2019-10-03 NEWS

Podczas tegorocznego kongresu ESMO zaprezentowanych zostało kilka badań, których wyniki mogą zmienić sposób leczenia czerniaka na całym świecie. Na szczególną uwagę zasługują dane dotyczące terapii uzupełniającej oraz leczenia choroby z przerzutami do ośrodkowego układu nerwowego za pomocą skojarzonej immunoterapii. Po tegorocznym kongresie ESMO wierzę, że jesteśmy o kolejny krok od zrewolucjonizowania praktyki klinicznej w obszarze czerniaka. Dane z prezentowanych podczas kongresu badań potwierdzają słuszność obranego przez nas kierunku, także w Polsce, a mianowicie utworzenia programu kompleksowego leczenia czerniaka – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii-Instytucie w Warszawie. – Aby jednak się to stało konieczne są zmiany w strategii leczenia systemowego, jak chociażby ujednolicenie programów lekowych, czy ograniczenie liczby ośrodków, które leczą kompleksowo. Dodatkowo, niezbędne jest wydłużanie listy dostępnych terapii o leczenie adjuwantowe i skojarzone

reklama Prenumerata_e-lek
2019-10-01 NEWS

1 października obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy. Celem ogólnopolskiej inicjatywy jest popularyzacja korzyści związanych ze szczepieniami ochronnymi przeciw grypie oraz mobilizacja społeczeństwa do walki z grypą. Data obchodów zbiegła się z momentem dostarczenia do aptek i zakładów opieki zdrowotnej kolejnych partii szczepionek przeciw grypie, w tym szczepionek refundowanych, z których korzystają seniorzy powyżej 65. r.ż, ponosząc jedynie 50% ich kosztów.

2019-10-01 NEWS

Celem Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, ustanowionego przez ONZ w 1990 r., jest przypomnienie, iż w społeczeństwie powinno być miejsce dla wszystkich pokoleń, a otwartość na potrzeby osób starszych musi być standardem. Hasło obchodów w 2019 r. to „Podróż do równości między pokoleniami” (The Journey to Age Equality”). Jak podaje ONZ, obecnie powyżej 700 mln ludzi na ziemi ma 60 i więcej lat, a w 2050 r. liczba ta wyniesie 2 mld, czyli 20% populacji naszego globu. W Polsce seniorzy to 9 mln osób. Jak zachować zdrowie i życie do późnego wieku?

2019-09-30 NEWS

Ustawa legalizująca w Polsce marihuanę do celów medycznych weszła w życie w listopadzie 2017 r. Dzięki temu konopie medyczne od stycznia 2019 r. dostępne są na polskim rynku. Pomimo tego poziom wiedzy na ich temat jest w Polsce bardzo niski. Według doniesień medialnych w ostatnim czasie doszło do zatrzymania pacjenta stosującego terapię z wykorzystaniem legalnie zakupionych konopi medycznych. Jednocześnie zabezpieczono dużą ilość suszu, uniemożliwiając tym samym choremu dalszą terapię. Powodem zatrzymania było podejrzenie posiadania substancji zabronionych, czyli marihuany rekreacyjnej.

2019-09-27 NEWS

Choroby sercowo-naczyniowe niezmiennie stanowią najczęstszą przyczynę umieralności w Polsce i każdego roku odpowiadają za 52% zgonów wśród kobiet i 41% u mężczyzn. Dla porównania: z powodu nowotworów umiera odpowiednio 23% i 26% kobiet i mężczyzn.  Przyczyn występowania chorób sercowo-naczyniowych jest wiele, jednak jak pokazują badania, najczęstszymi z nich są: mała aktywność fizyczna (57%), nadciśnienie tętnicze (33%), palenie papierosów (28%) oraz otyłość (22%).  

2019-09-27 NEWS

Ponad 16 mln osób obejrzało spot kampanii edukacyjnej „Po pierwsze farmaceuta” zainicjowanej przez Naczelną Izbę Aptekarską i Fundację Aflofarm. Podsumowanie trwającej 7 miesięcy kampanii promującej zawód farmaceuty odbyło się 26 września 2019 r. w warszawskim Teatrze Syrena podczas Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza. Kampania miała za zadanie wzmocnić wizerunek zawodu farmaceuty w Polsce. W ramach kampanii nakręcono spot wizerunkowy promujący zawód farmaceuty. Zagrała w nim prawdziwa farmaceutka wyłoniona na castingu zorganizowanym przez Naczelną Izbę Aptekarską.

2019-09-25 NEWS

Dzień Aptekarza

26 września

26 września zgodnie z wielowiekową tradycją świętujemy Dzień Aptekarza. Życzymy wszystkim farmaceutom, by wykonywana z takim oddaniem praca przyniosła im jak najwięcej satysfakcji, a pacjenci docenili ten wysiłek i chęć niesienia pomocy. Życzymy również pracownikom aptek wytrwałości w wykonywaniu wszystkich obowiązków, dużo sukcesów i uśmiechu w codziennych kontaktach z klientami. Mamy nadzieję, że ten trudny zawód, związany z odpowiedzialnością za zdrowie i życie ludzi, zostanie właściwie doceniony, a zmiany zachodzące w branży farmaceutycznej przyniosą znaczącą poprawę warunków pracy.

