2021-01-19 NEWS

Firma Bayer zaprezentowała (podczas wirtualnej konferencji prasowej Pharma Media Day), postępy w rozwoju działalności farmaceutycznej dzięki przełomowym innowacjom w opiece zdrowotnej, które znacząco pomogą pacjentom cierpiącym na choroby obecnie trudne do leczenia. Rewolucja biomedyczna i technologiczna, która w nieznanym dotychczas tempie zmienia możliwości i sposoby leczenia pacjentów, trwa. Nasza firma stawia sobie za cel bycie liderem innowacji w dziedzinie terapii komórkowej i genowej oraz cyfrowego zdrowia  powiedział Stefan Oelrich, członek Rady Nadzorczej Bayer AG, Prezes Bayer Pharmaceuticals Division.

reklama Prenumerata_e-lek
2021-01-18 NEWS

Rak szyjki macicy (RSM) to nowotwór, który m.in. dzięki profilaktyce pierwotnej jest możliwy do wyeliminowania. W krajach, gdzie od kilkunastu lat prowadzone są szczepienia przeciwko HPV (wirusowi odpowiedzialnemu za powstawanie raka szyjki macicy) znacznie zredukowano zachorowalność na RSM i nowotwory HPV-zależne. Kluczowe jest szczepienie dziewczynek i chłopców, ale powinno być ono poprzedzone akcją edukacyjną. Narodowa Strategia Onkologiczna zakłada, że w Polsce wyszczepialność przeciwko HPV osiągnie poziom 60% populacji do 2028 r.

2021-01-15 NEWS

Komisja Europejska (KE) zarejestrowała preparat baloksawir marboksyl do leczenia niepowikłanej grypy u pacjentów w wieku powyżej 12 lat. Ponadto preparat został dopuszczony do stosowania w profilaktyce poekspozycyjnej grypy u ludzi w wieku powyżej 12 lat. Profilaktyka poekspozycyjna ma na celu zapobieganie grypie u osób, które mają kontakt z osobą zakażoną wirusem grypy. Produkt stanowi pierwszy od prawie 20 lat środek przeciwwirusowy przeznaczony do leczenia grypy o innowacyjnym mechanizmie działania, dopuszczony przez KE.

2021-01-14 NEWS

W badaniu II fazy esketaminy w depresji dwubiegunowej osiągnięto zakładany pierwszorzędowy punkt końcowy, definiowany jako znacząca, istotna statystycznie i klinicznie redukcja objawów depresji na podstawie skali MADRS w porównaniu z placebo w 2 tygodniu, we wszystkich testowanych dawkach. Może to być obiecująca terapia dla pacjentów z oporną na leczenie depresją dwubiegunową, chorobą z bardzo małą liczbą zarejestrowanych opcji terapeutycznych.

2021-01-12 NEWS

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej zwróciła się z apelem do farmaceutów: w związku z procedowaną przez rząd ustawą z dnia 17 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, na skutek wprowadzenia której farmaceuci będą mogli wykonywać szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, zwracam się do Was z apelem o dołączanie do grona zaangażowanych w akcję pracowników medycznych.

2021-01-08 NEWS

Firma Novo Nordisk ogłosiła decyzję dotyczącą wejścia semaglutydu (doustna formulacja długodziałającego analogu GLP-1 podawana raz na dobę) w dawce 14 mg doustnie w III fazę rozwoju w terapii Alzheimera. Została ona podjęta na podstawie oceny danych GLP-1 pochodzących z modeli przedklinicznych, badań prowadzonych w warunkach rzeczywistej praktyki klinicznej, analizy post-hoc danych z dużych badań klinicznych analizujących sercowo-naczyniowe punkty końcowe, a także z rozmów prowadzonych z przedstawicielami urzędów rejestracyjnych.

2021-01-07 NEWS

Kapsaicyna jest substancją występującą m.in. w papryczkach chili i odpowiada za ich ostry smak. W badaniach klinicznych na zwierzętach i ludziach wykazano jej przeciwzapalne i antyoksydacyjne właściwości. Sugeruje się także, że kapsaicyna może zmniejszać ryzyko rozwoju nowotworów i chorób układu krążenia. Podczas tegorocznego kongresu American Heart Association (AHA) 2020 Scientific Sessions przedstawiono wyniki metaanalizy dotyczącej wpływu spożywania papryczek chili na umieralność.

2021-01-05 NEWS

Czy problemy z prostatą to dla mężczyzn krępujący temat? Zdaniem pacjentów z rakiem gruczołu krokowego tylko wtedy, kiedy samemu się go za taki uzna. Fundacja OnkoCafe w ramach nowej odsłony kampanii ProstaTa Historia przygotowała cykl wywiadów, w którym 10 pacjentów opowiedziało psychologowi na 10 intymnych pytań. Mężczyźni mówią, jak choroba nowotworowa wpłynęła na jakość ich życia i relacje z bliskimi, czy bali się przerzutów i co by zrobili, gdyby mieli do wykorzystania dodatkowe dwa lata.

