2020-04-23 NEWS

21 kwietnia 2020 r. Uczelniane Kolegium Elektorów wybrało prof. Zbigniewa Gacionga na Rektora WUM na kadencję 2020-2024. Prof. Zbigniew Gaciong od 1998 r. jest Kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii WUM. Profesor wchodzi także w skład Rady Dyscypliny Nauk Medycznych WUM (Nauki Medyczne Kliniczne Niezabiegowe). Jest również członkiem Rady Doskonałości Naukowej w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu – w dyscyplinie nauk medycznych. Prof. Zbigniew Gaciong jest także członkiem Rady Naukowej naszych czasopis: „Leku w Polsce’ i „Gabinetu Prywatnego”.

reklama Prenumerata_e-lek
2020-04-21 NEWS

Tylko co piąty Polak uważa, że używana przez niego obecnie maseczka skutecznie chroni przed koronawirusem. Tylko co piąty Polak (19,8%) uważa, że używana przez niego obecnie maseczka skutecznie chroni przed koronawirusem. Tak wynika z sondażu, jaki w połowie kwietnia przeprowadziło Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat®. Brak pewności, że maseczki ochronne są skuteczne wyraża aż 56,7% respondentów, natomiast 23,5% jednoznacznie uważa maseczki za nieskutecznie zabezpieczające przed SARS-CoV-2.

2020-04-20 NEWS

Szczepienia są aktualnie głównym narzędziem w zakresie profilaktyki pierwotnej. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku zapobiegają około 2-3 mln zgonów na całym świecie i zmniejszają koszty leczenia wielu innych chorób. Immunizacja poprzez szczepienie stanowi najlepszą ochronę przed możliwymi do uniknięcia chorobami zakaźnymi. Europejska Kampania na Rzecz Szczepień od dziś jest aktywnie promowana w mediach społecznościowych Komisji Europejskiej, PGEU oraz wielu organizacji partnerskich. Cała akcja zakończy się 26 kwietnia.

2020-04-17 NEWS

Firma Boehringer Ingelheim ogłosiła wyniki obserwacyjnego badania prospektywnego RE-SONANCE – największego badania nieinterwencyjnego w regionie obejmującym Europę Środkową i Wschodnią oraz Izrael. Celem badania była ocena opinii pacjentów z migotaniem przedsionków (AF) na temat leczenia przeciwzakrzepowego dabigatranem lub antagonistą witaminy K (VKA) w profilaktyce udaru mózgu.

2020-04-16 NEWS

VI edycja programu "Recepta na sukces"

„Porozmawiajmy otwarcie o…”.

Komunikacja na linii lekarz-pacjent (farmaceuta-pacjent) jest wyjątkowym rodzajem wymiany słów i myśli. Może to być trudnym momentem zarówno dla jednej, jak i drugiej strony. Dlatego w ramach VI edycji programu „Recepta na sukces” rusza kampania pt.: „Porozmawiajmy otwarcie o…”. Jej celem jest zwiększenie świadomości studentów medycyny i farmacji, a także lekarzy i farmaceutów, w zakresie potrzeb komunikacyjnych kobiet podczas konsultacji ginekologicznej lub farmaceutycznej.

2020-04-14 NEWS

#pharmacyheroes to międzynarodowa kampania wdzięczności farmaceutom, którzy w czasie pandemii koronawirusa wspierają walkę o zdrowie pacjentów. Kampania rozpoczęła się kilka dni temu, a już przyłączyło się do niej wielu farmaceutów reprezentujących ponad 100 krajów na całym świecie. Jej twórcy nadal zapraszają do udziału wszystkich tych, którym zależy na zdrowiu swoim i swoich bliskich. W czasie pandemii koronawirusa wiele mówi się o poświęceniu i heroicznej pracy, jaką na co dzień wykonują pracownicy służby zdrowia – lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni. Wśród nich są także farmaceuci, którzy często stoją na pierwszej linii frontu, udzielając porad setkom pacjentów dziennie.

2020-04-09 NEWS

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska zwróciła się się do wszystkich starostów w Polsce z apelem dotyczącym dostosowania rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych do możliwości aptek oraz do rzeczywistych potrzeb miejscowej ludności, w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii wywołanej przez wirusa SARS–CoV-2 i rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej u ludzi wywołanej tym wirusem. 

