanego w 2011 r., kiedy edukację w tym zakresie na szeroką skalę rozpoczęła Akademia Czerniaka. W ostatnich 9 latach znacznie wzrosła świadomość Polaków na temat czynników wywołujących czerniaka, od 27% aż do nawet 51% w zależności od czynnika. Polacy nie stosują się jednak do zaleceń, dzięki którym można ograniczyć ryzyko zachorowania na czerniaka.

2020-07-02

Szacuje się, że w Polsce cierpi na depresję prawie 2 mln osób, a na świecie 350 mln. Depresja jest dwa razy częściej rozpoznawana u kobiet niż u mężczyzn. Kobiety częściej zwracają się do lekarzy po pomoc i częściej się leczą. Mężczyźni mają problem, aby przyznać się do słabości. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku.

2020-07-01
Od wielu miesięcy cały sektor ochrony zdrowia, w tym w szczególności pacjenci, czekali na powstanie specjalnego Funduszu Medycznego, który zasiliłby dodatkową pulą środków polski system ochrony zdrowia. Projekt ustawy, który trafił z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy 23 czerwca 2020 r. do Sejmu miał być zwieńczeniem długiej dyskusji wszystkich interesariuszy ochrony zdrowia o potrzebie zwiększenia alokacji na poprawę wskaźników zdrowotnych polskiego społeczeństwa. Niestety, niektóre zapisy zawarte w projekcie ustawy, mimo szczytnej intencji, mogą negatywnie wpływać na dostęp pacjentów do nowoczesnych leków.
2020-06-26

Podczas czerwcowej konferencji prasowej eksperci Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wraz z przedstawicielami pacjentów rozmawiali o niewydolności serca (NS) – realnej narastającej epidemii XXI w. Niewydolność serca zyskała, obok cukrzycy, miano epidemii. Na przestrzeni ostatnich 10 lat zaobserwowano wzrost liczby chorych o prawie 15%. To wynik wielu innych chorób kardiologicznych, jak choroba niedokrwienna serca, migotanie przedsionków, nadciśnienie tętnicze oraz kardiomiopatie i zapalenie mięśnia sercowego. Co roku z powodu niewydolności serca umiera w Polsce ok. 140 tys. pacjentów. Kolejnych 220 tys. osób zapada na tę chorobę. Obecnie w naszym kraju choruje aż 1,2 mln ludzi.

2020-06-25

Od 9 lutego 2019 r. obowiązuje w Polsce tzw. Dyrektywa Fałszywkowa. Jest odpowiedzią na rosnący problem sprzedawania sfałszowanych leków w Europie. Od 1 lipca br. nastąpią kolejne zmiany w zakresie ustawy Prawo farmaceutyczne. Tego dnia zaczną obowiązywać kary finansowe za brak weryfikacji autentyczności leków oraz za niewycofanie niepowtarzalnego identyfikatora.

2020-06-24

Szczepienia w aptekach

Raport „Opieka Farmaceutyczna. Szczepienia przeciw grypie w aptekach”

Właściwie ukierunkowana opieka farmaceutyczna jest szansą na ewolucję roli aptek w polskim systemie ochrony zdrowia. Trwająca epidemia COVID-19 pokazuje, jak poważne skutki niosą ze sobą choroby zakaźne, dlatego potrzeba wprowadzenia zmian systemowych w postaci rozszerzenia kompetencji farmaceutów o wykonywanie szczepień w aptekach jest konieczna.

2020-06-23

23 czerwca 2020 r. podczas Walnego Zgromadzenia Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA wybrany został nowy skład Zarządu, Rady Nadzorczej oraz Sądu Dyscyplinarnego na kadencję 2020-2022. Nienke Feenstra, reprezentująca Takeda Polska została powołana przez nowy Zarząd Infarmy na stanowisko Prezesa. Zastępcą Prezesa został Michał Bichta (Novartis Poland), Skarbnikiem – Katarzyna Kacperska (Novo Nordisk Pharma). Przewodniczącą Rady Nadzorczej została Magdalena Kruszewska (Sanofi Aventis).

