2019-11-14 NEWS

Odzyskać kontrolę nad cukrzycą

Światowy Dzień Cukrzycy

Nie bez powodu cukrzyca została okrzyknięta przez Organizację Narodów Zjednoczonych epidemią XXI w. Obecnie choruje na nią ponad 420 mln ludzi na całym świecie. W Polsce to ok. 3 mln pacjentów, a liczba ta wciąż dynamicznie rośnie – obecnie osób z cukrzycą przybywa o ok. 2,5% rocznie. Chorych może być znacznie więcej, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że choruje. Bardzo ważne jest rozpoczęcie jej leczenia, jak najwcześniej. Pozwoli to na uniknięcie chorób i powikłań z nią związanych, takich jak m.in.: zawał serca, udar mózgu, utrata wzroku, niewydolność nerek czy amputacja dolnej kończyny. Nieleczenie cukrzycy lub nieodpowiednie leczenie zwiększa ryzyko tych powikłań. 

reklama Prenumerata_e-lek
2019-11-12 NEWS

HPV a rozwój raka szyjki macicy

Wczesne wykrycie wirusa może zapobiec chorobie

Co roku 3,2 tys. kobiet w Polsce dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. 2 tys. kobiet rocznie umiera z tej przyczyny. W wielu przypadkach za rozwój nowotworu odpowiada wirus HPV, którego wykrycie na bardzo wczesnym etapie może zapobiec chorobie. Kluczowa jest więc edukacja na temat HPV, dostępnych rozwiązań umożliwiających wykrycie wirusa HPV, jak również zwiększenie samokontroli kobiet. Kampania edukacyjna #TestujNieStresuj, której inicjatorem jest Neumann Labs, ma na celu zachęcić kobiety do systematycznej samokontroli, także w otoczeniu domowym. 

2019-11-05 NEWS

Grupa STADA Arzneimittel AG poinformowała 4 listopada o nabyciu spółki Walmark a.s. od Mid Europa Partners (kwota nie została ujawniona). Walmark należy do największych producentów leków i suplementów diety w Europie Środkowej, a w ofercie spółki znajdują się uznane marki w różnych kategoriach: witaminy i minerały, leki i suplementy dla dzieci i dorosłych, preparaty na stawy, kaszel i przeziębienie, a także produkty, które pozwalają zadbać o prawidłową pracę jelit i układu pokarmowego.  Do najważniejszych marek należą: Biopron (produkt wspomagający zachowanie optymalnej równowagi mikroflory jelitowej), Martians (suplement diety dla dzieci), Urinal (produkt wspomagający działanie układu moczowego), Proenzi (preparat wzmacniający stawy), Prostenal (suplement diety przeznaczony dla mężczyzn), Beliema (preparat dla kobiet)  i Sinulan (produkt wspomagający działanie układu odpornościowego i oddechowego).

2019-11-04 NEWS

31 października br. w siedzibie Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie dotyczące projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. W spotkaniu, które odbyło się na wniosek Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia Macieja Miłkowskiego, wzięli udział przedstawiciele samorządu aptekarskiego (prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, wiceprezes NRA Michał Byliniak, radca prawny biura NIA Paweł Kucharczyk) oraz Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek (IGWPAiA).

2019-10-30 NEWS

W Polsce co roku ok. 3 tys. kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, zaś ponad półtora tysiąca umiera z powodu tej choroby. Niemal 4% wszystkich zgonów kobiet spowodowanych chorobami nowotworowymi w naszym kraju związanych jest z rakiem szyjki macicy. Dzięki szczepieniom można by uniknąć tych zachorowań i śmierci. Szczepienia zalecane są dziewczętom i chłopcom w wieku nastoletnim (najczęściej 13-14 lat). Szacuje się, iż 2/3 dorosłych ma w swoim życiu kontakt z wirusem HPV. 99% raków szyjki macicy jest HPV-zależnych.

2019-10-29 NEWS

Co ok. 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Udar to choroba, która może dotknąć każdego – w każdym wieku, w każdym miejscu, w każdym czasie. Statystyki pokazują, że udar mózgu jest trzecią przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałej niepełnosprawności u osób dorosłych. Co roku udar mózgu zabija ok. 30 000 Polaków. W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej STOP UDAROM, z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, po raz pierwszy Polacy otrzymają „ALERT UDAROWY” – wiadomość z informacją, jakie są podstawowe objawy udaru mózgu i jak należy reagować w przypadku ich zauważenia. W akcję zaangażował się Jacek Rozenek – aktor, który w maju tego roku doznał udaru mózgu.

2019-10-25 NEWS

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów. To bardzo ważna wiadomość dla tej grupy zawodowej. Farmaceuci długo czekali na taką informację.

2019-10-17 NEWS

Zgodnie z nową charakterystyką produktu leczniczego, Betaferon® można stosować w czasie ciąży i karmienia piersią – o ile jest to klinicznie uzasadnione. Analiza wyników ponad 1000 ciężarnych wykazała, że leczenie interferonem beta nie wywołuje negatywnych następstw, jeśli stosowane jest przed zajściem w ciążę i w trakcie pierwszego trymestru. Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał pozytywną opinię na podstawie wyników analiz dwóch baz danych: europejskiego rejestru ciężarnych chorych na stwardnienie rozsiane leczonych interferonem beta (IFNß) oraz rejestrów populacyjnych z Finlandii i Szwecji.