2020-04-07 NEWS

Naczelna Izba Aptekarska zwróciła się z prośbą do farmaceutów: (...) Aby nasze wspólne wysiłki szybciej i sprawniej przyniosły zamierzone rezultaty, zwracamy się do Was z prośbą o obsługę w aptekach – w miarę możliwości poza kolejnością – pracowników służb medycznych, służb mundurowych i pracowników socjalnych. Osoby uprawnione do takiej obsługi powinny mieć przy sobie ważne dokumenty pozwalające farmaceucie na ocenę zasadności zakupu leków tą drogą (m.in. przepustka, legitymacja służbowa czy PWZ). W obliczu aktualnej sytuacji, każda zaoszczędzona w walce z koronawirusem minuta może przyczynić się do szybszej i efektywniejszej pomocy tym, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują.

2020-04-06 NEWS

Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Koszty testów pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. Taką możliwość wprowadza podpisana dziś nowelizacja  zarządzenia Prezesa NFZ dotyczącego rozliczania świadczeń medycznych związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

2020-04-03 NEWS

Od czasu zdiagnozowania pierwszego pacjenta chorego na COVID-19, rząd wprowadzał systematycznie ograniczenia, które miały zmniejszyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Większość osób zmuszona została zostać w domu. Na pierwszej linii frontu zostali m.in. farmaceuci, którzy codziennie muszą mierzyć się z zagrożeniem i dbać o to, żeby nie zabrakło jednych z najpotrzebniejszych zasobów, czyli leków. Personel aptek coraz częściej staje się pierwszym kontaktem dla chorych, którzy nie mogą dostać się do lekarzy rodzinnych czy specjalistów.

2020-04-03 NEWS

W nagłych przypadkach, na przykład ból zęba, pacjenci zakażeni lub podejrzewani o zakażenie koronawirusem otrzymają niezbędną pomoc stomatologiczną. Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnił finansowanie doraźnych świadczeń stomatologicznych dla pacjentów chirych na COVID-19 i podejrzewanych o zakażenie. Specjalnie dla osób z COVID-19 opieka stomatologiczna w nagłych przypadkach, np. ból zęba, będzie wykonywana w dentobusach. Mobilne gabinety dentystyczne mają stacjonować przy szpitalach jednoimiennych, ale w razie potrzeby będą mogły dojechać bezpośrednio do pacjentów.

2020-04-02 NEWS

73% Polaków jest dumnych z postawy pracowników służby zdrowia w sytuacji pandemii, najbardziej ich pracę doceniają osoby po 45. r.ż. Nieco ponad połowa respondentów z kolei jest dumnych z postawy społeczeństwa w obecnej sytuacji, a 40% Polaków uważa, że rząd dobrze sobie radzi z walką z koronawirusem – wynika z najnowszego sondażu ARC Rynek i Opinia.

2020-04-02 NEWS

Apel samorządów medycznych do Prezesa Rady Ministrów

o objęcie ochroną ubezpieczeniową personelu medycznego w okresie epidemii

Samorządy zawodów medycznych apelują do Prezesa Rady Ministrów o zapewnienie na koszt państwa ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków personelu medycznego udzielającego wszelkich świadczeń zdrowotnych w okresie epidemii, w przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, doznania uszczerbku na zdrowiu lub poniesienia śmierci w następstwie zakażenia.

2020-04-01 NEWS

Konsekwencje pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 są odczuwalne na całym świecie. Innowacyjny przemysł farmaceutyczny w pełnej mobilizacji prowadzi działania badawcze w celu opracowania szczepionki i leków, które mają pomóc w walce z szybko rosnąca liczbą zachorowań i zgonów z powodu Covid-19. Firmy zrzeszone w Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA wspierają programy badawcze, aby przyspieszyć rozwój terapii i diagnostyki COVID-19. Wiele prac badawczo-rozwojowych odbywa się w partnerstwie z europejskimi i światowymi organami zdrowia publicznego, w tym Europejską Agencją Leków, krajowymi organami ds. zdrowia, a także Światową Organizacją Zdrowia (WHO).

2020-03-30 NEWS

Ze względu na obawy klientów kupujących pieczywo luzem Główny Inspektor Sanitarny informuje, że nie ma żadnych doniesień naukowych wskazujących na zakażenie koronawirusem drogą pokarmową.

Copyright © Medyk sp. z o.o