2020-06-22

Ponad 93% pacjentów deklaruje, że atopowe zapalenie skóry obniżyło jakość ich życia, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie zarówno społeczne, jak i zawodowe, a blisko 34% ocenia aktualnie zastosowane leczenie jako nieskuteczne. Jak pokazują wyniki raportu „Sytuacja osób dorosłych chorujących na atopowe zapalenie skóry w Polsce”, przygotowanego przez AMICUS Fundację Łuszczycy i ŁZS we współpracy z dr Małgorzatą Gałązką-Sobotką, dyrektorem Center of Value Based Healthcare Uczelni Łazarskiego, pacjenci z AZS są nadal stygmatyzowani i mają utrudniony dostęp do nowych form leczenia.

2020-06-19

Wyrób medyczny „Nie Chrap” (spray do gardła) firmy Prolab otrzymał złote godło Konsumencki Lider Jakości 2020  w kategorii produktów „Farmaceutyki przeciw chrapaniu. Po raz kolejny został uznany przez Pacjentów za najlepszy produkt. KONSUMENCKI LIDER JAKOŚCI to ogólnopolski, promocyjny program konsumencki, którego celem jest wyłonienie najlepszych, w opinii konsumentów, marek i firm dostępnych oraz funkcjonujących na polskim rynku.

2020-06-19

Migrena to znacznie więcej niż po prostu ból głowy.To ciężka choroba, silne ataki bólu, którego nie sposób uśmierzyć zwykłymi środkami przeciwbólowymi. W przypadku migreny przewlekłej ból występuje przez ponad 15 dni w miesiącu, ok. 184 dni w roku, wykluczając z życia rodzinnego, społecznego i zawodowego. 21 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Solidarności z Chorymi Na Migrenę. I choć wszyscy o tej chorobie słyszeli, to niestety nadal jest lekceważona, nierozpoznawana i źle leczona. Przez lata narosły wokół niej mity i stereotypy, które powodują, że migrena nadal jest bagatelizowana przez społeczeństwo, a pacjenci spotykają się z nieufnością i brakiem zrozumienia zarówno ze strony otoczenia, jak i najbliższych, a nawet przedstawicieli służby zdrowia.

2020-06-18 ARTYKUŁ

Owoce i kwiaty bzu czarnego zawierają w swoim składzie przeciwutleniacze i witaminy, które wzmacniają układ odpornościowy. Aktywne związki mogą łagodzić stany zapalne, zmniejszać stres i chronić serce. Preparaty z czarnego bzu są zalecane w leczeniu i zapobieganiu przeziębieniu i grypy, łagodzeniu kaszlu, zapalenia zatok oraz w leczeniu owrzodzeń jamy ustnej i zapalenia migdałków. Wyciągi z czarnego bzu zmniejszają stężenie cholesterolu LDL i chronią przed wolnymi wodnikami. Produkty z czarnego bzu wykazują aktywność przeciwwirusową, szczególnie wobec różnych szczepów wirusa grypy. Bez czarny stosuje się również w przypadku bólu zatok, rwy kulszowej i w nerwobólach.

2020-06-18

Remdesivir (brak rej. w Polsce) jest lekiem, który został opracowany przez amerykańską firmę Gilead Sciences jako lek przeciwwirusowy – zakłóca produkcję materiału genetycznego oraz zapobiega replikacji wirusa. Remdesivir jest inhibitorem dla jednego z enzymów różnego typów koronawirusów, w tym wirusa SARS-CoV-2, a także wirusa Eboli, będąc prolekiem dla ATP, po podaniu dożylnym metabolizowanym do formy aktywnej, która jest inkorporowana do RNA wirusowej, zależnej od RNA polimerazy. Został opisany w literaturze 2016 r. jako potencjalny lek do stosowania w zakażeniu wirusem Ebola.

Remdesivir wykorzystywany będzie w terapii pacjentów chorych na COVID-19 w stanie ciężkim. Zapowiedział to 15 maja Szef Europejskiej Agencji Leków EMA) Guido Rasi. Lek ten zostanie zatwierdzony do użycia w ramach szybkiej ścieżki rejestracyjnej, zanim jeszcze nastąpi jego pełna rejestracja, która jest procesem długotrwałym.

Copyright © Medyk sp. z o.o