2020-02-20 ARTYKUŁ

Przeziębienie to infekcja górnych dróg oddechowych spowodowana przez wiele różnych wirusów. Ponad 200 różnych rodzajów wirusów wywołuje przeziębienie. Objawami przeziębienia są kaszel, ból gardła, kichanie i katar. Nie jest dostępne leczenie przyczynowe przeziębienia, to choroba samoograniczająca się. Leczenie polega na łagodzeniu objawów. Leki bez recepty, takie jak pastylki na gardło, aerozole do gardła, syropy na kaszel mogą pomóc złagodzić objawy, chociaż nie skracają czasu trwania przeziębienia. Leki zmniejszające przekrwienie, takie jak pseudoefedryna lub leki przeciwhistaminowe, można stosować w przypadku kataru i zapalenia zatok. Aerozole do nosa z wodą morską działają nawilżająco i oczyszczają błonę śluzową. Paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, obniżają gorączkę oraz łagodzą ból gardła.

reklama Prenumerata_e-lek
2020-02-19 NEWS

Wydawnictwo Medyk informuje o możliwości podjęcia stażu, pracy lub współpracy w dziale redakcji oraz w dziale administracji. Szczególnie preferowani studenci medycyny, farmacji oraz zdrowia publicznego.

Kontakt: praca@medyk.com.pl 

tel. 22 666 43 32

2020-02-19 NEWS

Zespół jelita drażliwego (ang. Irritable bowel syndromeIBS) i dyspepsja czynnościowa (Functional dyspepsiaFD) należą do grupy czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego klasyfikowanych według Kryteriów Rzymskich IV. Są to przewlekłe schorzenia o nieznanej,  wieloczynnikowej etiologii. Uważa się, że ważnym czynnikiem wpływającym na obecność objawów jest występowanie dysbiozy jelitowej. Szacuje się, że choroby te mogą występować odpowiednio nawet u 20% i 40% populacji. U chorych powodują znaczne pogorszenie jakości życia i są częstą przyczyną absencji chorobowych. Diagnostyka i leczenie tych chorób jest dużym wyzwaniem dla zespołu wielodyscyplinarnego.

2020-02-17 NEWS

Jak śpią Polacy?

Badanie "Bądź lepszy w łóżku"

Przeprowadzone w ramach Światowego Dnia Snu 2020 (13 marca) na zlecenie Sanofi Consumer Healthcare badanie Bądź lepszy w łóżku wskazuje, że ponad 1/3 Polaków (33,2%) w przypadku niewyspania, ma wyraźne tendencje do wchodzenia w konflikty z członkami swojej rodziny. Przeszło 30% nie jest w stanie pracować, zamiast tego zajmując się przeglądaniem Internetu, a aż 70% notorycznie ziewa w pracy. Wyniki przeprowadzonego w 7 krajach świata, w tym także w Polsce, badania pokazują ponadto, jakie konsekwencje zdrowotne Polacy wiążą z zaburzeniami snu/ niewysypianiem się. Wahania nastroju wskazuje prawie 60% respondentów (57,3%), trudności w myśleniu i koncentracji 49%, osłabienie odporności 40%, depresję 39,2%, a problemy z pamięcią 36%.

2020-02-14 NEWS

Stosowanie konopi w opiece paliatywnej i leczeniu bólu to temat, któremu poświęcono piątą edycję międzynarodowej konferencji "Medyczna marihuana w teorii i praktyce". O tym, jakie problemy stoją zarówno przed pacjentami, jak i specjalistami dyskutowali wybitni eksperci z Polski, Izraela, Włoch i Wielkiej Brytanii. Kolejny już raz potwierdzono, że konopie pacjentom pomagają. Fundacja Krok po Kroku, organizator konferencjico roku zaprasza praktyków terapii opartej na konopiach do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem – po to, aby medyczna marihuana przestała być w Polsce owiana mitami, a służyła pacjentom, bo to właśnie ich dobrem powinniśmy kierować się przede wszystkim. 