 

2020-12-30 NEWS

Bayer AG i Atara Biotherapeutics ogłosiły podpisanie ogólnoświatowej umowy licencyjnej na wyłączność dotyczącej nowej generacji terapii komórkowej CAR-T ukierunkowanej na mezotelinę w leczeniu nowotworów litych. Umowa obejmuje prace rozwojowe nad cząsteczką kandydatem ATA3271, silną immunoterapią allogenicznymi komórkami T nowej generacji i jej autologiczną odmianą ATA2271 w leczeniu nowotworów z silną ekspresją mezoteliny, takich jak złośliwy międzybłoniak opłucnej i niedrobnokomórkowy rak płuca.

2020-12-28 NEWS

Pierwszą polska diagnostyka różnicująca grypę i COVID-19

Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu

Pacjenci mogą już skorzystać z nowoczesnego, polskiego testu diagnostycznego jednocześnie wykrywającego wirusa grypy i koronawirusa w specjalnie przystosowanym do tego celu laboratorium w Instytucie Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. To pierwsza w Polsce diagnostyka oparta na innowacyjnym autorskim opracowaniu naukowców z tego instytutu uruchomiona na szeroką skalę dla Polaków.

2020-12-21 NEWS

Test MediPAN-COVID+Flu

Różnicujący test genetyczny

Współpraca poznańskich naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk oraz firm Polpharma i Medicofarma zaowocowała przełomowym osiągnięciem. To wprowadzenie na rynek od początku 2021 r. testu MediPAN-COVID+Flu, który w sposób prosty, szybki i wiarygodny pozwala na odróżnienie, czy badany pacjent jest zakażony wirusem SARS‑CoV‑2, czy wirusem grypy. Jest to pierwszy, polski, różnicujący test genetyczny, dostępny w podobnej cenie jak test wykrywający wyłącznie COVID-19. Powszechne stosowanie testu różnicującego będzie miało kluczowe znaczenie w przypadku nałożenia się sezonu grypowego i trzeciej fali pandemii.

2020-12-17 NEWS

Identyfikacja zakażań, możliwość izolowania osób zakażonych, szansa na przygotowanie się na wzrost liczby pacjentów hospitalizowanych – zasadność wykonywania testów w kierunku COVID-19 jest dla wszystkich zrozumiała. Problem pojawia się w momencie wyboru testu. Co charakteryzuje dostępną diagnostykę w kierunku SARS-CoV-2? Czym różnią się poszczególne badania? Które z nich powinniśmy wykonać w danym przypadku? Jak interpretować wyniki oraz czym jest wynik fałszywie ujemny? 

2020-12-14 NEWS
W czwartek 10 grudnia Sejm RP przyjął Ustawę o zawodzie farmaceuty. Ustawę, na którą środowisko farmaceutów czekało od ponad trzech dekad. Gratulujemy farmaceutom faktu uchwalenia ustawy kompleksowo regulującej ich zawód. Od samego początku wspieraliśmy prace nad projektem, który w wersji przygotowanej przez Ministra Zdrowia był dokumentem zaakceptowanym przez wszystkie strony rynku, wszystkich interesariuszy. Szkoda, że w trakcie prac sejmowych do projektu wprowadzono poprawki niebezpieczne dla właścicieli aptek, punktów aptecznych i hurtowni farmaceutycznych, sprzeczne z Konstytucją Biznesu– mówi Marcin Piskorski, prezes zarządu Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.
2020-12-04 NEWS

Rak jelita grubego jest trzecim co do częstości nowotworem na świecie. Do tej pory opublikowano liczne badania oceniające wpływ suplementacji witaminy D u chorych na raka jelita grubego, jednak ich wyniki były sprzeczne. W metaanalizie opublikowanej w czasopiśmie British Journal of Cancer zebrano siedem badań z randomizacją, podejmujących ten temat. 

2020-12-03 NEWS

Raport "Profilaktyka chorób zakaźnych w Polsce. Refundacja apteczna szansą na poprawę dostępności do szczepień ochronnych", autorstwa Izabeli Obarskiej i dr hab. n. med. Ernesta Kuchara, przedstawiając historię oraz różne modele finansowania i organizacji szczepień w Polsce i na świecie. Eksperci wskazują na potrzebę zwiększenia finansowania i systematycznej poprawy dostępu do nowych, skuteczniejszych i bezpieczniejszych rozwiązań. Wprowadzenie refundacji aptecznej, jako uzupełniającego modelu finansowania szczepień ochronnych, zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych, może zwiększyć dostęp do szczepień zalecanych oraz szczepień alternatywnych (szczepionek wysokoskojarzonych), których koszt jest obecnie pokrywany w całości głównie przez pacjentów. Finansowanie szczepień ochronnych ze środków publicznych zwiększa ich dostępność, a to przynosi korzyści całemu społeczeństwu, więc także państwu, które taki dostęp zapewnia.

Copyright © Medyk sp. z o.o