2020-06-18 Artykuł

Owoce i kwiaty bzu czarnego zawierają w swoim składzie przeciwutleniacze i witaminy, które wzmacniają układ odpornościowy. Aktywne związki mogą łagodzić stany zapalne, zmniejszać stres i chronić serce. Preparaty z czarnego bzu są zalecane w leczeniu i zapobieganiu przeziębieniu i grypy, łagodzeniu kaszlu, zapalenia zatok oraz w leczeniu owrzodzeń jamy ustnej i zapalenia migdałków. Wyciągi z czarnego bzu zmniejszają stężenie cholesterolu LDL i chronią przed wolnymi wodnikami. Produkty z czarnego bzu wykazują aktywność przeciwwirusową, szczególnie wobec różnych szczepów wirusa grypy. Bez czarny stosuje się również w przypadku bólu zatok, rwy kulszowej i w nerwobólach.

Bez czarny (Sambucus nigra) to jedna z najstarszych roślin leczniczych. Jest ceniony ze względu na ogromną liczbę składników aktywnych, które wykazują różnorodne działanie lecznicze. W przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym oraz spożywczym największe zastosowanie mają kwiaty oraz owoce bzu czarnego. Różnią się one zawartością substancji aktywnych.
Kwiaty czarnego bzu są bogate w związki flawonoidowe (pochodne kwercetyny, kamferol oraz rutozyd), kwasy fenolowe (kawowy, ferulowy, chlorogenowy), triterpeny oraz sterole. Ponadto w mniejszych ilościach zawierają
garbniki, śluzy, olejki eteryczne i sole mineralne. Obecne w kwiatach związki aktywne decydują o ich właściwościach przeciwgorączkowych oraz napotnych. Wraz z nadmiernie wydzielanym potem usuwane są drobnoustroje chorobotwórcze.
 

Copyright © Medyk sp. z o.o