2020-02-11 NEWS

Podsumowanie 2019 r. w sektorze farmaceutycznym

Komentarz dyr. Anety Grzegorzewskiej, Gedeon Richter Polska

Myśląc o najważniejszych dla branży zmianach, jakie zostały wprowadzone przez rząd w 2019 r., na szczególną uwagę zasługuje powołanie Agencji Badań Medycznych (ABM), której głównym celem jest system finansowania niekomercyjnych badań klinicznych i zapewnienie dostępu do najnowszych technologii. Nowopowstała instytucja ma szansę wpłynąć na tempo badań klinicznych i skrócić czas oczekiwania pacjentów na nowe leki, ale będzie się to mogło wydarzyć jedynie przy intensywnej pracy Agencji, porównywalnej z funkcjonowaniem działów R&D w podmiotach komercyjnych. W innym przypadku rozwiązania, nad którymi będzie pracowało ABM, zdążą się zestarzeć zanim zostaną wprowadzone na komercyjny rynek. Rok 2019 to także długo wyczekiwana informatyzacja systemu zdrowia i obowiązek serializacji leków.

2020-02-10 NEWS

Spór o 1% ciągle aktualny

Stanowisko Naczelnej Izby Aptekarskiej

Prawnicy reprezentujący podmioty naruszające zakaz koncentracji ponownie obwieścili, że sąd zakończył spór o 1%. Trudno wziąć sobie do serca tę „radosną nowinę” przede wszystkim dlatego, że głoszona jest średnio raz na kilka miesięcy. Warto zaznaczyć, że sąd odniósł się do stanu prawnego, który jest nieaktualny już od kilku lat. Wskazując, że spółka mogła kupić spółkę, sąd nie odniósł się do sytuacji, co ma zrobić wojewódzki inspektor farmaceutyczny, jeśli doszło do przekroczenia norm antykoncentracyjnych. Wbrew złudnym nadziejom niektórych prawników, do zakończenia sporu jest jeszcze długa droga. Wiele bowiem orzeczeń NSA wprost pokazuje, że naruszenie norm antykoncentracyjnych jest naruszeniem nie tylko ustawy – Prawo farmaceutyczne, lecz również swobody prowadzenia działalności gospodarczej oraz elementarnych zasad opisanych w Konstytucji RP.

2020-02-07 NEWS

Uporczywy, trudny do opanowania świąd, widoczne na skórze nawracające zmiany zapalne i nieestetyczne sączące się rany, stygmatyzacja i wykluczenie, to codzienność pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Wbrew  powszechnej opinii nie jest to tylko wysypka ani schorzenie wyłącznie wieku dziecięcego. To poważna dermatoza alergiczna, która często oprócz efektów widocznych na skórze niesie za sobą również inne groźne dla zdrowia i życia pacjenta choroby. U około 34% chorych na AZS dochodzi do rozwoju alergicznego nieżytu nosa, u 20–35% do rozwoju astmy, a u 15% do wystąpienia klinicznych objawów alergii pokarmowej. Wśród chorób towarzyszących AZS coraz częściej obserwuje się zespół metaboliczny, zespół jelita drażliwego, choroby sercowo-naczyniowe, psychiczne, neurologiczne, czy szereg innych chorób immunologicznych, takich jak SM, Hashimoto, łysienie plackowate czy reumatoidalne zapalenie stawów.

2020-02-05 NEWS

Koniec sporu na rynku aptecznym

Pięć wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego

W ogłoszonych 4 lutego wyrokach NSA jednoznacznie rozstrzygnął, że przepisy o 1% stosuje się wyłącznie do etapu wydania nowego zezwolenia na prowadzenie apteki. Próby odbierania przez Inspekcję Farmaceutyczną zezwoleń tym przedsiębiorcom, którzy w wyniku przekształceń własnościowych posiadali więcej niż 1% aptek ogólnodostępnych w województwie, były niezgodne z prawem. Art. 99 ust. 3 Prawa farmaceutycznego stanowi, że nie wydaje się nowego zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej podmiotom, do których należy już więcej niż 1% aptek w województwie. Inspekcja Farmaceutyczna od kilku lat zaczęła stosować przepis jednak wbrew jego literalnemu brzmieniu, wywodząc z niego ogólny zakaz prowadzenia więcej niż 1% aptek. W konsekwencji organy nie tylko odmawiały wydawania nowych zezwoleń tego typu podmiotom (co jest zgodne z ustawą), ale odmawiały również zmiany już wydanych zezwoleń (np. gdy zgodnie z prawem przechodziły one w wyniku przejęcia na podmiot prowadzący więcej niż 1% aptek) albo usiłowały cofać zezwolenia. NSA wypowiedział się przeciwko tym praktykom.