2019-10-17 NEWS

Światowa Organizacja Zdrowia uznaje osteoporozę za jedną z głównych chorób cywilizacyjnych, a wielu specjalistów uważa ją za epdemię XXI w. Na świecie na osteoporozę choruje 200 mln osób. W Polsce liczba chorych wynosi 3 mln, a kolejne 8 mln może zachorować w nabliższym czasie. Chorują głównie kobiety – nie tylko starsze, także młodsze, zwłaszcza w okresie laktacji. W czasie karmienia piersią zapotrzebowanie na wapń rośnie nawet o 20%.

2019-10-15 NEWS

Nowe dane dotyczące kladrybiny w tabletkach, które uzupełniają informacje o długotrwałej skuteczności i profilu bezpieczeństwa tego leku, zostały przedstawione w trakcie 35. Kongresu Europejskiego Komitetu ds. Leczenia i Badań nad Stwardnieniem Rozsianym (ECTRIMS, European Committee for Treatment and Research in Multiple Sclerosis). Na podstawie wyników analizy post hoc (EP1573) oceniającej 5-letnią stabilność choroby, w ramach której mierzono progresję niepełnosprawności za pomocą Skali Rozszerzonej Niewydolności Ruchowej (EDSS, Expanded Disability Status Scale), wykazano trwałą skuteczność kladrybiny w tabletkach. Zgodnie z wynikami badania 75% pacjentów utrzymało lub poprawiło wynik w skali EDSS po pięciu latach od włączenia terapii.

2019-10-09 NEWS

Monitorowanie poziomu cukru zwiększa skuteczność leczenia cukrzycy

Raport "Znaczenie nowoczesnych metod glikemii i telemedycyny dla poprawy jakości opieki nad pacjentem z cukrzycą"

Monitorowanie poziomu cukru jest bardzo ważnym elementem w prawidłowej opiece nad pacjentem z cukrzycą i stanowi istotną składową złożonego procesu leczenia. Bez tej wiedzy trudno jest dobrać rodzaj i dawki leków. Dlatego tak ważny jest dostęp pacjentów do nowoczesnych metod monitorowania poziomu cukru. Obecnie istnieją dwie metody: flash glucose monitoring (ciagłe monitorowanie cukru metodą skanowania) i continuous glucose monitoring (ciągłe monitorowanie glikemii), które oprócz wskazywania aktualnego poziomu glukozy dostarczają dodatkowych danych, jak informacje o kierunku zmian glikemii w najbliższej przyszłości oraz całodobowy wykres glikemii. Od 8 października system flash glucose monitoring jest refundowany dla pacjentów z cukrzycą typu 1 od 4. do 18. r.ż.

2019-10-07 NEWS

Właściciel apteki, który sprzedawał leki do hurtowni, decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego stracił zezwolenie na jej prowadzenie. Sąd uznał, że przedsiębiorca łamiąc w ten sposób prawo farmaceutyczne, nie dawał już rękojmi należytego prowadzenia apteki. Kontrola wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego w aptece ogólnodostępnej wykazała szereg nieprawidłowości. Chodziło o sprzedaż produktów leczniczych do nieuprawnionych podmiotów, prowadzenie niepełnej dokumentacji zakupu i sprzedaży leków oraz wyrobów medycznych. Ponadto apteka była oznakowana niezgodnie z udzielonym zezwoleniem oraz nie miała aktualnej i oparafowanej w Inspekcji Farmaceutycznej książki kontroli.

2019-10-03 NEWS

Podczas tegorocznego kongresu ESMO zaprezentowanych zostało kilka badań, których wyniki mogą zmienić sposób leczenia czerniaka na całym świecie. Na szczególną uwagę zasługują dane dotyczące terapii uzupełniającej oraz leczenia choroby z przerzutami do ośrodkowego układu nerwowego za pomocą skojarzonej immunoterapii. Po tegorocznym kongresie ESMO wierzę, że jesteśmy o kolejny krok od zrewolucjonizowania praktyki klinicznej w obszarze czerniaka. Dane z prezentowanych podczas kongresu badań potwierdzają słuszność obranego przez nas kierunku, także w Polsce, a mianowicie utworzenia programu kompleksowego leczenia czerniaka – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii-Instytucie w Warszawie. – Aby jednak się to stało konieczne są zmiany w strategii leczenia systemowego, jak chociażby ujednolicenie programów lekowych, czy ograniczenie liczby ośrodków, które leczą kompleksowo. Dodatkowo, niezbędne jest wydłużanie listy dostępnych terapii o leczenie adjuwantowe i skojarzone

2019-10-01 NEWS

1 października obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy. Celem ogólnopolskiej inicjatywy jest popularyzacja korzyści związanych ze szczepieniami ochronnymi przeciw grypie oraz mobilizacja społeczeństwa do walki z grypą. Data obchodów zbiegła się z momentem dostarczenia do aptek i zakładów opieki zdrowotnej kolejnych partii szczepionek przeciw grypie, w tym szczepionek refundowanych, z których korzystają seniorzy powyżej 65. r.ż, ponosząc jedynie 50% ich kosztów.

2019-10-01 NEWS

Celem Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, ustanowionego przez ONZ w 1990 r., jest przypomnienie, iż w społeczeństwie powinno być miejsce dla wszystkich pokoleń, a otwartość na potrzeby osób starszych musi być standardem. Hasło obchodów w 2019 r. to „Podróż do równości między pokoleniami” (The Journey to Age Equality”). Jak podaje ONZ, obecnie powyżej 700 mln ludzi na ziemi ma 60 i więcej lat, a w 2050 r. liczba ta wyniesie 2 mld, czyli 20% populacji naszego globu. W Polsce seniorzy to 9 mln osób. Jak zachować zdrowie i życie do późnego wieku?

Copyright © Medyk sp. z o.o