 

                                                                         Zarząd wydawnictwa Medyk i redakcja miesięcznika "Lek w Polsce" 

2019-09-25 NEWS

Polfarmex S.A. to jedna z najstarszych polskich firm farmaceutycznych na rodzimym rynku. W związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny  światowej wsparła niezwykły projekt, jakim jest Nagroda Pokoju. Nagroda Pokoju to wyróżnienie, przyznawane przez międzynarodową kapitułę osobom zasłużonym w szerzeniu światowego pokoju i porozumienia ponad podziałami. Jej pomysłodawcą i inicjatorem jest wybitny artysta-malarz, Wojciech Siudmak. Nagroda jest jedną z części większego projektu – Światowego Projektu Pokoju, będącego hołdem artysty dla brata – ofiary niemieckiego ataku na Wieluń, od którego 1 września 1939 r. rozpoczęła się II wojna światowa.

2019-09-24 NEWS

Według WHO w 2018 r. nowotwory stanowiły drugą najczęstszą przyczynę zgonów na świecie – spowodowały śmierć ok. 9,6 mln osób. Wśród nich są również nowotwory układu krwionośnego, które diagnozowane są coraz częściej. Eksperci podkreślają, że im szybciej wykryje się chorobę hematologiczną – tym większe szanse na powodzenie terapii. Niespecyficzne objawy chorób krwi i szpiku niekiedy opóźniają jednak diagnozę. Eksperci kampanii "Odpowiedź masz we krwi" cały rok zwracają uwagę na to, że morfologia krwi obwodowej może uratować życie. Jednak we wrześniu, Miesiącu Świadomości Nowotworów Krwi, szczególnie zachęcają do badań.

2019-09-23 NEWS

Firma Boehringer Ingelheim ogłosiła publikację pierwszej analizy wyników badania RE-SPECT CVT® – pierwszego eksploracyjnego, prospektywnego, randomizowanego, kontrolowanego badania, w którym oceniano stosowanie NOAC u chorych z zakrzepami w żyłach lub zatokach żylnych mózgu. Oceniano w nim skuteczność i bezpieczeństwo stosowania eteksylanu dabigatranu oraz warfaryny w skorygowanej dawce u chorych na zakrzepicę żył mózgu (CVT).

2019-09-20 NEWS

Profilaktyka udaru mózgu u chorych z migotaniem przedsionków

Dziesiąta rocznica ogłoszenia wyników badania RE-LY®

Opublikowane w 2009 r. wyniki randomizowanego badania RE-LY®, po raz pierwszy wykazały, że doustny lek przeciwzakrzepowy niebędący antagonistą witaminy K (NOAC) jest bezpieczniejszy i co najmniej tak samo skuteczny jak warfaryna w profilaktyce udaru mózgu u chorych z migotaniem przedsionków. Był to pierwszy od ponad 50 lat, tak istotny postęp naukowy w leczeniu przeciwzakrzepowym. Dziesiąta rocznica ogłoszenia wyników przełomowego badania RE-LY® stanowi okazję do podsumowania dekady innowacji w profilaktyce udaru mózgu u chorych z migotaniem przedsionków.

2019-09-19 NEWS

Z epidemiologicznego punktu widzenia jest niezmiernie istotne, by pacjenci mogli skorzystać ze szczepień przeciw grypie możliwie najwcześniej po rozpoczęciu sezonu szczepień. Warto pamiętać, że zaszczepić się warto jednak także nawet, gdy w populacji krąży wirus grypy w grudniu, styczniu czy nawet w marcu. W ciągu 7 dni od zaszczepienia wytwarzane są przeciwciała, których poziom wzrasta w miarę upływu czasu.

2019-09-18 NEWS

Pierwsza partia szczepionek przeciw grypie na sezon 2019/2020 jest już dostępna na polskim rynku. Dostępność szczepionek przeciw grypie jest dziś szczególnie istotna, ponieważ Rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) dotyczące szczepów, które wchodzą w skład szczepionek w aktualnym sezonie, ukazały się z blisko miesięcznym opóźnieniem w stosunku do lat ubiegłych.

2019-09-11 NEWS

Podczas Dorocznej Debaty Ekspertów Flu Forum (10 września), z powodu późniejszych dostaw szczepionek przeciw grypie, eksperci OPZG wezwali do szczególnej mobilizacji. Podkreślali, że warto maksymalnie wykorzystać czas do końca grudnia, aby zarekomendować i zaszczepić jak najwięcej pacjentów z grup ryzyka powikłań pogrypowych. Ze względu na rosnącą śmiertelność wywołaną wirusem grypy zwrócono uwagę na konieczność zwiększenia dostępności do szczepień, m.in. poprzez umożliwienie szczepień w aptekach. Spotkanie było także okazją do podpisania Manifestu Ekspertów Unii Europejskiej na rzecz upowszechnienia szczepień przeciw grypie.

2019-09-04 NEWS

Już jest dostępny nr 8 czasopisma "Lek w Polsce", a w nim:

1. Ribociclib w leczeniu raka piersi -autorzy:Jakub Kazik, Aleksandra Baska, Daria Bojczuk, lek. Kamil Leis, Michalina Kolan, Dagmara Kudelska, dr n. med. Przemysław Gałązka

2. Suplementacja magnezem, autorzy: dr n. farm. Anna Nowicka-Zuchowska, mgr Aleksander Zuchowski

3. Leki OTC w postępowaniu w pierwotnych bólach głowy, autor mgr farm. Joanna Krajewska

4. Glukoza – rola w organizmie i zastosowanie, autorzy: dr n. farm. Anna Nowicka-Zuchowska, mgr Aleksander Zuchowski

5. Felieton redaktora naczelnego "Lex retro non agit" Wojciech Łuszczyna

 

Copyright © Medyk sp. z o.o