2020-01-30 NEWS

Zgodnie z rekomendacjami Europejskiej Agencji Leków (EMA), pacjenci powinni kontynuować przyjmowanie metforminy według dotychczasowego schematu. Ryzyko wynikające z braku odpowiedniego leczenia cukrzycy znacznie przewyższa wszelkie możliwe skutki poziomów nitrozoamin (NDMA) obserwowanych w badaniach leków. EMA uruchomiła procedurę zbadania ryzyka zanieczyszczenia leków. Zostanie ona wykorzystana do dostarczenia firmom wskazówek do oceny danych dotyczących nitrozoamin. EMA i odpowiednie organy krajowe wraz z Europejskim Dyrektoriatem ds. Jakości Leków i Opieki Zdrowotnej (EDQM) na bieżąco wymieniają się informacjami na temat zanieczyszczeń, takich jak NDMA. Podejmują działania mające na celu ochronę zdrowia pacjentów i zapewnianie ich o jakości i bezpieczeństwie leków. Wszystkie organy uspokajają pacjentów i zalecają kontynuowanie terapii.

2020-01-29 NEWS

Rocznie ok. 350 tys. osób na świecie dowiaduje się, że choruje na białaczkę. Choć powszechnie białaczki kojarzą się z wiekiem dziecięcym, to ostra białaczka szpikowa (AML – ang. accute myeloid leukemia) jest nowotworem krwi często występującym u osób dorosłych. Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta wraz z wiekiem. AML stanowi co czwarty przypadek białaczki u osób dorosłych. Choroba charakteryzuje się agresywnym przebiegiem, a nieleczona zagraża życiu. Czasem w ciągu zaledwie kilku tygodni może dojść do śmierci pacjenta. Obecnie dzięki terapiom celowanym nastąpił wyraźny postęp w leczeniu tej groźnej choroby.

2020-01-27 NEWS

Podczas VIII Krajowego Zjazdu Aptekarzy odbywającego się w Warszawie, na 4-letnią kadencję Prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej w ramach reelekcji została wybrana mgr farm. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. Wyboru dokonało grono delegatów reprezentujących 20 Okręgowych Izb Aptekarskich. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska uzyskała 79,9% poparcie Krajowego Zjazdu, otrzymując 267 głosów. Wybrano także pozostałych członków VIII Kadencji Naczelnej Rady Aptekarskiej, Przewodniczącego Naczelnego Sądu Aptekarskiego oraz Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.

2020-01-23 NEWS

Ferrer wyłącznym dystrybutorem leku Remodulin ®

Dla chorych na tętnicze nadciśnienie płucne

Hiszpańska spółka farmaceutyczna Ferrer otwiera w Salzburgu (Austria) nowe centrum dystrybucji preparatu do infuzji Remodulin® (treprostynil). Celem działań ośrodka jest również zaoferowanie dodatkowych korzyści w obszarze leczenia tętniczego nadciśnienia płucnego punktom służby zdrowia w Austrii, Polsce i Czechach. Treprostynil jest stabilnym, długo działającym analogiem prostacykliny, przeznaczonym do ciągłego podawania podskórnego. Poprawia stan kliniczny, klasę czynnościową, wydolność wysiłkową i jakość życia pacjentów z tętniczym nadciśnieniem płucnym. Jest lekiem przeznaczonym do stosowania szpitalnego.

2020-01-23 NEWS

Pharma Careers

Oferty pracy dla farmaceutów, staż praktyki
2020-01-22 NEWS

Rząd przyjął projekt ustawy o zawodzie farmaceuty podczas posiedzenia Rady Ministrów, które odbyło się we wtorek, 21 stycznia br. Przyjęcie tej regulacji oznacza „zielone światło” dla projektu, który w najbliższym czasie zostanie skierowany pod obrady Sejmu. Prace nad jego właściwym kształtem rozpocznie Komisja Zdrowia. Naczelna Izba Aptekarska będzie zabiegać o uwzględnienie wcześniejszych uwag złożonych do projektu.

Copyright © Medyk sp. z o.o